Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler enflasyonun Erdoğan'ı kınamasının ardından yas tutuyor

Türkler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye seçimlerindeki yenilgisinin ardından, enflasyonun uzun süredir liderin çekiciliğini zayıflatması ve temel günlük maliyetlerin artmasıyla birlikte cüzdanlarını izliyor.

Sagam Strateji Danışmanlığı'nın kurucusu ekonomist Murat Sağman, hükümetin kemer sıkma tedbirleri sözü vermesine ve merkez bankasının faiz oranlarını artırmasına rağmen fiyat artışının “durmadığını, arttığını” söyledi.

Çarşamba günü açıklanan resmi veriler, Mart ayında yıllık enflasyonun bir önceki aya göre yüzde 67,07'den yüzde 68,5'e yükseldiğini gösterdi.

Bağımsız ekonomistlerden oluşan bir grup olan ENAG, kendi hesaplamalarının yıllık rakamı yaklaşık yüzde 125 olarak belirlediğini ve artmakta olduğunu söyledi.

“Marketin içinde, [it’s] Sabah başka fiyat, akşam başka fiyat. İstanbul Mısır Çarşısı'ndaki bir caminin önünde küçük bir arabadan kavrulmuş mısır gevreğini 30 liraya (0,93 dolar) satan 64 yaşındaki Osman Karagök, “Bu ucuz mısırı satarsam hayatta kalamam” dedi.

“Bu bizim ülkemizin ürünü ama buna gücümüz yetmiyor” diye ekledi.

2003'ten bu yana iktidarda olan Erdoğan, bir zamanlar Türkiye'nin ekonomik başarı öyküsüyle övülüyordu ancak son yıllarda bu onun Aşil topuğu haline geldi.

Enflasyon karşıtı daralma

Son yıllarda fiyat artışlarındaki artışın bir kısmı Erdoğan'ın para politikasına ilişkin alışılmadık görüşlerine bağlanıyor.

İslamcı muhafazakar cumhurbaşkanı uzun süredir enflasyonun sorumlusu olarak yüksek faiz oranlarını öne sürerken, ana akım ekonomistler borçlanma maliyetlerindeki artışı kısıtlayıcı bir tedbir olarak görüyor ve bu sayede fiyatlar üzerindeki baskıyı hafifletiyor.

Yakın zamanda Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası'nın politika faizini Mayıs'taki yeniden seçilmesinden önceki yüzde 8,5 seviyesinden geçen ay yüzde 50'ye yükseltmesine izin verdi.

Ancak para otoritesi, liranın değer kaybetmesi (bir yılda dolar karşısında yüzde 40 düşüş), Ocak ayında asgari ücrette büyük bir artış ve artan gıda ve yakıt maliyetleri de dahil olmak üzere hâlâ enflasyonu besleyen diğer faktörleri sıraladı.

READ  BM insan hakları şefi, Akdeniz'deki göçmen krizini çözmek için harekete geçme çağrısında bulundu

Sağman, hükümetin merkez bankasının fiyat artışını azaltma çabalarını karşılamak için harcamaları kısma sözünü tutması gerektiğini söyledi.

“Enflasyonu düşürmenin tek yolu politikanın tamamını bir süreliğine sıkılaştırmaktır” dedi.

Capital Economics'ten Nicholas Farr, “Daha fazla parasal sıkılaştırma bekleniyor… maliye politikasının sıkılaştırılması da daha uyumlu bir çaba gerektirecek” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimçek Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Önceliğimiz olan fiyat istikrarını sağlayana kadar gereken her şeyi yapacağız.” dedi.

İstanbul Mısır Çarşısı'nda alışveriş yapanlar sıkıntılı hissediyor.

Zeytin, balık, peynir ve baharatlarla dolu tezgahlarda dolaşan vatandaşlar, ayda yaklaşık 10 bin lirayla geçimlerini sağlıyor.

60'lı yaşlarındaki güneş gözlüğü ve uzun İslami başörtüsü takan ev kadını, “Hatırladığım kadarıyla oyumu Erdoğan'a veriyordum… Tayyip'e güvendik ve her şeye göz yumduk ama artık yeter” dedi. Kod.

“Emeklilere 10 bin lira veriyorlar: İnsanlar kirasını mı ödesin yoksa faturasını mı ödesin?” diye sordu.

Karayolları idaresinde çalışan 63 yaşındaki kocası Şerif, temel emekli maaşının “yeterli olmaması” nedeniyle “korkudan emekli olamayacağını” söyledi.

Çift, torunları için 100 gram kahve ve oyuncakların da aralarında bulunduğu 3.000 lira değerindeki iki küçük plastik alışveriş çantasıyla geldi.

Şerif, “Paramız her gün eriyip gidiyor” dedi.

Yumuşak iniş mi?

Erdoğan'ın lehine olan faktörlerden biri, Türklerin 2028'de bir sonraki cumhurbaşkanını seçmesine kadar seçimlerin yapılmaması, fiyat artışını frenlemek için acı verici önlemlere pencere açıyor.

Ekonomist Sackmann, “Tüm yapısal reformları gerçekleştirmek için çok zamanımız var” ancak daha yüksek fiyatlar ve daha sıkı harcamalarla “Ekonomide bir yavaşlama göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

Merkez bankası ve maliye bakanlığının önündeki zorluk “yumuşak inişe geçmek” [rather] Sert bir iniş yapmak yerine” diye ekledi.

Bu tür düzenlemeler, ciddi durgunlukları tetikleyen enflasyon karşıtı önlemler ile faaliyeti tamamen frenlemeden fiyat artışını frenlemek arasında ayrım yapıyor.

READ  Turks ve Caicos'taki bu lüks tesis, Karayipler'deki ilk okyanus kıyısındaki havuza sahip olacak

70 yaşındaki emekli kömür madeni işçisi Hasan Yıldız, “Bu arada 60 liraya aldığımız peynir… 250, 280, 300 liraya çıktı” dedi.

“Yarım kilo almak yerine artık 250 gram alıyoruz… Bu bizim için çok zor.”

© Agence France-Presse

Hoşuna gitti mi? Bir dakikanızı ayırıp Patreon'da Turkish Minute'u destekleyin!

Patreon'da Patron Olun!