Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler yiyecek bulmakta zorlanıyor – Xinhua

İnsanlar 25 Ağustos 2022’de Ankara’da bir pazarda alışveriş yapıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Bir Türk ikinci el mağaza sahibi, pazarlık yapmak için gelen müşterilere, “Her şey daha pahalı hale geldi ve vatandaşların satın alma gücü önemli ölçüde azaldı. Bazı insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor” dedi.

Purak Akıncı

Ankara, ağustos 27 (Xinhua) — Hükümetin çabalarına rağmen, artan tüketici fiyatları Türkiye’nin 84 milyonluk nüfusunu çok etkiledi.

Ankara’da ikinci el dükkân sahibi Tunke Yüksel, ailesinin artan fiyatlar nedeniyle yılbaşından bu yana et ve süt gibi gıda maddelerini market listelerinden çıkardığını söyledi.

Yüksel, Xinhua’ya pazarlık yapmak için tarihi Ulus semtindeki dükkânına akın eden müşterilerle ilgili olarak, “Her şey pahalı ve vatandaşların satın alma gücü önemli ölçüde azaldı. Bazı insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor” dedi.

İstanbul merkezli Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Türk katılımcıların yüzde 53’ünden fazlası günlük harcamalarını karşılayamıyor ve yüzde 69,3’ü yemek için ödeme yapmakta zorlanıyor.

Temmuz ayı başlarında, Türk hükümeti asgari ücreti 5,500 liraya (yaklaşık 302 ABD Doları) çıkaracağını açıklayarak milyonlarca işçiyi yüzde 80’lik bir enflasyon oranıyla baş başa bıraktı.

Ancak kalıcı enflasyon, hanehalklarının satın alma gücünü daha da aşındırdı.

İnsanlar 25 Ağustos 2022’de Ankara’da bir pazarda alışveriş yapıyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Temmuz ayı sonlarında, hükümet yanlısı Türkiye Sendikalar Konfederasyonu, dört kişilik bir aile için aylık yoksulluk sınırını yaklaşık 22.280 TL olarak belirledi ve böyle bir aile için her ay asgari gıda maliyeti yaklaşık 6.839 TL oldu.

Tüketici Hakları Derneği tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, nüfusun yüzde 90’ı şu anda yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Durumun ortaya çıkmasını beklemeyen altmışlı yaşlarında bir emekli olan Nevin Kunkor, “Artık et ürünleri veya süt ürünleri almıyoruz, bu yüzden vitamin eksikliğim var ve hap alıyorum” dedi. Gelecekte daha iyisi için değişecek.

READ  Fenerbahçe, Dirk Telecom'u kolay galibiyete taşıdı / Haber

Ev hanımı Fatma Eren de fiyatlardan şikayet etti.

“Gıda fiyatları arttı ve ne zaman bakkal almak için dışarı çıksam yeni fiyatlar görüyorum ve zamanla çok pahalı olduğu için aldığım ürünleri kısmak zorunda kalıyorum. Talebi karşılayamıyoruz” dedi.

Benzer şekilde, yerel basında çıkan haberlere göre, arka arkaya iki hafta mazot fiyatlarına yapılan zamların Türkiye’de yaşam maliyetini daha da artırması bekleniyor.

Türk çevrimiçi enerji dergisi Enerji Günlüğü’ne göre, Cuma günkü son artışın ardından ülke genelinde motorinin ortalama fiyatı 27 liraya ulaştı.

7 Haziran 2022’de Ankara’da benzin fiyatları tekrar yükselmeden önce arabalar gece bir benzin istasyonunda dolmayı bekliyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Büyük Akaryakıt Distribütörleri Derneği başkan yardımcısı Semil Dreksi Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, artan akaryakıt fiyatlarının başta gıda olmak üzere genel mal fiyatlarını önemli ölçüde artırmasının beklendiğini söyledi.

Ancak herkes geleceğin kasvetli bir resmini çizmiyor.

Ulus’ta 39 yaşındaki kestane tüccarı Abbas Karabenli, “Çalışıp ailelerimizin geçimini sağlayabildiğimiz sürece şikayet edecek bir şeyim yok. Çoğu ülkede enflasyon yükseliyor” dedi.

Türkiye, yükselen enflasyona rağmen 18 Ağustos’ta 100 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaları şok etti.

Merkez bankasının önümüzdeki aylarda kilit faiz oranını yüzde 14’te tutması bekleniyordu ve bu da gerçek Türk getirilerini derin bir negatif bölgeye itti.

Bu arada Türk hükümeti, vatandaşlarının üzerindeki enflasyonist yükü hafifletme planlarını açıklıyor. Un, yağ ve et gibi sübvansiyonlu gıda maddeleri, ürüne bağlı olarak belirli pazarlarda yüzde 25’e varan indirimlerle satılmaktadır.

Hükümet ayrıca, son birkaç yıldaki ekonomik çalkantı sırasında ağır darbe alan 6 milyon düşük gelirli vatandaşın kredilerinin silineceğini söyledi. Hürriyet gazetesinin haberine göre, iptal edilecek borçlar arasında elektrik, gaz, su ve telefon faturaları da dahil olmak üzere toplam 30 milyar lira civarında.

READ  Nokia ve Türk Telekom, 25G PON teknolojisini Türkiye'de başarıyla test etti

18 Ağustos 2022’de İstanbul’da bir döviz bürosunun önünde bir adam görülüyor. (Xinhua/Shadati)