Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk YouTuber Urdu ile Pak-Türk ilişkilerini güçlendirmeyi umuyor

Türk YouTuber Urdu ile Pak-Türk ilişkilerini güçlendirmeyi umuyor

İstanbul:

Bir Türk sosyal medya patronu dünyaya Türkiye’yi ve Pakistan Urduca kültürünü anlatıyor ve ülkesi ile Pakistan arasında güçlü bir kültürel bağ kurmaya çalıştığını söylüyor.

Durgan Adee’nin YouTube kanalının çeyrek milyonun üzerinde abonesi var ve videoları dokuz ayda yüz binlerce görüntülenme topladı. Pakistan’ın Lahore kentindeki Pencap Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Urdu’da Türk kültürü, gelenekleri ve gelenekleri hakkında videolar çekmeye başladı.

Anadolu Ajansı’na konuşan 26 yaşındaki genç, eğitim için Pakistan’ı uygun fiyatı nedeniyle seçtiğini ve başlangıçta kültürel bir şokta olduğunu söyledi.

“Pakistan hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bavulumu alıp Türkiye’den ayrıldım” dedi. Ağladım ve eve annemin yanına gelmek istedim. Evlilik, misafirperverlik, yaşam tarzı – bunların hepsi çok farklı, “dedi Ade.

Ancak zamanla Pakistan’ı, misafirperverliğini ve mutfağını daha çok sevmeye başladı.

Pakistan yemekleri için “Asıl fark, tabii ki, baharat ve acılıktır” dedi ve fazla yağ kullanımını sevmediğini de sözlerine ekledi. Ama bir yıl sonra tadına bakmaya başladım ve şimdi o yiyecekleri özlüyorum.”

Türk olmanın avantajı

Türk-Pakistan ilişkilerinin yakın olması nedeniyle her iki ülkeden insanlar birbirlerinin topraklarına hoşgeldiniz ve Attay da bundan yararlandı.

Türk olmanın faydasını hep hissettim” dedi. “Pakistan’a gidip Türküm dersen seni kucaklarlar… Fırsat bulursam Pakistan’a geri dönerim.”

Ade, Pakistanlıların Türkiye’ye artan ilgisine tarihsel bağların yanı sıra ithal Türk dizilerinin de katkıda bulunduğunu söyledi.

“Türk dizilerinin samimiyet üzerinde çok etkisi var. Rönesans: Erdoğan ve Kuruluş Osman dizisi sayesinde özellikle salgın döneminde Türk tarihine ilgi arttı.” “(Türk) vatandaşlığına başlayan ve yatırım yoluyla iş kuran çok sayıda Pakistanlı var. İş dünyasına ilgi artıyor.”

Kültür Elçisi

Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüğünü ve Pakistan’ı özlediğini söyledi. Video kanalı aracılığıyla iki toplum arasındaki karşılıklı sevgi ve ilgiyi güçlendirmek istiyor.

READ  Türkiye'nin toplu konut şirketi denizaşırı Türkler için program başlattı

“Günlük yaşam, yemek, eğitim, mekanlar, Türk dizileri, düğünler, gelenekler gibi birçok alanda videolar çekiyorum. Aynı zamanda Pakistan’a gittiğimde takipçilerim için tanıtım içerikleri oluşturuyorum” dedi. “Asıl istediğim Türkiye ile Pakistan arasında kültür elçisi olmak. Birbirlerini kardeş ülke olarak görüyorlar. Çok olumlu geri dönüşler aldım ve bu konuda çok şanslıyım.”

Hikayeye bir şeyler eklemek ister misin? Aşağıdaki yorumlarda paylaşın.