Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’nin enflasyonu 20 yılın en yüksek seviyesine çıkarken Erdoğan, ‘yükü Türkler taşımak zorunda’ diyor

Türkiye’nin Ocak ayındaki yıllık enflasyon oranı, bir döviz krizinin insanların satın alma gücünü büyük oranda düşürmesinin ardından Perşembe günü yayınlanan resmi verilere göre, Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Türk istatistik ajansına göre, tüketici fiyatları geçen yılın Ocak ayının aynı dönemine göre beklenenden daha güçlü bir şekilde yüzde 48,7 arttı.

Okuma, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet istatistik dairesi başkanını 2019’dan bu yana dördüncü kez değiştirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Türk basını, Erdoğan’ın 2023’te yeniden seçilme yolunu zorlaştıran İslami kökenli partisinin yirmi yıl önce iktidara gelmesinden bu yana enflasyonun en yüksek seviyeye ulaştığını gösteren ajans verilerinden memnun olmadığını bildirdi.

Eski ajans şefi Erdal Dinçer sadece 10 aydır görevdeydi. Yerine, Türkiye’nin bankacılık düzenleyici kurumunun başkan yardımcısı olan Erhan Çetinkaya getirildi.

Türk ekonomistleri tarafından toplanan bağımsız veriler, yıllık faiz oranının şişirme Ocak ayında yüzde 110’un üzerine çıktı.

Erdoğan, enflasyona neden olduğuna inandığı faiz oranlarının yükseltilmesine -geleneksel ekonomik düşüncenin tam karşıtlığı- şiddetle karşı çıkıyor.

Pazartesi günü, Türklerin “bir süre” enflasyonun “yükünü taşımak zorunda kalacağını” kabul etti.

İnşallah her ayın bir öncekinden daha hayırlı olduğu bir döneme girdik” dedi.

Türkiye 2018’den bu yana iki para krizi yaşayan, yıllardır sürekli yüksek enflasyondan muzdarip.

Geçen yıl ikincisi, Erdoğan’ın onları fiyatların yükseldiği oranın çok altına düşüren, Türklerin satın alma gücünü ve tasarruflarının değerini aşındıran keskin faiz indirimleri düzenlemesinden sonra geldi.

Bu, Türklerin altın ve döviz stoku yapmasına neden oldu ve liranın 2021’de dolar karşısında yüzde 44’ünü kaybettiği bir para birimi çöküşüne yol açtı.

‘Faiz oranlarına karşı mücadele’

Türkiye Maliye Bakanı Nureddin Nebati Perşembe günü yayınlanan Nikkei Asia’ya verdiği demeçte, enflasyonun Nisan ayında zirve yapacağını ve Haziran 2023 genel seçimlerine kadar tek haneli rakamlara düşeceğini söyledi.

READ  Garanti Bankası ve Türk Hava Yolları AO, Miles&Smiles kredi kartı sözleşmesi

bu Merkez Bankası Geçen ay da 2022 sonundaki enflasyon tahminini yüzde 11,8’den yüzde 23,2’ye revize etti, ancak çoğu ekonomist bu okumayı aşırı iyimser olarak görmezlikten geldi.

Capital Economics’ten analist Jason Tuvey, “Enflasyonun bu yılın büyük bölümünde %45-50’de seyretmesini ve lirada başka bir çöküş dışında, ancak 2022’nin son aylarında geri düşmesini bekliyoruz” dedi.

Hükümet, Ocak ayında asgari ücret artışı ve hane halkı ve işletmeler için artan enerji faturaları da dahil olmak üzere baskıların azalması ve yeni para birimi destek önlemlerinin başlamasından sonra enflasyonun düşeceğini umuyor.

Merkez bankası Ocak ayında dört aylık faiz indirimi serisini durdurarak bu yıl büyük ölçüde sabit kalan lirayı rahatlattı.

Ancak hafta sonu Erdoğan, yüksek borçlanma maliyetlerinin talebi sınırlayarak ve ekonomik aktiviteyi yavaşlatarak tüketici fiyatlarını düşürmeye yardımcı olduğunu söyleyen geleneksel düşünceyi bir kez daha reddetti.

Faiz oranlarına karşı verdiğim mücadeleyi biliyorsunuz, dedi.

“Oranı indireceğiz ve oranı düşüreceğiz. Bilin ki enflasyon düşecek – daha da düşecek.”

Erdoğan, Türkiye’nin döviz girişlerine olan bağımlılığını kırmak için tasarlanmış bir “ekonomik bağımsızlık savaşını” teşvik ederken tefeciliğe karşı İslami kurallara atıfta bulunuyor.

Ancak ekonomistler, liranın değeri düştükçe daha pahalı hale gelen enerji ve diğer ithalatlar için Türkiye’nin hala dolara ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor.