Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler depremzedeler için portatif evler inşa ediyor-Xinhua

Türkler depremzedeler için portatif evler inşa ediyor-Xinhua

Bir gönüllü, 13 Nisan 2023’te Türkiye, İstanbul’daki depremzedelere yardım etmek için tasarlanan portatif bir eve vernik uyguluyor. (Xinhua/Ömer Kuşku)

Türkiye’nin İstanbul kentinde bir grup mimar, Şubat ayındaki yıkıcı depremlerde evlerini kaybeden insanlara kullanıma hazır evler sağlamak için gönüllü bir proje başlattı. Yüzlerce kişi ve yerel işletme sosyal medyadan gönüllü çağrısına yanıt verdi.

kaydeden Zeynep Cermen

İSTANBUL, 22 Nisan (Xinhua) — 65 yaşındaki Türk emekli Yıldız Taştelan, son iki ayı depremzedelere sığınmak için bir banliyöde gönüllü olarak geçiren bir grup İstanbullu arasında yer alıyor.

Fuar merkezinin dönüştürülen şantiyesindeki küçük bir evin dış cephesini cilalayan Tastelan, çalışmalara yardımcı olmak için her gün geldiğini söyledi.

Tastelan, Xinhua’ya “Çatı inşa etmekten başka bir şey yapmadığımı söyleyebilirim” dedi. “İç mekanda boyama, zımparalama, zemini betonlama dahil birçok iş yaptım.”

Bir gönüllü, 13 Nisan 2023’te İstanbul, Türkiye’de depremzedelere yardım etmek için tasarlanan evler için inşaat malzemeleri hazırlıyor. (Xinhua/Ömer Kuşku)

Şubat ayı başlarında Güney Türkiye’yi harap eden felaketin dördüncü gününde, İstanbul’daki bir grup iç mimar, depremzedeler için kullanıma hazır evler sağlamak üzere bir proje başlattı.

Sosyal medya üzerinden yapılan gönüllü çağrısına yüzlerce kişi ve yerel işletme anında yanıt verdi.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, evlerin yeniden yerleşim için kullanılacakları depremden etkilenen bölgelere toplu olarak nakledilene kadar inşa edilmesi için yeterli alan sağladı. Birkaç üretici gerekli hammaddeleri sağladı.

İki gönüllü, 13 Nisan 2023’te İstanbul, Türkiye’deki depremzedelere yardım etmek için tasarlanan küçük bir eve raflar yerleştiriyor. (Xinhua/Ömer Kuşku)

Ev küçük ama tamamen işlevsel. İnşaatçılara göre bir banyo, bir mutfak ve bir uyku alanı 15 metrekareye sıkıştırılabilir ve tüm birim kolayca taşınabilir.

READ  Kylie Jenner'ın BFF Stassi, kum saati şeklindeki inanılmaz figürünü ışıltılı bir bikiniyle gösteriyor

Zirvede, yaklaşık 500 kişi şantiyede vardiyalı olarak 24 saat çalıştı. Projenin kurucu ortağı Hamid Kökson, “İnanılmaz bir deneyimdi” diye anımsıyor.

“Dört mevsimlik evlere ve barınaklara yoğun bir talep olacağını biliyorduk… çadırlar ve konteynerler giderdi. Ne de olsa bunlar geçici çözümler. Uzun vadeli bir şeyler düşünmemiz gerekiyordu” dedi. Prefabrik evler için.

13 Nisan 2023’te çekilen fotoğraf, İstanbul, Türkiye’deki depremzedelere yardım etmek için tasarlanmış tamamlanmış minik evleri gösteriyor. (Xinhua/Ömer Kuşku)

Kısa bir süre sonra grup, yerel yetkililerin izniyle Hatay’da 2,42 hektarlık bir alana minik evler inşa ederek en çok etkilenen ilde bir “organik köy” kurdu.

İlk etapta toplam 100 konut yapılması planlanıyor. Güneydeki hasarın ciddiyeti hakkında “İnşa edilecek daha çok şey var. Tüm şehir gitti” dedi.

Rahsan Khris ve eşi Ayhan Khris, projenin başından beri inşaat gönüllüleri arasında yer alıyor.

Rahson, Xinhua’ya “İlk birkaç gün temizlikle uğraştık. Sonra her şeyi yapabileceğimizi fark ettik” dedi. “Mutfak dolaplarını takın, tavanı döşeyin ve dolapları çivileyin,” diye düşündü.

Kris, “Oradaki insanlarımızın hayatını daha iyi hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.