Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklere duyulan güvensizlik arttıkça, Ankara enflasyon hikayesini kontrol etmek için mücadele ediyor

Küçük bir grup Türk akademisyen geçen yılın sonlarında enflasyonla ilgili bulgularını yayınlamaya başladıktan kısa bir süre sonra, verileri birçok Türk’ün zaten şüphelendiği şeyi yansıtmaya başladı: fiyatlar hükümetin söylediğinden iki kat daha hızlı arttı.

Ankara’nın gerilemesi hızlı oldu. Şubat ayında devlete bağlı Türkiye İstatistik Kurumu (Türkstad), çevrimiçi fiyatları izlemek için yüksek sıklıkta veri toplayan ve yıllık tüketici fiyat enflasyonunun şu anda 40 olduğu sonucuna varan Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında suç duyurusunda bulundu. TÜİK’in yüzde 19,5 rakamına kıyasla yüzde.

Yeditepe Üniversitesi’nde ekonomi dersi veren ve bir düzine kadar gönüllünün, doktora öğrencilerinin, matematikçilerin ve muhasebecilerin yer aldığı bağımsız bir enflasyon programını yöneten Weil Ulosoy, “Amacımız Türkstad’a karşı harekete geçmek veya alternatif bir enflasyon oranı yaratmak değil” dedi. . Ama Türkiye’de her yerde kutuplaşma var, istatistiklerde bile.”

Bir İstanbul avukatı şimdi TÜİK’in grubun serbest bırakılmasına ilişkin kuralları ihlal ettiği yönündeki iddialarını soruşturuyor. ENAG’ın araştırmasının hakemli bir dergide yayınlandığını söyleyen Ulusoy, iddiaların asılsız olduğunu, ancak önümüzdeki aylarda suçlamaların yapılmasının beklendiğini söyledi.

ENAG’ın hukuki sorunları Türkiye’de bir cismin sayılara ne kadar dokunduğunu gösteriyor. Hükümet, bu yılın ikinci çeyreğinde yirmi yıldan fazla bir süredir hızlı bir ekonomik büyüme kaydetti, ancak çoğu Türk, çoğunluğun resmi rakamlara olan inancını kaybettiği için enflasyon ve işsizliğin çift haneli olduğunu düşünüyor. Yaşam maliyeti, işsizlik ve ekonomi, son araştırmalarda yanıtlayanların endişeleri listesinin başında geliyor.

Bu, bir sonraki seçimden iki yıl önce, şu anda tarihi bir düşüşte olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) verilen desteği azaltıyor. Türkiye Raporu anket ajansı tarafından bu ay yapılan bir ankette, iktidar partisi yüzde 29,9 destek aldı ve genel başkanı Can Selçuki, düşüşü ekonomik huzursuzluğa bağladı.

READ  Turks ve Caicos için yerel, siyahlara ait rehberiniz

Son dört yılda çift haneli enflasyona rağmen, merkez bankası Erdoğan’dan borçlanma maliyetlerini düşürme baskısı ile karşı karşıya kaldı. Mart ayında, Cumhurbaşkanı seçilen Sahab Kawziol, Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarının enflasyonu kontrol etmek yerine yönlendirdiği yolundaki olağandışı görüşünü paylaşan eski bir gazete köşe yazarı olan vali olarak atandı.

Erdoğan, üst düzey yetkililerin kararnameyle işe alınması ve görevden alınması da dahil olmak üzere, uzun süredir ekonomi politikası üzerinde sıkı bir kontrole sahip. Faiz oranlarını yeterince hızlı düşürmediği için 2019’dan bu yana üç merkez bankası yöneticisini görevden aldı ve para politikasındaki belirsizlik lirayı dolar karşısında üçte bir oranında düşürdü.

