Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler milyarlarca kayıp döviz rezervinin peşinde

Bu ay 128 numaranın afiş ve pankartlarını sel bastığında polis onları yırttı – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüz karası olduğunu ve bunun Türkiye’de suç olduğunu savundular.

“128 milyar dolar nerede?” Muhalefetteki Cumhuriyetçiler, Halk Partisi’nin (CHP) Türkiye genelindeki bürolarına asılan pankartları sorarak, merkez bankasının son yıllarda lirayı yükseltmek için kullandığı parayı gösterdi. Tahminler harcama açısından büyük farklılıklar gösteriyor ve Erdoğan Çarşamba günü rakamı 165 milyar dolar olarak belirledi – şimdiye kadarki en yüksek rakam.

Muhalefet partileri ve diğer analistler, kargaşanın, enflasyonu ve liranın değer kaybını kontrol altına alamamakla eleştirilen Erdoğan’ın ekonomi politikasının kalbindeki şeffaflık ve zayıf yönetim eksikliğinden kaynaklandığını söylüyorlar.

CHP’nin gençlik işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Gökçe Gökçen, “Sorduğumuz her şey bir soru, ancak tepkiler buna izin verilmediğini de açıkça ortaya koyuyor” dedi. 128 milyar dolar, yönetimin şeffaflık ve güvenden yoksun olduğu Türkiye’de yönetim için temel bir sorundur.

Birçok Türk için döviz kuru ekonomik başarının bir barometresidir ve Ankara, 2019 seçimleri ve 2020 öncesinde salgın hastalık dalgasını durdurmak amacıyla rezervlerini – merkez bankasının elindeki yabancı varlıkları bir ülkenin borcunu ödemek için kullandı – kullandı. . lira. Kasım 2020’ye kadar olan 18 aylık dönemde dolar karşısında hala yüzde 37 düştü.

Eleştirmenler, bankayı kamu borç ihalelerinden kaçınarak, müdahalelere ilişkin verileri açıklamayarak ve işlemleri veya ödünç alınan fonları bilançosunda varlık olarak göstererek satışı örtbas etmekle suçladı. Merkez bankası başkanı, verilerin uluslararası standartlara uygun olarak “çok şeffaf bir şekilde” paylaşıldığını söyledi. Bir sözcü daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, CHP’nin iddialarına yönelik “merhaba” ve “ihanet”in yabancı yatırımcıları korkutmak için olduğunu söyledi. Parti üyelerine uluslararası rezervlerin artık 90 milyar dolara yakın olduğunu ve “gerektiğinde kullanılabileceğini” söyledi. Goldman Sachs Merkez Bankası’nın 60 milyar dolarlık denizaşırı varlığa sahip negatif net değeri var.

READ  BM/Suriye Türkiye Genel Kurulu

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı. Muhalefet, ekonomi politikasının merkezinde şeffaflığın olmadığını söylüyor © Adem Altan / AFP aracılığıyla Getty Images

Erdoğan, “Türkiye’nin eşi benzeri görülmemiş bir döviz talebiyle karşı karşıya kaldığı” son iki yılda 165 milyar dolar kullanılan harcamaları, cari açıkları, portföy çıkışlarını, kurumsal yabancı kredili kredileri ve vatandaşların altın ve döviz talebini ilk olarak açıkladı.

Kendisini “faiz oranlarının düşmanı” olarak tanımlayan Erdoğan, o dönemde politika yapıcıların çift haneli enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmelerini fiilen yasaklamıştı.

Erdoğan, faizleri iki yıl içinde beklediğinden daha yüksek bir oranda artırdıktan sonra Mart ayında üçüncü bir merkez bankası başkanını görevden aldı ve akademisyen Sahab Kawsioğlu, rezervleri gazetesinde köşe yazısında kullandı. Sarsıntı, merkez bankasının bağımsızlığını daha da aşındırdı ve daha fazla piyasa kargaşasına yol açtı.

Ekonomist ve eski merkez bankacısı Ughur Kurz, “Cumhurbaşkanının faiz oranlarına ilişkin temel görüşü merkez bankası politikasını belirler ve rezervlerin yok edilmesinin boyutunun arkasında siyasi etki var” dedi. “Liranın değer kaybetmesini engelleyemeyen olağanüstü döviz miktarlarının tam olarak açıklanması, siyasi başarısızlığın kabul edilmesiyle eşdeğerdir.”

Global Source Partners Consultancy danışmanları Atilla Yeşilada ve Murat Üçer, hükümet üyeleri veya bağlı kuruluşları için parayı zenginleştirmenin mümkün olmadığını, ancak bankanın kasasının kaybolmasının “durumu daha da kötüleştirmediğini” söyledi.

Bir araştırma notunda, “Bu rezervler, modern ekonomi tarihinin en yanlış yönlendirilmiş politika bölümlerinden biri olarak kaydedileceği kesin olan ‘uçucuyu tutma’ girişiminde kaybedildi” diye yazdılar.

Erdoğan, damadı eski maliye bakanı Ford Albirac’ın Kasım ayında aniden istifa etmesine kadar müdahale politikasını yöneten “nankörlük”ten yakındı. Bu yıl CHP’nin gençlik kanadının üç üyesi, “kayıp” yedeklerle bağlantılı olarak “aranıyor” dediği Albirac’ın imajını taşıyan broşürleri bulundurdukları için tutuklandı.

Rakibin son numarası, kişisel geliri 2018’den bu yana dolara üçte bir oranında düşen kamuoyunda yankı bulmuş gibi görünüyor.

# 128MilyarDolarNerede (# Whereisthe 128 milyar $) Twitter’da popüler oldu ve geçen hafta Türkiye’de Google’da ilk üç aramada yer aldı.

Çeyrek asırdır iktidarda olmayan CHP, internet sitesi kurdu, www.128milyardolar.netKullanıcılar yemek, korona virüs ilaçları, havaalanları veya Houston Rockets basketbol takımı gibi öğeler için “alışveriş yapmak” için kaçınılmaz olarak 128 milyar dolar harcıyor. Başkanı Kemal Kliktroklu, sınava ev sahipliği yaptı Kim milyoner olmak ister? Instagram’da ekonomi politikasını eleştiren sorularla.

Merkez bankaları rezervlerini devlet harcamalarını finanse etmek için kullanmasalar da birçok Türk’ün gözünde bu kamu parasıydı. Soyadını vermeyi reddeden 23 yaşındaki hırdavat satıcısı Oskan, “Paranın salgın sırasında insanlara yardım etmek, işleri kurtarmak ve daha fazla aşı satın almak için gitmiş olabileceğini düşündüğümde üzülüyorum” dedi.