Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “savaş” olarak kabul etti

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlt Avuşoğlu Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir “savaş” olduğuna karar verdiğini söyledi.

“Bu bir çatışma mı yoksa savaş mı?” Buna karar verdik. Montrö Anlaşması’nın 19. maddesi çok açıktır. Bu bir savaş” dedi.

Türkiye’nin tanınması 1936’nın kullanımı için önemliydi. Montrooks Konferansı Türk Boğazı’ndan geçen deniz yolunu düzenler.

Montrö Konferansı, Türkiye’ye Ege, Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlayan Tortunelles ve Fosfor Boğazlarından savaş gemilerinin geçişi üzerinde özel kontrol sağlıyor.

Barış zamanında, savaş gemileri, Karadeniz’e ait olsun ya da olmasın, gemilerin ve silahların ağırlığına bazı kısıtlamalar getirilerek, önceden diplomatik bildirimle boğazı geçebilir.

Savaş zamanı, Türkiye’nin savaşta olmadığı zamanlarda, savaştan zarar görmüş ülkelere ait olanlar hariç, savaş gemileri boğazları kullanabilir.

Konferansa göre, Türkiye savaşın bir parçasıysa veya kendisini yakın savaş tehlikesine karşı bir tehdit olarak görüyorsa, Karadeniz kıyısında karaya oturan savaş gemilerinin geçtiği suları kapatabilir.

Ancak Çavuşoğlu’nun işaret ettiği gibi, Montrö Sözleşmesi’nin 19. maddesi bir istisna sağlamaktadır. Savaşan ulusların savaş gemileri Karadeniz’deki üslerine dönebilir.

“Artık bu çatışma bir savaşa dönüştü. Bu durumda biz Montreux’u Rusya ya da Ukrayna için kullanıyoruz. Kural 19 bir istisna yapıyor. Savaş gemisinin limanına dönmesi durumunda istisnalar yapılıyor. Montrö’nün tüm kurallarını şeffaf bir şekilde uygulayacağız. .

Bu, Türkiye yasaklasa bile Rus ve Ukrayna gemilerinin ana üslerine dönebilecekleri anlamına geliyor. İstisna ülkelerin kuralı kötüye kullanmaması gerektiğini söyleyen Şavuşoğlu, “Montrö ve Türkiye’nin durumunu açıklıyorum” dedi.

Daha fazla arka plan: தி Montrooks Konferansı Türkiye, gemilerin bu iki ana sudan geçişini kontrol ediyor.

Barış zamanında ve savaş sırasında Türkiye savaşın bir parçasıydı, ancak Türkiye’nin sivil gemileri kontrol etme hakkı yoktu.

READ  Türkiye, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini "savaş" olarak kabul etti

Barış zamanında savaş gemileri boğazlardan geçebilir, ancak Karadeniz ülkesi olup olmamasına bağlı olarak toplam tonajı kontrol eden koşullar altında, Karadeniz’de kalış sürelerini Karadeniz dışındaki ülkelerle sınırlandırır.

Karadeniz ülkeleri arasında Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Türkiye, Rusya ve Ukrayna bulunmaktadır.

Taşıyabilecekleri silahların kapasitesi sınırlıdır ve talebin Türkiye’ye bildirilmesi gerekir.

Düzeltme: Bu yazının daha önceki bir versiyonu, Türk Dışişleri Bakanı’nın Montrooks Sözleşmesi’nin İstisnasının kullanımına ilişkin yorumlarını yanlış anladı.