Çavuşoğlu, artan tüketici fiyatlarına rağmen faizlerin düşürülmesi yönündeki baskılara direndi. Ancak Perşembe günü merkez bankasının toplantısında yaptığı açıklamada, bu ay banka oranlarını belirlerken düşük kilit enflasyon rakamına bakacağını ve bunun şaşırtıcı bir şekilde gösterge faiz oranını bir puan düşürerek yüzde 18’e düşüreceğini söyledi. TL, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Hükümet-19 salgını sırasında dünya genelinde ekonomiler büyük ölçekli teşvik harcamaları arasında enflasyonla mücadele ederken, Erdoğan artan maliyetleri Türkiye’deki artan tüketici talebi ve arz kısıtlamalarına bağlıyor. Enflasyonu bir an önce kontrol altına alarak raflardaki aşırı fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fiyatlardaki artıştan ‘fırsatçıları’ sorumlu tuttu © Reuters

Yerel basında çıkan haberlere göre, hükümet müfettişleri sözde pahalı olanı avlamak amacıyla geçen hafta süpermarketlere gönderildi. İstanbul merkezli danışmanlık Global Source Partners analisti Atilla Yeşilada, “Hükümet acı ilaç almak istemediği için semptomlarla savaşıyor” dedi. Enflasyonu kontrol etmek için “faiz oranlarında ve bütçe harcamalarında kesintiler, kira ve gıda enflasyonu ve yapısal sorunlar AKP’ye bir sonraki seçimi kazanması için daha fazla zaman verecektir.

Diğer ölçümler de bildirilen enflasyondan daha hızlı gösteriyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Steve Hankey, dolar kuruna bağlı satın alma gücü paritesini kullanıyor ve Haziran ayında tüketici fiyatlarının TÜİK kuruna göre ikiye katlandığını tespit etti.

READ  Turks ve Caicos Adaları ve 20 Tatil Köyü, Travel + Leisure World's Best Awards'a Aday Gösterildi

Hanke, “Tüm politikacılar gibi Erdoğan da daha düşük enflasyon oranı, daha yüksek GSYİH büyümesi ve daha düşük faiz oranları istiyor.” dedi. “Bütün bunlar olumsuz gittiği için Erdoğan verileri örtbas etmeye teşvik ediliyor.

Turkstod, medyadaki verilerin “asılsız ve hayali” olduğunu ve rakamların uluslararası norm ve standartlara uygun olduğunu söyledi.

Ancak kamuoyunun sayılarına karşı derin bir güvensizliği var. Bu ayki Akshoi araştırma anketi, katılımcıların yarısından fazlasının, Türkstad’ın yüzde 21.7 büyümesiyle birlikte ekonominin ikinci çeyrekte küçüldüğüne inandığını gösteriyor. Metropol, ankete katılanların yüzde 82’sinin Durkstad’ın enflasyonunun Mayıs ayında yüzde 16,6’ya düşeceğine inanmadığını tespit etti.

ENAG, her gün çevrimiçi perakendecilerle fiyatları kontrol etmek, aynı ürünleri takip etmek ve onlara Türkstad ile aynı ağırlığı vermek için web kazıma yöntemini kullanır. Ülkenin maliye bakanı Ludfi ​​Elven, grubun Türkstad’ı “itibarsızlaştırmaya” çalıştığını savunarak halkı ENAG’ın bulgularını görmezden gelmeye çağırdı.

Bu yılın başlarında bir televizyon röportajında, “İnsanları yanıltmaya hakları yok ve mahkemede adil bir yanıt alacaklar” dedi. Türkstat’a herhangi bir siyasi müdahaleyi reddetti.

Uluchoi başlangıçta TÜİK ile işbirliği yapmayı ve onlara şu anda görmedikleri ölçümleri vermeyi umuyordu. Bu sadece Türkiye’de değil, her yerde sabit enflasyon seviyesi yanlış.

“İnsanlar, kimsenin istemediği korkunç bir rakam olsa bile, ceplerindeki paraya ve sokaktaki fiyatlara göre ENAG verilerinin Türkiye’nin enflasyonunu yansıttığını biliyor” dedi.