Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, Almanya’daki göçmen sarsıntısından faydalanacak

Türkler, Almanya’daki göçmen sarsıntısından faydalanacak

Birçok Türk’e çifte vatandaşlık kazanma şansı verecek bir Alman göçmenlik sarsıntısı ayarlandı.

Şansölye Olaf Scholes’un hükümeti, Alman işgücü piyasasındaki boşlukları doldurmak için göçmenlik yasalarını gevşetiyor.

Almanya geçmişte çifte vatandaşlığa içerlemişti, ancak Bay Scholes’un koalisyonu kuralları gevşetmeye kararlı.

Suriyeliler, 2015 ve 2016’da geldikten sonra çok sayıda hak kazandıklarından, şimdi Alman pasaportu için başvuranlar listesinin başında yer alıyor.

Darmstadt’ta bir göçmenlik yetkilisi olan Peter Schlotzer, Türkiye’den gelenlerin genellikle orijinal pasaportlarını korumayı tercih ettiklerini, ancak yakında her ikisi için de başvurabileceklerini söyledi.

“Çifte vatandaşlık kesinlikle birden fazla başvuru yapılmasına yol açacaktır; Özellikle Türk toplumundan duyduğuma göre” dedi.

“Türk toplumu, Almanya’daki en büyük yabancı uyruklu grubu oluşturuyor. Birçoğu teorik gereklilikleri karşılıyor ancak Türk vatandaşlığını korumak istedikleri için şimdiye kadar başvurmaktan kaçındı.

Ulusal hukuk öğretim görevlisi Bay Schlotzer, ABD, Rusya, Ukrayna, Pakistan veya Sırbistan’dan gelen kişilerin de aynı kategoriye girebileceğini söyledi.

“Yasa gelirse, birçok kişi daha sonra ne olacağından ve yasanın tekrar değişip değişmeyeceğinden korktukları için hızlı bir şekilde başvurmak isteyecektir” dedi.

Almanya, yarısı Alman vatandaşı olan 2,8 milyon Türk kökenli kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

1960’larda ve 1970’lerde pek çok Türk, dönemin işgücü sıkıntısını gidermek için “misafir işçi” programı kapsamında Batı Almanya’ya göç etti.

En son göç zirvesi, Suriye ve Irak’tan birçok mültecinin Almanya’ya yeniden yerleştirildiğini gördü.

Migration Media Service tarafından 23 şehirde yapılan bir ankette, “neredeyse tamamında” Suriyeliler, Alman vatandaşlığı alan en büyük gruptu.

Önerilen reformlar kapsamında, müstakbel göçmenler beş yerine sekiz yıl sonra Alman vatandaşlığı alabilecekler.

Entegrasyon kurslarında başarılı olanlar için altı yıllık bir yol üçe indirilebilir.

READ  İki dünya arasında 'Hıristiyan Türkler'

Vatandaşlık reformlarının, yabancı işçilere bir “hoşgeldin sinyali” göndermek için Çarşamba günü duyurulan önlemleri takip etmesi bekleniyor.

Bay Scholes’un kabinesi tarafından kabul edilen planlar kapsamında, göçmen işçilere gelmeden önce Almanya’daki yaşam hakkında bilgi verilecek.

Bay Scholes’ün entegrasyon başkanı Reem Alabali-Radovan tarafından öne sürülen “entegrasyon öncesi” planlar, önceden sunulan Almanca derslerini içeriyor.

Hükümet, iki milyon işin boş olduğunu tahmin ediyor ve Almanya’nın refah devletini finanse etmek için daha büyük bir iş gücüne ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Güncelleme: 30 Mart 2023, 13:28