Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’nin üst düzey diplomatı Moskova’da Ahıska Türkleriyle buluştu

Türkiye’nin üst düzey diplomatı Moskova’da Ahıska Türkleriyle buluştu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Pazartesi günü Moskova’da Ahıska Türklerinden oluşan bir heyetle görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanımız Hakan Fidan, Ahıska Türkü yoldaşlarımızdan oluşan heyeti BRICS+ toplantısına katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da karşıladı.”

Ahıska Türkleri, 1944 yılında Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından Gürcistan’ın Mesketi bölgesinden sürüldü. Sovyet sürgününden önce ve sonra ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kaldılar. Dünya Ahıska Türkleri Derneği’ne göre bunların çoğu Sovyetler Birliği’nin en uzak bölgelerine sürgün edildi. Bazıları 1989’da Ukrayna’ya yerleşti.

2014 yılında Doğu Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında yaşanan çatışmadan bu yana, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle Ahıska Türklerinin çoğunun Türkiye’ye taşınmasına ve doğu Erzincan iline yerleşmesine izin verildi. Türkiye, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana 100’e yakın kişiyi Ukrayna’dan sınır dışı etti.

Fidan, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan gelişmekte olan ekonomiler BRICS grubunun iki günlük toplantısına katılmak üzere Rusya’da bulunuyor. Toplantı, Mısır, Etiyopya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi üye olarak eklenmesiyle grubun Ocak ayında beş üyeden dokuz üyeye çıktığı ilk kez oldu.

Toplantının genişletilmiş formatına aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülke daha davet edildi.

READ  Wah Üniversitesi Uluslararası Bagh-Türk Konferansına Ev Sahipliği Yaptı - Pakistan