Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler enflasyonun Erdoğan'ı kınamasının ardından yas tutuyor

Türkler enflasyonun Erdoğan'ı kınamasının ardından yas tutuyor
Yemek, Türklerin cebine en çok yüklenen şeylerden biri. Fotoğraf: Yasin AKGÜL / AFP/Dosya
Kaynak: AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için belediye seçimleri yaklaşırken Türkler cüzdanlarını enflasyonla izliyor.

Sagam Strateji Danışmanlığı'nın kurucusu ekonomist Murad Saghman, hükümetin kemer sıkma önlemlerini sıkılaştırmasına ve merkez bankasının faiz oranlarını artırmasına rağmen fiyat artışının “durmadığını, arttığını” söyledi.

Çarşamba günü yayınlanan resmi veriler, Mart ayında yıllık fiyat artışının bir önceki aya göre yüzde 67,07'den yüzde 68,5'e yükseldiğini gösterdi.

Bağımsız ekonomistlerden oluşan bir grup olan ENAG, kendi hesaplamalarının yıllık rakamı yaklaşık yüzde 125 olarak belirlediğini ve artmakta olduğunu söyledi.

Kavrulmuş mısır satan 64 yaşındaki Osman Karakök, “Piyasada sabah başka, akşam başka fiyat var. Bu mısırı ucuza satarsam geçimimi sağlayamam” dedi. koçanı 30 lira. (0,93 dolar) İstanbul'un Mısır pazarındaki bir caminin önündeki küçük bir arabadan.

Devamını oku

Yakıt maliyetleri arttığında ABD Merkez Bankası'nın tercih ettiği enflasyon oranı daha yüksektir

“Bu bizim ülkemizin ürünü ama buna gücümüz yetmiyor” diye ekledi.

Dikkat et: İyi seçilmiş haberlere göz atın senin için ➡️ Öğrenin “Size tavsiye edilir” Ana sayfaya uğrayın ve keyfini çıkarın!

2003'ten bu yana iktidarda olan Erdoğan, bir zamanlar Türkiye'nin ekonomik başarı öyküsü nedeniyle övülüyordu ancak bu, son yıllarda onun Aşil topuğu haline geldi.

Enflasyon karşıtı daralma

Son yıllarda fiyat artışlarındaki artışın bir kısmı, Erdoğan'ın para politikasına ilişkin alışılmışın dışında görüşleri nedeniyle azaldı.

İslamcı muhafazakar cumhurbaşkanı uzun süredir enflasyonun sorumlusu olarak yüksek faiz oranlarını öne sürerken, ana akım ekonomistler borçlanma maliyetlerindeki artışı kısıtlayıcı bir tedbir olarak görüyor ve bu sayede fiyatlar üzerindeki baskıyı hafifletiyor.

Daha yakın bir zamanda Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası'nın politika faizini geçen Mayıs ayındaki yeniden seçilmeden önceki yüzde 8,5 seviyesinden geçen ay yüzde 50'ye yükseltmesine izin verdi.

READ  Transition Bikes ekibiyle 2022 deneme sahasının içinde

Devamını oku

Asya piyasaları, merkez bankası yetkilisinin faiz indiriminin erteleneceğini açıklamasının ardından karıştı

Ancak para otoritesi, liranın değer kaybetmesi (bir yılda dolar karşısında yüzde 40 düşüş), Ocak ayında asgari ücrette büyük bir artış ve artan gıda ve yakıt maliyetleri de dahil olmak üzere hâlâ enflasyonu besleyen diğer faktörleri sıraladı.

Sackman, hükümetin merkez bankasının fiyat artışını yavaşlatma çabalarının yanı sıra harcamaları kısma sözlerini de yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

“Enflasyonu düşürmenin tek yolu politikanın tamamını bir süreliğine sıkılaştırmaktır” dedi.

Capital Economics'ten Nicholas Farr, “Daha fazla parasal sıkılaştırma bekleniyor…maliye politikasını sıkılaştırmak daha uyumlu bir çaba gerektirecek” yorumunu yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimçek Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Birinci önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefine ulaşana kadar gereken her şeyi yapacağız.” dedi.

Alışveriş yapanlar, İstanbul'daki Mısır pazarındaki sıkıntıyı hissediyor.

Devamını oku

Düşünce kuruluşları Alman ekonomisinin bu yıl kabaca yatay seyredeceğini söylüyor

Zeytin, balık, peynir ve baharatlarla dolu tezgahlarda dolaşan vatandaşlar, ayda yaklaşık 10 bin lirayla geçimlerini sağlıyor.

60'lı yaşlarında, güneş gözlüğü takan ve İslamcı bir ev hanımı olan Leyla Duman, “Kendimi bildim bileli Erdoğan'a oy veriyorum… Tayyip'e güvendik, her şeye göz yumduk ama artık yeter” dedi. başörtüsü. Uzun bir ceket.

“Emeklilere 10 bin lira veriyorlar: İnsanlar kirasını mı ödesin yoksa faturasını mı ödesin?” diye sordu.

Karayolları İdaresi'nde çalışan 63 yaşındaki kocası Şerif, temel emekli aylığının yeterli olmaması nedeniyle “korkudan emekli olamayacağını” söyledi.

Çift, torunları için 100 gram kahve ve oyuncak içeren 3 bin lira değerindeki iki küçük plastik alışveriş çantasıyla geldi.

Şerif, “Paramız her gün eriyip gidiyor” dedi.

Devamını oku

Yen, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine geriledi

READ  Miami misafirperverliği uzmanı Steve Turk, Biscayne'i piyasaya sürdü ☕️ Kahve: Satışların %10'u Biscayne Bay Vakfı'na bağışlandı

Yumuşak iniş mi?

Erdoğan'ın lehine olan faktörlerden biri, Türklerin 2028'de bir sonraki cumhurbaşkanı için oy kullanmasına kadar seçimlerin yapılmaması, bu da fiyat artışını durdurmak için acı verici önlemlere pencere açıyor.

Ekonomist Zachman, “Tüm yapısal reformları yapmak için çok zamanımız var” ancak daha yüksek oranlar ve daha sıkı harcamalarla “ekonomide bir yavaşlama göreceğiz” dedi.

Merkez bankası ve maliye bakanlığının önündeki zorluğun “sert iniş yerine yumuşak inişe geçmek” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu tür düzenlemeler, ciddi durgunlukları tetikleyen enflasyon karşıtı önlemler ile faaliyeti tamamen frenlemeden fiyat artışını frenlemek arasında ayrım yapıyor.

70 yaşındaki emekli kömür madeni işçisi Hasan Yıldız, “Bu arada 60 liraya aldığımız peynir… 250, 280, 300 liraya çıktı” dedi.

“Yarım kilo almak yerine 250 gram alıyoruz… Bu bizim için çok zor”.

Kaynak: AFP