Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin Antarktika'daki bilim kampında yeni araştırmalar araştırılıyor

Türklerin Antarktika'daki bilim kampında yeni araştırmalar araştırılıyor

Bir Türk bilim insanı, Türkiye'nin Antarktika'daki keşif gezileriyle koordineli olarak uzay araştırmaları yürüttüğünü açıkladı.

“Antarktika'da uzay araştırmalarının ilk aşaması sürüyor. Şu anda birçok ortak proje aynı anda yürütülüyor.

24 bilim insanının yer aldığı keşif gezisinin başkan yardımcısı Ersen Başar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bayrağımız hem Antarktika'da hem de uzayda dalgalanıyor.” dedi.

Başar, ekibin At Nalı Adası'ndaki araştırma üssüne ulaştıktan sonra Türk bayrağını indirerek araştırma yapmaya başladığını söyledi.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında seyahat eden Türk bilim ekibi, Antarktika'daki Horseshoe Adası'ndaki Bilim Kampı'na ulaşmadan önceki son durak olan Dismal Adası'nda araştırma faaliyetlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncülüğünde, Türkiye merkezli TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü'nün koordinasyonunda, bu sefere katılan yedi bilim insanı, Güney Okyanusu'ndaki açık takımadaların en büyüğü olan Dismal Adası'na ulaştı.

Horseshoe Adası'na 40 deniz mili uzaklıkta bulunan ekip, Türkiye toprakları dışında bulunan Türkiye'nin ilk kalıcı Küresel Navigasyon Uydu Sistemi istasyonunun bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştirdi.

Daha önce Antarktika yakınlarında bulunan ve yakın zamanda Beyaz Kıta ve bölgede keşfedilen kuş gribi, bilim kampının bulunduğu adada inceleme yapılırken yakalandı.

Ekipler, incelemenin ardından güvenli bir şekilde çalışmalara başladı.

Cuma günü, Türk, İtalyan, İspanyol ve İsveçli astronotları taşıyan SpaceX'in Dragon kapsülü Florida'dan saat 08.30'da (13.30 GMT) başarılı bir şekilde iniş yaptı.

READ  Türkler Ukrayna'ya yardım göndermek için seferber oldu