Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Telekom, 5G üzerinden AR destekli uzaktan teknoloji desteği sunuyor

Türkiye’nin önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri şirketlerinden Türk Telekom, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini kullanarak 5G’de gerçeklik bakım ve teknoloji desteğini test ederek Türkiye’de bir dönüm noktasına daha imza attı.

Dirk Telekom, Nokia ile işbirliği içinde, başkenti Ankara’nın Aidanlakevlar semtinde 5G test ağı üzerinde müşterilerine AR desteği uzaktan bakım ve teknik desteği başarıyla sağladı.

Bu kapsamda VSight uzaktan bakım ve teknik destek platformu üzerinden merkezde bir uzman tarafından sahadaki teknisyene AR-destek, gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü ve minimum gecikme süresi desteği sağlandı.

Bir etki alanı teknisyenine başvurun

Girişim, AR ve 5G teknolojilerinin gerçek zamanlı bir karışımını gördü. İnternet istemci erişim sistemlerinden kurum içi modem bağlantısına kadar tüm kontrol ve müdahale fonksiyonları, akıllı gözlük ve AR destekli telefon kullanılarak bir saha teknisyeni tarafından gerçekleştirilmiştir.

Alan teknisyenine video konferans ve üç boyutlu dosya paylaşımı ile uzaktan destek sağlanarak müşteriye verilen teknik hizmetin kalitesi ve hızı artırıldı.

5G kullanımı

Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Karai, girişimin bakım ve teknoloji destek sektörlerinde 5G ve AR teknolojilerinin kullanımıyla dijital ekosistemin gelişimine katkı sağladığını söyledi.

Kçraç, “Nokia ile yaptığımız uzaktan teknik destek hizmeti testimizde, yerel bir şirket tarafından geliştirilen VSight uzaktan AR destekli uzaktan bakım ve teknik destek platformu olan VSight’ı kullandık.”

Yerli firmalarımızla 5G uygulamaları üzerinde çalışmak bize ayrı bir keyif veriyor” dedi. “Bu deney sayesinde 5G ile sektör performans sektöründeki çalışmalarımızı bir adım öteye taşıdık. Domain operasyonlarımızın daha hızlı ve kolay gerçekleştirildiğini, müşterilerimize verdiğimiz hizmet ve destek süreçlerinin daha da iyileştirildiğini gösterdik.” dedi Karai.

Durk Telekom olarak 5G kullanımının çeşitli alanlarında çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz” dedi.

READ  Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı : 2022 - 2. Çeyrek Kazanç Çağrı Sunumu