Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Hepimiz Gördük’: Xi Jinping Karşıtı Protesto Çin’in İnternetini Elektriklendirdi | Çin

Çinli yetkililer, perşembe günü Pekin’de bir üst geçitte boykot ve kaldırma çağrısında bulunan büyük pankartların kaldırıldığı nadir bir protesto tartışmasını sıkı bir şekilde sansürlediler. Xi Jinpingbeş yıllık siyasi döngüde Çin’deki en önemli olaydan sadece birkaç gün önce.

Protesto fotoğrafları ve videoları Perşembe öğleden sonra sosyal medyada Sitong Köprüsü’nde göründü ve başkentin Haidian Bölgesi’ndeki ana yol üzerindeki köprüden yükselen dumanlar da görüldü.

PCR testleri değil, yiyecek istiyoruz. Kapanış değil özgürlük istiyoruz. Yalan değil saygı istiyoruz. Kültür devrimi değil, reform istiyoruz. Biz lider değil oy istiyoruz. Bir pankart, “Köle değil vatandaş olmak istiyoruz” derken, bir başka pankart okul boykotları, grevler ve Xi’nin görevden alınması çağrısında bulundu.

Görüntüler Batı sosyal medyasında hızla yayıldı, ancak kısa süre sonra Çin İnternetinin “Büyük Güvenlik Duvarı”nın arkasındaki platformlardan kaldırıldı. Associated Press’e göre, “Pekin”, “köprü” veya “Haidian” kelimelerini içeren gönderiler sıkı bir şekilde kontrol edildi ve köprünün adını taşıyan şarkı yayın hizmetlerinden kaldırıldı.

Twitter’da bazı kullanıcılar, protesto fotoğraflarını paylaştıktan sonra hesaplarının başka bir büyük Çin platformu olan WeChat’te geçici olarak devre dışı bırakıldığını söyledi.

Ancak, siyasi açıdan son derece hassas bir zamanda böylesine nadir görülen bir protesto dikkat çekti. Cuma sabahı, Weibo’nun, insanların olaydan bahsetmeden bahsettiği “Gördüm” hashtag’i, silinmeden önce 180.000’den fazla kez görüntülendi ve bazı çıkartmalar Hesapları askıya alındı WIPO kural ve düzenlemelerini ihlal ettiği için.

Bir gönderide “Gördüm ve hepimiz gördük” dedi.

Hashtag’in ne anlama geldiğini soran bir kullanıcı, “Git Twitter’da arat ablacım, belli bir sermaye arıyorsan her şeyi bulabilirsin” yanıtını verdi.

Diğer yorumcular Sefiller İnsanların Şarkı Söylediğini Duyabiliyor musunuz? Hong Kong’da popüler bir protesto şarkısı olduktan sonra 2019’da kısaca sansürlendi.

Birçok yorum Mao Zedong’un ünlü yaptığı devrim niteliğindeki bir alıntıya atıfta bulundu: “Küçük bir kıvılcım vahşileri ateşleyebilir.”

Birisi Maoist metafora şunu ekledi: “Birinin ateşi söndüren ve doğru şey için hayatını veren bir güve gibi davrandığını gördüğümde #aniden daha az endişeli görünüyorum.”

Bir diğeri, “Örtbas etmeye çalışarak işleri daha da kötüleştiriyorsunuz” diye ekledi.

Çinli muhalif ve eski ÇKP gönüllüsü Cai Xia da dahil olmak üzere bazı netizenler, protestocudan günler önce silinmiş bir tweet olduğunu iddia eden ekran görüntülerini Twitter’da yayınlayan protestocuyu tanımladığını iddia etti. Diğerleri köprüde inşaat kaskı ve gömleği kılığına girmiş bir protestocunun fotoğraflarını yayınladı.

Fang Xuzi, ABD merkezli Çinli bir bilim yazarıKöprüde görüntülenen aynı sloganların günler önce protestocu olduğuna inanılan adam tarafından ResearchGate hesabına gönderildiğini söyledi. Fang, gönderilerin o zamandan beri silindiğini ve polisin tutuklanmasından sonra bunu yaptığını tahmin ettiğini söyledi.

“Kim olduğunu bilmek güzel,” dedi, “en azından dünyadan buharlaşmayacaksın.”

Xi’ye karşı böyle bir halk ve halk protestosu özellikle en iyi zamanlarda önemli olurdu, ancak bu karardan sadece birkaç gün sonra gerçekleşti. Komünist Parti Kongresi. Binlerce siyasi delege, Xi’yi benzeri görülmemiş bir üçüncü dönem için yeniden ataması ve Çin’in otoriter lideri olarak gücünü pekiştirmesi beklenen bir hafta kapalı kapılar ardındaki toplantılar ve yüksek düzeyde tasarlanmış siyasi görüşmeler için Pekin’e akın etti.

Gerçek protesto Perşembe öğleden sonra hızla ezilmiş gibi görünüyor. Fotoğraflar internette yayınlandıktan kısa bir süre sonra yolda hiçbir tabela asılı değildi. Olay yerine gelen gazetecilere göre, yangının çıkması gereken omuzda dairesel siyah bir yara izi görüldü ve yoğun bir polis varlığı vardı.

Mağazalara giren polis ekipleri, yayaları sorguya çekti. Associated Press muhabirleri üç kez sorgulandı ve kimliklerini göstermeleri istendi. Polis, bölgede olağandışı bir şey olduğunu yalanladı.

Chi-Hui Lin ve ajanslar tarafından ek raporlama

READ  Kraliyet Ailesi: Kate ve Prens William, Kral Charles'ın Noel öğle yemeğini kaçırdı | Kraliyet | Haberler