Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler arasında ‘sağlıklı yaşam’ için yeterli çaba yok

İstanbul

Türkler arasında 'sağlıklı yaşam' için yeterli çaba yok

Türkiye’de insanların sağlıklı bir yaşam için nelere odaklandıklarını inceleyen bir araştırmaya göre, Türkiye’de düzenli spor yapanların sadece yüzde 5’i, 29’u sağlıklı bir yaşam için “hiçbir şey yapmamak” diyor.

sınıf = “cf”>

İstanbul merkezli araştırma şirketi Areda Survey tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Türklerin sağlıklı yaşama önem vermediğini gösteriyor.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 34’ü sağlıklı bir yaşam tarzı için daha çok “sağlıklı beslenmeye” odaklanırken, “düzenli yürüyüş” yaklaşık yüzde 31’ini oluşturuyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 4,8’i düzenli olarak egzersiz, yüzme, boks, güreş, futbol veya voleybol gibi spor aktivitelerine katıldıklarını söyledi. Ancak sağlıklı yaşam için “hiçbir şey yapmıyorum” diyenlerin oranı 29,3 civarındaydı.

Araştırmalar 18-34 yaş arasındaki gençlerin yaşlılara göre düzenli egzersiz yaptığını gösteriyor.

İstatistikler, gençlerin yüzde 29,7’sinin düzenli olarak yürüdüğünü ve yüzde 8,5’inin fitness, yüzme, boks ve güreş gibi spor faaliyetlerine zaman ayırdığını gösteriyor.

sınıf = “cf”>

Araştırma, eğitim düzeyinin yükseltilmesinin yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam için spora daha fazla önem verildiği sonucuna varıyor. Ancak, 34-55 yaş arasındaki kişilerin, eğitim düzeyi ne olursa olsun, hem sağlıklı beslenmeleri hem de düzenli olarak hemen hemen aynı miktarda egzersiz yapmaları dikkat çekicidir.

Cinsiyet açısından kadınların yüzde 3’ü ve erkeklerin yüzde 6,6’sı düzenli egzersiz yapabildi.

Araştırma, kadınların yüzde 44,4’ünün sağlıklı yaşam konusunda erkeklere göre daha dikkatli ve titiz olduğunu ve dikkatli kadınların oranının erkeklere göre iki kattan fazla olduğunu buldu.

Sağlık,

READ  Turks ve Caicos Adaları Kabine Toplantı Tutanakları - 20 Temmuz 2022 - Magnet Media