Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’de kömür madeni patlaması en az 22 ölü ve düzinelercesi hala mahsur | hindi

Türkiye’nin Karadeniz kıyısında meydana gelen metan patlamasının ardından en az 22 kişi hayatını kaybederken, kurtarma ekipleri yüzlerce metre yeraltında mahsur kalan düzinelerce maden işçisini aradı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin son yıllardaki en ölümcül endüstriyel kazalarından birinde, kendi başlarına sürünerek çıkmayı başaran veya kurtarma ekipleri tarafından kurtarılan 28 kişinin çeşitli yaralanmalara maruz kaldığını söyledi.

Küçük bir kömür madeni kasabası olan Amasra’ya hızla seyahat eden Soylu, gazetecilere verdiği demeçte, “Gerçekten talihsiz bir durumla karşı karşıyayız.” “Toplamda 110 kardeşimiz çalışıyordu. [underground]. Kimisi kendi kendine çıktı, kimisi kurtuldu.”

Ayrıca, yaklaşık 50 işçinin hala yeraltında 300 ila 350 metre arasındaki iki ayrı alanda mahsur kaldığına dair ilk raporları da doğruladı.

İnsanlar kömür madeninin dışında haber bekliyor.
İnsanlar kömür madeninin dışında haber bekliyor. Fotoğraf: Nilay Maryam Komlik/Depo Fotoğrafları/Reuters

Televizyon görüntüleri, kraterin girişine yakın yıkılmış beyaz bir binanın etrafında toplanan endişeli kalabalığı, arkadaşları ve sevdiklerinden haber arayan gösterdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi günü olay yerine uçması bekleniyordu.

İçeride mahsur kalanlarla ilgili ilk bilgilerin çoğu, nispeten zarar görmeden tırmanabilen işçilerden geldi. Amasra Belediye Başkanı Rikai Şakir, hayatta kalanların çoğunun “ciddi şekilde yaralandığını” söyledi.

Patlama gün batımından birkaç dakika önce meydana geldi ve karanlık kurtarma çalışmalarını engelledi. Türkiye Madenciler Sendikası Maden İş patlamayı metan birikimine bağladı. Ancak diğer yetkililer, kazanın nedeni hakkında nihai sonuçlara varmak için çok erken olduğunu söyledi.

Kurtarma ekipleri, yaşam belirtileri aramaya yardımcı olmak için yakındaki köylerden takviye gönderdi. Televizyon görüntüleri, taburcu edilen ve daha sonra en yakın hastaneye götürülen madencilere oksijen sağlayan sağlık görevlilerini gösterdi.

Yerel vali, 70’den fazla kurtarıcıdan oluşan bir ekibin kraterde yaklaşık 250 metre derinliğindeki bir noktaya ulaşmayı başardığını söyledi.

Kurtarma ekiplerinin mahsur kalan işçilere yaklaşıp yaklaşamayacağı veya geçişlerini neyin engellediği hemen belli değildi.

Ambulanslar ve itfaiye ekipleri kömür madeni sahasına geliyor.
Ambulanslar ve itfaiye ekipleri kömür madeni sahasına geliyor. Fotoğraf: İhlas Haber Ajansı/AFP/Getty Images

Türkiye’nin afet yönetimi servisi, patlamaya neden olan ilk kıvılcımın görünüşe göre arızalı bir trafodan geldiğini söyledi. Daha sonra raporu geri çekti ve metan gazının “bilinmeyen nedenlerle” ateşlendiğini söyledi.

Yerel savcılık, olayı bir kaza olarak değerlendirdiğini ve resmi bir soruşturma başlattığını söyledi.

Türkiye en ciddi kömür madenciliği faciasını 2014 yılında Soma’da meydana gelen patlamada 301 madencinin ölümüyle yaşadı.

READ  Daniel, 2022 Atlantik sezonunun ilk kasırgası oldu