Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turk, Şili’nin Condor Operasyonu’nun hesap verebilirlik konusundaki kararına övgüde bulundu

Turk, Şili’nin Condor Operasyonu’nun hesap verebilirlik konusundaki kararına övgüde bulundu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk bugün, Şili Yüksek Mahkemesi’nin, 70’li ve 80’li yıllarda Güney Amerika diktatörlükleri arasındaki siyasi muhaliflere ve muhaliflere zulmetmek için koordine edilen kötü şöhretli bir kampanya olan Condor Operasyonu hakkındaki kararını, binlerce kurbanın hesap verebilirliğine yönelik büyük bir adım olarak övdü.

Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Paraguay ve Uruguay’daki eski otoriter rejimler, bölge genelinde muhalif sayılan kişileri aramak, taciz etmek, işkence yapmak, hemen öldürmek ve zorla gizlemek için Condor Operasyonunu uyguladı. İnsanları uçaklardan ve helikopterlerden atmak da dahil olmak üzere sayısız taktik kullanarak bunları ortadan kaldırdılar.

14 Aralık’ta Şili Yüksek Mahkemesi oybirliğiyle karar verdi ve dağıtılan Ulusal İstihbarat Müdürlüğü’nün (DINA) 22 ajanının, Condor Operasyonu kurbanlarından bazılarının kaçırılması ve temize çıkarılarak öldürülmesiyle ilgili mahkumiyetlerini onadı ve tazminat kararı verdi.

Turk, “Bu diktatörlüklerin hesaplı zulmü, bu ağır insan hakları ihlallerinin kurbanlarının aileleri, toplulukları ve bölgenin tarihi üzerinde derin bir etki yarattı.” dedi.

“On yıllardır zorla kaybedilen sevdikleri için cesaretle ve yorulmadan hakikati, adaleti ve tazminatı arayan mağdurları ve ailelerini anıyorum. Bu kararın bölgede hesap verme arayışını yeniden canlandıracağını umuyorum. Gelecekte bu tür korkunç ihlallerin meydana gelmemesi için.”

Condor Operasyonu kararı, Şili mahkemelerinin insanlığa karşı suç davalarına karşı son aylarda verdiği son karardır.

Diğerlerinin yanı sıra, TINA tarafından Arjantin ve Brezilya’daki düşmanlarla işbirliği içinde yürütülen, yabancı güvenlik güçleriyle silahlı çatışma sırasında ölümlerini kamuoyuna duyururken düşmanları arayıp zorla ortadan kaldırmaya yönelik bir operasyon olan Colombo Operasyonu; Bir general ve üç subaydan oluşan Ölüm Kervanı, muhalif sayılan siyasi tutukluları sistematik bir şekilde infaz etmek için ülke çapında seyahat etti; Konferans II’nin yanı sıra Bain, Fuente Owejuna, Victor Jara ve Leitre Quiroga ve Carmelo Soria.

READ  Türk tarihini değiştirecek keşif: 3 Pinli 400 Yıllık piramit bulundu

Turk, “Mağdurlar ve aileleri, gerçeği öğrenmek ve diktatörlük döneminde işlenen ağır insan hakları ihlallerine ilişkin adalet ve tazminat almak için yarım yüzyıldır uzun bir süredir bekliyor.” dedi.

Resmi verilere göre, askeri diktatörlük döneminde 1973’ten 1990’a kadar 3.200’den fazla kişi öldürüldü ve bunların yarısının zorla kaybedildiğine inanılıyor.

Turk ayrıca Şili’nin, hükümetin 1973 askeri darbesinin 50. yıldönümünde ulusal arama programını kabul etmesi gibi geçiş dönemi adaletinin diğer sütunlarında kaydettiği ilerlemeyi de kabul etti. Ayrıca kararda, mağdurları aramanın Devletin görevi olduğu ve bu görevin ceza soruşturmasının başlatılması ve/veya tamamlanmasıyla yerine getirilmediği açıkça belirtiliyor.

Yüksek Komiser, “İşkenceye ve siyasi hapis cezasına maruz kalanların ifadelerini ve ifadelerini içeren önemli dosyalara derhal erişilebilmeli ve tüm devlet kurumları bu amaçla işbirliği yapmalıdır.” dedi.

“Ebeveynlerinden çalınan çocuklar da dahil olmak üzere tüm kayıp kişilerin akıbetini ve nerede olduklarını öğrenmenin zamanı geldi.”