Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom’un hisselerinin Türkiye Varlık Fonu tarafından değerlendirildiği söyleniyor.

2005 yılında Ankara’nın en büyük özelleştirmesinde 6,55 milyar dolara satılan Türk telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, ülkenin yeniden kamulaştırma kilometre taşını belirlemeye yönelik potansiyel bir anlaşmada devlet kontrolüne geri dönüyor gibi görünüyor. Telekomünikasyon Bölümü.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi, alıcı-Lübnanlı Hariri ailesi ve Oger Telecom’un Suudi ve Telekom’a ait yan kuruluşu, Türkiye ve yabancı federasyon tarafından verilen milyarlarca dolarlık krediyi geri ödemedi. Bankalar. Türk Telekom’u bırakıp borca ​​giren destan, bankaların OTAŞ’ın yüzde 55’ini borçlanmasıyla 2018’de zirveye ulaştı.

Bankacılık çevrelerinin Al-Monitor’a verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Varlık Fonu’nun telekomünikasyonu stratejik bir sektör olarak gördüğü ve artık yenilenen Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini almaya kararlı olduğu görülüyor. ve bankalar. Geçen yılki benzer bir bağış kampanyasının ardından, bir anlaşma kamu sektörünü telekomünikasyon sektöründeki en büyük oyuncu haline getirecek. Durk Telecom’un kalan hisselerinin %30’u zaten halka açık ve %15’i halka açık.

Bankalar Durk Telecom’u satın aldı Özel amaçlı taşıt Şirketi yeniden yapılandırın ve ardından hisselerini satın. Bankalar için Türk Telekom, tüm Türk bankacılık sistemi için potansiyel yansımaları olan tehlikeli bir yüktü. COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi iletişimdeki artışın, şirketi yeniden inşa etme çabalarına yardımcı olduğu söyleniyor. Varlık Fonu’nun yabancı alıcıların beklentilerine karşı kontrol hissesi satın almak için harekete geçtiği söyleniyor.

Uzman bir otomotiv şirketi olan Levant Yapılandrma Yönetimi (LYY), Akbank, İş Bankası ve Karantı gibi tüm büyük Türk bankaları tarafından kuruldu. Durk Telekom rehabilite etmeye çalışırken bankalar yabancı alıcılar arıyordu. Varlık fonunun kontrol eden hisseleri satın alma eyleminin başarılı olması ve yabancı mülkiyeti önlemesi muhtemeldir. Durk Telecom’un lisans süresi 2026’da doluyor.

OTAŞ 2005 yılında kontrol hissesini satın aldığında, Türk Telekom’un kalan %45 hissesi Türk Hazinesi’ne aitti. 2008 yılında Hazine’nin %15’lik hissesi halka arz edilmiştir. 2017 yılında Hazine, Varlık Fonu’na %6,68 daha aktarmıştır.

READ  Grand Durk Cruise Center, 25 milyon dolarlık yükseltme aldı

Özelleştirme Anlaşması Durg Telecom, 21 yıl üç ay boyunca kamu ağlarını, ekipmanını ve taşınmaz malları kullanmak için bir lisansa dayanıyordu. Diğer bir deyişle, OTAŞ tüm bu kanıtları ve borçsuz Türk telekomünikasyon şirketini 2026’da hükümete geri vermelidir.

İhalenin ardından kalan beş taksitten ilkini OTAŞ ödedi ve ödedi. 2007 yılında ise borcunun tamamını tek seferde ödemek istediğini açıklamıştır. Şirket, yükümlülüklerini ödemek için Durg Telecom’un nakit ve taşınmaz varlıklarını kullanan uluslararası bir konsorsiyumdan büyük bir kredi aldı.

Durg Telekom, rekabet gücünü korumak için yeni yatırımlar da yapmak zorunda kaldı. Ayrıca 2006 yılında cep telefonu şirketi Avea’nın %40 hissesi için 500 milyon dolar ödedi. Dokuz yıl sonra Abea’da kalan %20’lik hisseyi eSbank’tan 340 milyon dolara satın aldı.

Durg Telecom’un satın almalar ve yatırımlar için borçlanma sonucu borç-özsermaye oranı Altı kat arttı 2007’den 2016’ya. Mayıs 2013’te OTAŞ, Durk Telekom hisselerinin tamamını ağ olarak kullanarak yaklaşık 4,5 milyar dolar ve 21212.000 tutarında başka bir kredi daha aldı. Eylül 2016’da başarısız bir krediydi.

Önceki yıllarda kârlı olan şirket, TL’nin kademeli olarak düşmesi nedeniyle artan borç maliyetleri nedeniyle 2016 yılında 724 milyon TL’yi kırmızıya çevirmişti.

Elektrik Mühendisi Forumu ağladı Durk Telekom’un Özelleştirilmesi Başarısızlık”. Odadan yapılan açıklamada, “Ülke ekonomisi darmadağın [of] Durk Telekom gibi dev bir şirketten vergi geliri. Ama hepsi bu değil. Ülkemiz, dünya ekonomisinin önemli bir ayağı haline gelen iletişim ve bilgi teknolojileri açısından geride kalmaktadır. İşten çıkarılan Durk Telekom çalışanları işten çıkarılarak kamu havuzunda atıl bir işgücüne dönüştürüldü. Fazlalıklarla korunan depolama nereye gitti? Hariri ailesine. “

Son olarak, Türk telekomünikasyon şirketi, Ağustos 2018’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bankaların şirketteki OTAŞ’ın %55 hissesini alması için borç vererek özel amaçlı bir aracın geliştirilmesini onayladığını duyurdu.

READ  Paris Londra'yı ele geçirdi, Sedevita Borg'u kızdırdı

Üç Banka – Akbank, İş Bankası ve Karanti – Morgan, Stanley’i zorladı Bir finansal danışman olarak Durk Telecom’u, hisseleri “yetkili” bir yatırımcıya dönüştürmeyi amaçlayan bir süreç olarak tanımladılar.

Bu arada Durg Telekom teşvik etmeye başladı. 2019’da 554 milyon lira, 2020’de 1,1 milyar lira net kar kaydetti. Piyasa analistleriŞirketin kârı, öncelikle “sağlam internet işinde güçlü büyüme ve güçlü operasyonel performans, çalışan maliyetlerinde tasarruf” ve 2020’de etkin vergi oranlarında düşüş ile kredilendirildi.

Ağustos ayında yaptığı açıklamada Durg Telekom CEO’su Ümil Omi Şirketin performansını “muhteşem bir değişiklik” olarak nitelendirdi ve 2021 için umut verici bir tablo çizdi. Faaliyet gelirimizin yüzde 17, FAVÖK TL’mizin 15,8 milyar dolar ve Capex TL’mizin 8,5 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Salgın sonrası dünyanın tadını çıkaracağım için gerçekten heyecanlıyım” dedi.

2016 yılında kuruluşundan bu yana tartışmalara konu olan Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un itirazını geri çekmeye başlamasının ardından yöneticilerinin yabancı yatırımcıları çekeceği umuduyla Türk Telekom’un %55 hissesini satın almak için harekete geçti. Geçen yıl fon, İsveçli Telia’nın 530 milyon dolara hissesini satın aldıktan sonra ülkenin en büyük cep telefonu operatörü Turkcell’in kontrolünü devralmıştı. Nihayetinde Türk Telekom’un çoğunluk hissesinin satın alınması, onu Türkiye’nin en büyük iki telekom şirketinden ikisinin sahibi yapacak. Bu fon, uydu sağlayıcısının tüm hisselerine sahiptir. Türksat Birlikte.