Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler iki yılda bir telefonlarını güncelliyor

İstanbul

Bir telekomünikasyon sektörü temsilcisi, Türkiye'de telefon yenileme sıklığının son beş yılda 18 aydan 30 aya kadar çıktığını ve tüketicilerin yüzde 75'inin santrallar yoluyla ödeme yapmayı tercih ettiğini söyledi.

sınıf = “cf”>

Yeni telefon almaya gücü yetmeyen tüketiciler, uzman teknisyenler tarafından tamir edilen ve çoğu parçası yenilenen, daha uygun fiyatlı telefonlara yöneliyor.

Yenilenmiş elektronik ürünler pazarı Easycep Kurucu Ortağı Mehmet Akif Özdemir, Türkiye'de yenilenmiş telefon pazarının yılda 300 bin adede ulaştığını belirterek, “Bunlardan 200 binini yeniliyoruz, özellikle yıl içinde hedefimiz 340 bin 200″ , hızla artan fiyatların pazarımıza etkisi. Çok hissedildi. Sıfır dereceli telefonların yükselişiyle insanlar yenilenmiş ürünlere yöneliyor. Telefonlarını bize getirenlerin yüzde 75'i parasını geri istiyor, yüzde 25'i istiyor onları takas etmek için.”

En çok rağbet gören yenilenmiş telefonlar 10.000 ila 20.000 lira aralığında olup, iPhone 11 hem alım hem de satışta lider konumdadır. Daha az modele sahip olmasına rağmen, Apple ürünleri ortalama 30 günlük yenileme ve yeniden satış süresiyle pazarın geri kalanından daha iyi performans gösteriyor.

Pil ömrü genellikle iki yıl sürüyor ve kullanıcılar genellikle pil seviyeleri yüzde 85'in altına düştüğünde telefonlarını değiştiriyorlar. Android modelleri çok sayıda seçenek sunsa da Apple ürünleriyle karşılaştırıldığında dayanıklılık ve yeniden satış değerinden yoksundurlar. Fiyat artışları nedeniyle telefon değişim süreleri uzadığından, şirketler maliyetleri düşürmek için yenilenmiş telefonları tercih ediyor.

sınıf = “cf”>

Özdemir, “Artık ekonominin canlandığı ülkenin her yerinde telefon mağazaları var. O bölgelerde de mağaza açmaya başladık. 40'a yakın yeni mağaza açtık” diye konuştu.

READ  Rusya ve ABD enerji bakanlıkları küresel petrol piyasasının istikrara kavuşturulmasını tartışıyor - Rus siyaseti ve diplomasisi