Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye Deprem Durum Raporu V – Enkazdan Yükselmek: Erken İyileştirme Misyonu (01.06.2023) – Türkiye

Türkiye Deprem Durum Raporu V – Enkazdan Yükselmek: Erken İyileştirme Misyonu (01.06.2023) – Türkiye

Bağlantılar

genel bakış

6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güneyinde 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldi. Depremler bir yıkım dalgasını serbest bıraktı ve bölgenin sismik tehlikelere karşı savunmasızlığını ortaya çıkardı. Takip eden aylarda, 30.000’den fazla artçı sarsıntı bölgeyi sarstı ve yerel toplulukların karşı karşıya olduğu ciddi riskleri artırdı.
Bu depremler büyüklükleri ve etkileri bakımından emsalsizdi ve yüzyıllardır bölgeyi etkileyen en önemli sismik olaylardı. Felaketin büyüklüğü, Türk hükümetini aynı gün 4. Seviye alarmı ilan etmeye ve arama kurtarma operasyonları için acilen uluslararası yardım talep etmeye sevk etti.
Depremler ve artçı sarsıntıları, hem kentsel hem de kırsal ortamlarda evlere ve altyapıya zarar verir. Afetten yaklaşık 16 milyon kişi etkilendi; 9.1 milyonu doğrudan.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 11 Nisan itibarıyla depremler sonucunda 50 binden fazla ölü ve on binlerce yaralı olduğunu bildirdi.
Ayrıca AFAD, 160.000’den fazla kişinin etkilenen bölgelerden diğer illere göç ettirildiğini söyledi. Ayrıca, Türkiye’de depremler nedeniyle 3 milyondan fazla insan yerinden oldu.
Afetlerin tekrarı ve afetlerin devam etmesi nedeniyle ihtiyaçların ölçeği genişlemeye devam ediyor. Bu zorluklara rağmen, Türkiye Hükümeti AFAD koordinasyonunda ve valilerin rehberliğinde yanıt vermektedir. Türk Kızılay, yerel ortaklar ve insani yardım kuruluşları da AFAD ile birlikte çalışıyor.
Türk Kızılay, etkilenen nüfusun acil ihtiyaçlarını karşılamak için gece gündüz çalıştığından, müdahale şimdi acil durumdan ilk iyileştirmeye kaydı.
Müdahale, acil durum aşamasından erken iyileşme aşamasına geçerken, etkilenen insanların normalliğini ve onurunu geri kazanmaya ve daha iyi ve daha güvenli bir şekilde yeniden inşa etmeye odaklanılır. İlk iyileştirme faaliyetleri arasında geçim desteği, psikolojik, eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetleri, hasarlı evlerin ve altyapının onarımı ve yeniden inşası yer alır. Türk Kızılay, yerel ortakları, ulusal dernekler ve diğer insani yardım kuruluşlarıyla birlikte bu önlemleri ilk günden itibaren uygulamak ve afetzedelerin gelecekteki afetlere karşı daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlamak için çalışıyor.

READ  Erdoğan, yanlış anketlere rağmen Türkiye'nin seçim zaferini selamladı