Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’nin egemen servet fonu bankaların T Telerk Telekom hissesini istiyor

Bloomberg’in Cuma günkü haberine göre, Türkiye Varlık Fonu (TWF), Türk Telekom hisselerinin satın alınması için kredi arıyor ve ülkenin telekom devinde çoğunluk hissesine sahip bankalarla şirketin planlı satın alımını finanse etmek için temasa geçti.

Raporda, fonun özel kreditörlerle ön görüşmelerde olduğu, konuyla ilgili bilgisi olan kişilerin görüşmelerin özel olduğu için tanımlanmamasını istediği belirtildi.

Bu özel bankalar, telekomünikasyon şirketinde müştereken %55 hisseye sahiptir ve hisselerin çoğu Akbank, Garanti ve İş Bankası’na aittir.

Rapora göre, hisse mevcut piyasa fiyatına göre yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde olabilir.

TWF, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bankalarla müzakerelerin devam ettiğini doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Bankaları temsil eden LYY Telekomünikasyon A.Ş. yorum yapmaktan kaçındı.

Rapora göre, görüşmelerin geçen ay başladığını ve 2022’nin ikinci yarısında bir anlaşmanın mümkün olduğunu kaydeden rapora göre, fonun Türk Telekom’un değeri, kredi büyüklüğü ve geri ödeme koşulları konusunda LYY ile anlaşması gerekecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrıca Türk Telekom’un %25’ine sahiptir ve buna yönetim kontrolünü sağlayan sözde altın hisse dahildir. Varlık fonu şu anda hisselerin %6,7’sine sahip ve geri kalanı ülkenin borsası olan Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

READ  Naber ... Ukrayna, Cyan, Durk Telecom, 5G desteği