Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, Osmanlı İmparatorluğu’nun sona ermesinden bu yana ülkelerine neden Türkiye adını verdiler?

Türkçenin son imla değişikliği daha özgün Türkçe mi olmalı? Yoksa hikayenin devamı mı var?

Haziran 2022’de Birleşmiş Milletler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin talebi üzerine İngilizce konuşulan dünyada Türkiye olarak bilinen ülkenin yazılışını Türkiye olarak değiştirmeyi kabul etti. Ocak 2023’te ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı iletişimlerinde talep edilen değişikliği kabul etmeyi kabul etti.

Pek çok rapor, Türkiye’nin adını değiştirdiğini öne sürüyor, ancak bu aslında doğru değil – Türkler, Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun halefi olduğu 1923’ten beri ülkelerine Türkiye diyorlar. Bu değişiklik, Rodezya’nın 1980’de Zimbabwe olması ve İngilizce’de Almanya olarak bilinen ülkenin dünyaya Deutschland demesini istemesi ve Almanların böyle söylemesi ile olan şeye benziyor. Ancak Erdoğan’ın talebi ve BM’nin buna uyma kararı, ülkelerin neden isimlerini değiştirmek istedikleri sorusunu gündeme getiriyor.

Burma’dan Myanmar’ya

Julie Tettel Andresen ve benim kitabımızda açıkladığımız gibi Dünyadaki Diller: Tarih, Kültür ve Politika Dili Nasıl Şekillendiriyor?, cevap her zaman siyaset ve güçle ilgilidir. Türkiye’de olduğu gibi iç politikadan ilham alabilir veya bölgesel veya küresel güç dinamiklerinde bir değişimi temsil edebilir. 1989’da adını resmi olarak Myanmar olarak değiştiren Burma örneği, bu dinamiklerin her ikisini de göstermektedir.

1824’ten 1948’e kadar Burma, kereste, petrol ve mineral üretimini kontrol etmek için ülkenin iç kesimlerinde koloniler kuran İngiltere tarafından yönetildi. Verimli Irrawaddy deltası kıyısındaki daha sonraki yerleşim yerleri, daha karlı pirinç üretimini kontrol etti.

İngiliz yöneticiler, kolonilerinde olduğu gibi, sahada farklı etnik gruplarla favori oyunlar oynayarak, İngilizce öğrenip Hristiyanlığa geçmek isteyenlere fayda sağladı. İngiliz sömürgesi Burma’da, üyeleri Ba’o ve Kareni de dahil olmak üzere birçok ilgili dili konuşan büyük bir etnik azınlık grubu olan Karenler bu rolü oynadılar.

READ  Video: GoLocal yukarı çıkıyor

100 yıllık İngiliz yönetimi sırasında, Karen’ler o kadar güçlü bir ulusal kimlik duygusu geliştirdiler ki, İngilizlerin desteğiyle bağımsız bir devlet çağrısında bulundular. Japonlar 1942’de II. İngilizler 1948’de Burma’dan aniden çekilip, Burmalıların hızla doldurduğu bir güç boşluğu bıraktığında işler daha da kötüye gitti.

1989’da Burma’nın askeri diktatörlüğü, İngilizler tarafından Burma şehirlerine verilen imlaları değiştirmek veya değiştirmek için bir Dil Komisyonu kurdu. Başkenti Rangoon’dan Yangon’a taşıdılar. Tüm dünyayı şaşırtacak şekilde Burma, Myanmar oldu.

Birmanya’da, belirli amaçlar için kullanılan kayıt veya belirli dil tarzlarındaki farklılıklar yaygındır. Halk arasında konuşulan Burma dilinde ülke, İngilizlerin Burma’yı türettiği Bama olarak adlandırılır. Resmi, yazılı edebi tarzda ülkeye Myanmar denir.

Bir yandan Burma’dan Myanmar’a geçiş, İngiliz Burma’sından ve onun sömürge mirasından uzaklaşmayı amaçlayan sömürge sonrası bir güç değişimini temsil ediyor. Aynı zamanda, isim değişikliği iç etnik siyaset meselesi haline geldi. Bama, resmi bir sicile erişimi olmayan birçok etnolinguistik azınlık grubu da dahil olmak üzere seçkin olmayanlar arasında tercih ediliyor. Bununla birlikte, Burman elitleri Myanmar’ı kullanma eğilimindedir.

Bu hamle, güç ve otorite konumlarındaki Burmalı seçkinlerin resmi bir edebi üslup kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Excising exonyms

Tüm isim değişiklikleri o kadar karmaşık değildir. Yüzlerce yıl boyunca, şimdi İngilizce’de Tayland olarak bilinen ülke, Portekizli sömürgecilerin 16. yüzyılda kullanmaya başladıkları Çin kökenli bir kelime olan Siam olarak anıldı.

Dilbilimciler, Siam exonyms gibi sözcükleri adlandırırlar; bu, adı geçen grupla hiçbir bağlantısı olmayan yabancılar tarafından kullanılan adlardır. Tayland, 1939’da anayasal bir monarşi ilan ettiğinde, takma adın gözden geçirilmesini istedi ve dünya, yerel Tayland kelimesinin bir varyasyonunu kullanarak ülkesine atıfta bulundu.

Exonym düzeltmeleri sömürge sonrası Afrika’da yaygındır. İki örnek, Bantu kelimesinin Portekiz versiyonu olan Zaire’den Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ve Rodezya’dan – İngiliz sömürgeci Cecil Rhodes’un adını taşıyan – Zimbabve’ye geçiştir.

READ  Büyükelçilikler 'vize krizini çözmek için harekete geçmeli'

Erdoğan’ın talebine neyin yol açtığı belli değil – hükümet, Türkiye’nin İngilizce konuşanlar arasında kuşla karıştırılmaktan kaçındığını söylüyor. İşin garibi, Türkiye kuşla ilişkilendiriliyor. 16. yüzyılda İngilizce konuşanlar, Aztekler tarafından yetiştirilen hindiler ile Türkiye üzerinden Afrika’dan Avrupa’ya ithal edilen beç tavuğu arasındaki benzerlikleri fark ettiler.

Ancak bazı gözlemciler, Türk kökenli bir terim getirmenin Erdoğan’ın milliyetçilik markasına kusursuz bir şekilde uyduğunu ve dikkatleri kırılgan bir ekonomiden ve siyasi kargaşadan uzaklaştırabileceğini düşünüyor. Şimdiye kadar on binlerce Türk’ün ölümüne neden olan yıkıcı depremin ardından dil siyasetinin nasıl oynayacağı tahmin edilemez.