Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom’un çoğunluk hissesini almak için devlet fonu

Türkiye’nin egemen servet fonu, varlıkları boşaltmak isteyen bir banka konsorsiyumundan 2019’dan başlayarak Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini 1,7 milyar dolara satın almak için bir anlaşma yaptı.

Türkiye Varlık Fonu yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un çoğunluk hissedarı LYY Telekomunikasyon (LYY) ile 2021 Aralık ortasından itibaren hisse satın almak için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Anlaşma düzenleyici onayına tabidir.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, telekom sağlayıcısının “sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyük bir marka” olduğunu ve şirketinin “telekom sektörüne daha fazla değer katabileceğini” söyledi.

LYY, 4,8 milyar dolarlık hisse satın alma kredisinde temerrüde düştükten sonra kontrolü önceki sahibi Oger Telecom’dan aldığında varlığı elinde tutmak için bir grup banka tarafından kuruldu.

2019 yılında, bazı büyük LYY hissedarları, o dönemde basında çıkan haberlere göre 3 milyar dolar değerinde olduğu söylenen Türk Telekom’daki hisselerini satma planlarını açıkladı.

Türk Telekom’un yatırımcı ilişkileri web sitesindeki rakamlara göre, Türkiye Varlık Fonu operatörün yüzde 5’ine ve ülke hazinesinin yüzde 25’ine sahip. Kalan yüzde 15 ise borsada işlem görüyor.

Günlük bültenimize abone olun
Tekrar

READ  Karnaval Özgürlük yangından sonra denize geri döndü