Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler dolandırıldıklarını iddia ettikten sonra polis bir kripto para ticareti şirketi arıyor

Ankara, 22 Nisan (Reuters) – Polis Perşembe günü bir kripto para ticaret platformu sağlayıcısının İstanbul’daki genel merkezine baskın düzenledi ve binlerce Türk, dolandırıldıklarını ve hesaplarına erişilemediğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

Yüz milyonlarca dolar değerinde günlük kripto para ticareti yapan Thodex Cryptocurrency ticaret platformu, Perşembe günü web sitesinde satış süreci nedeniyle dört ila beş gün boyunca kapalı olacağını söyledi.

Ancak para çekemeyen veya hesaplarına ulaşamayan kullanıcılar, Türk medyasında geniş yer bulan yorumlara aldanmış olabilecekleri endişesini Twitter’da dile getirdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İstanbul polisi, şirketin kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Salı günü Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçtuğunu söyledi.

Kaynaklar, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (FCBB) Çarşamba günü MASAK’ın hesaplarını dondurduğunu ve soruşturma başlattığını söyledi.

Dotex, konuyla ilgili basında çıkan “olumsuz” haberlerin yanlış olduğunu ve daha sonra tanımlayacağı banka ve fonların şirkete yatırım yapmak istediğini ve bir ortaklık teklif ettiğini söyledi.

İnternet sitesinden yapılan açıklamada, “Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulması ve satış sürecinin tamamlanması gerekiyor” denildi.

Thodex Perşembe günü yaptığı ayrı bir açıklamada, “şirketin hesaplarında geçen hafta anormal dalgalanmalar tespit ettiğini ve nedenini belirlemek için işlemleri askıya aldığını” söyledi.

Todex, mali yetkililerin şirketin hesaplarında herhangi bir usulsüzlük tespit etmediğini söyledi. Öser’in önümüzdeki günlerde Türkiye’ye döneceği ve yargı makamlarıyla işbirliği yapacağı belirtildi.

Coinmarketcap’a göre Thodex, son işlem gününde 24 saatlik 538 milyon dolarlık işlem hacmine sahipti.

Şirkete Perşembe günü yorum için ulaşılamadı. Reuters tarafından yorum için Ossette’e ulaşılamadı.

Geçen hafta Türkiye, kripto varlıklarının ödenmesini yasakladı ve hafta sonu bitcoin’de %14’lük bir düşüş ekledi. Türkiye merkez bankası yasağın gerekçesi olarak “onarılamaz” zararları ve işlem risklerini gösterdi. daha fazla oku

READ  Erdoğan: Türkler ikinci turu heyecanla bekliyor

Arama ve el koyma

İstanbul Savcılığı, sitenin “birden fazla sivil işgale” yol açtığı iddiasıyla Todex hakkında soruşturma başlattığını söyledi.

Bir mahkeme sözcüsü, arama ve el koyma emri çıkardığını söyledi. Ayrıca siber suç polisinin personelden ve şikayetçilerden itiraflar aldığını söyledi.

İstanbul polisi Reuters’e, yetkililerin “gerekli prosedürleri” yerine getirmek için şirket binasında bulunduğunu söyledi.

Avukat Oğuz Evren Kılıç Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların kendisiyle iletişime geçtiğini ve Ankara’da pek çok kişi adına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Türkiye genelinde binlerce kişinin şikayetçi olduğunu söyledi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Bunun nereye varacağı belli değil. Türkiye’nin birçok yerinde binlerce suç duyurusunda bulunuldu.”

Glick, “Hemen tüketici mahkemesine dava açacağız. Her iki süreç – suç duyurusu ve dava – aynı anda işleyecek.” Dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ali Kukokökmen, Kane Caesar ve Ebru Dunkey’in raporu; Darren Butler ve Hugh Lawson tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.