Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye AB’yi ve Batı’yı Türklere yönelik vize sorunları konusunda uyarmaya çağırdı: FM

Ankara

Türkiye AB'yi ve Batı'yı Türklere yönelik vize sorunları konusunda uyarmaya çağırdı: FM

Türkiye’nin üst düzey diplomatı, başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere Batılı ülkeleri, Türk vatandaşları için vize prosedürlerini kasıtlı olarak karmaşıklaştırmak ve uzatmakla suçlayarak, bu ülkelerden büyükelçilerin Eylül ayı başlarında çağrılacağı konusunda ısrar etti.

sınıf=”cf”>

“Maalesef ABD ve bazı Batılı ülkeler toplantı tarihini bir yıl uzattı. Vize ret oranını da yükselttiler. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 23 Ağustos’ta özel yayıncı Haber Global’e verdiği demeçte, onlardan bilinçli bir yaklaşım izliyoruz.

Türklerin çoğu, Batılı diplomatik misyonların vize taleplerindeki katı tutumundan şikayetçi. Seyahatler, vize randevu tarihlerini uzun süre uzatmış ve Türk vatandaşlarından gereğinden fazla belge talep ederek süreci karmaşık hale getirmiştir. ABD ve diğer misyonlar, bu gecikmelere bahane olarak Covid-19 koşullarını gösteriyor.

Çavuşoğlu, konuyu New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve İstanbul’da Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbach ile görüştüklerini söyledi. “Onlara da söyledim. Burada hareketi bir amaç olarak görüyoruz. Onlar A.K. Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) seçimlerden önce hükümeti zor durumda bırakmayı hedefliyor” dedi.

“Batı ülkelerinin büyükelçilerini arayacağız ve gerekli taleplerde bulunacağız. Bu durum düzeltilmezse önlem alacağız” dedi, ancak yapılacak işlemle ilgili ayrıntı vermedi.

sınıf=”cf”>

Birçok büyükelçiliğin vize taleplerini karşılamak için özel şirketlerle çalıştığını söyleyen Çavuşoğlu, “İsterlerse sorunu kolayca çözebilirler. Ancak kasıtlıdır” diyen bakan, başvuranların gerekli tüm belgeleri sağlamasına rağmen birçok başvurunun reddedildiğini söyledi.

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine giriş yapabilmeleri için Schengen vizesi almaları ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan bireysel vize almaları gerekmektedir. Ancak bu ülkelerin vatandaşları Türkiye’ye vizesiz giriş yapabilirler.

Suriye’de tek seçenek siyasi çözüm

Çavuşoğlu diğer yorumlarında Suriye rejimini Şam ve muhalif gruplar arasındaki uzlaşma görüşmelerini geciktirmekle suçladı ve iç savaş da dahil olmak üzere Suriye’deki tüm sorunları çözmek için diyaloğun gerekli olduğunu söyledi.

READ  Şimdi Açıldı: Turks ve Caicos'ta Lüks Rock Evi: Haftalık Seyahat

sınıf=”cf”>

Ankara’nın Şam ile iletişime geçip geçemeyeceği sorusuna Çavuşoğlu, “Diyaloğun amacı ne? Bu önemli. Hedef odaklı olmalı. Suriye politikamız bugüne kadar hedef odaklı kaldı: Suriye’nin istikrarı, barışı ve Suriye’nin güvenli bir şekilde geri dönüşü. insanlar ve terör örgütlerinin yokluğu…”

Öte yandan Çavuşoğlu, İran ajansının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Şanghay İşbirliği Konseyi zirvesi için Eylül ayı ortasında Özbekistan’da bir araya gelebileceğine dair bir haberi yalanladı. “Hayır, bu doğru değil. Esad oraya davet edilmedi” dedi.

sınıf=”cf”>

Türkiye yakında İsrail’e büyükelçi atayacak

Çavuşoğlu, bir diğer soruya da Türkiye’nin yakında İsrail’e büyükelçi atayacağını söyledi. “Şu anda kapsamlı bir talimat hazırlıyoruz. Yakında Cumhurbaşkanı’na sunacağız ve daha sonra açıklayacağız” dedi.

Türkiye ve İsrail, büyükelçi değiş tokuşu yaparak ilişkileri tamamen yeniden kurma konusunda anlaştı. 2018’den bu yana görevdekiler tarafından birbirlerinin başkentinde temsil ediliyorlar.

Türkiye,