Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Guatemala: Turk, yolsuzlukla mücadele yetkililerine yönelik misillemelerden alarma geçti

Bay. Durkin uyarı orta gelir Yargı görevlilerine yönelik taciz ve kovuşturma bildirildi En son eski Komiser Francisco Dal’Añez de dahil olmak üzere BM destekli Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Komisyonu (CICIG) ile bağlantılı.

BM insan hakları şefi Guatemalalı yetkililere çağrıda bulundu Yargıçların ve avukatların misilleme korkusu olmadan bağımsız hareket edebilmelerini sağlayın”. Bağımsız bir yargının demokratik bir toplum için “hayati” olduğunu vurguladı.

Uluslararası Cezasızlık Komisyonu, yolsuzluk soruşturmalarını yürütmek üzere 2007 yılında BM-Guatemala Anlaşması ile kurulmuş bağımsız bir organdır. Dönemin Başkanı Jimmy Morales’in saldırıları nedeniyle görev süresinin yenilenmemesi üzerine Eylül 2019’da çalışmaları askıya alındı.

Ayakta durma yasağı

Bay. Türk olasılığa karşı uyardı Kamu işlerine katılma hakkının ihlaliYaklaşan Haziran seçimleri için çok sayıda cumhurbaşkanı ve başkan yardımcısı adayının adaylığı seçim yetkilileri tarafından reddedildi.

“Thelma Cabrera, Jordan Rodas ve Roberto Arzu dahil olmak üzere siyasi yelpazenin dört bir yanından başkan ve başkan yardımcısı adaylarının yerlerini almasından da endişe duyuyorum. 25 Haziran seçimleri için adaylıklar reddedildi Seçim Mahkemesi tarafından keyfi olarak” dedi Yüksek Komiser.

Yarıştan diskalifiye edilene kadar Thelma Cabrera, cumhurbaşkanlığına aday olan tek yerli adaydı. Bu üç davadaki temyizler şu anda Yargıtay’da derdest durumda.

Yargı bağımsızlığı tehlikede

Bay. Türk, “Kamu işlerine katılma hakkı, seçme hakkı ve seçilme hakkı, Uluslararası kabul görmüş bir insan hakkı,” ve yargı görevlilerinin “önlerindeki meselelerde gerçeklere ve hukuka uygun olarak tarafsız bir şekilde karar vermeleri gerektiğini; Herhangi bir kısıtlama veya aşırı etki olmaksızın”.

Bu yılın başlarında, BM Alarm kapandı Guatemala’daki benzer bir misillemede, ülkenin özel savcılığı, eski bir CICIG çalışanı da dahil olmak üzere üç yargı görevlisi hakkında cezasız kalmaya karşı tutuklama emirleri açıkladı.

Endişe artışı

Ne zaman Guatemala raporunu sundu istek İnsan Hakları Konseyi Mart ayında Sn. Türk, 2021 ile 2022 yılları arasında makamının belgelendirdiğini belirtti. Yüzde 70’ten fazla arttı Ülkede sindirme ve suçlamalarla karşı karşıya kalan adli görevlilerin sayısı.

Bu taciz, yetkililerin yolsuzluk veya insan hakları ihlalleriyle ilgili çalışmaları ile ilgilidir. Özellikle 1960’tan 1996’ya kadar iç savaş bağlamında meydana gelenler. Bazıları güvenliklerinden korkarak ülkeyi terk etti.

Guatemala’nın insan hakları sicili, Ocak 2023’te Universal Periyodik İnceleme kapsamında incelendi. Bu sürecin bir parçası olarak, diğer Üye Devletler tarafından yapılan önemli sayıda tavsiye konuyla ilgilidir. Yargının bağımsızlığını garanti edin, yargı görevlilerini koruyun, yolsuzlukla mücadele tedbirlerini ve yönetişimi güçlendirin.