Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin Fiat otomobillerinin klasik yerli modellerine ilgisi sınır tanımıyor

Token üretiminin durmasının üzerinden neredeyse yirmi yıl geçti ancak eski Fiat modelinin bu yerel versiyonu hala Türk otomobil tutkunlarının gözdesi. Bu ilginin son örneği, 1993 jetonu SLX’in 20.000 $ (198.714 TL) fiyat etiketidir.

Jeton (İngilizce Falcon), karoserinin kalitesizliğinden dolayı alay konusu oldu ve ülkedeki araba tuning hizmetleri, artan modelin nostaljik hayranları arasında giderek daha popüler hale geliyor. Murat 131 olarak bilinen eski versiyonu, Avrupa ve Asya’dan ithal edilen ürünlere daha ucuz bir alternatif olarak uzun süredir Türkiye yollarının temel taşı olmuştur. Murat 124’ler ve Şahin’in benzerleri ile Doğan otomobillerinin fiyatları, son dönemdeki vergi indirimlerinden sonra düşüşe geçen yükseliş döneminde alıcıları cezbetti.

Dolayısıyla İstanbul’un Kadikoi semtindeki bir otomobil satıcısı olan Sergan Denis’ten jetonu SLX için 20.000 dolar istemek adil olur. Ancak 5.000 dolara (50.000 TL) kadar satılan eski modellerin aksine Denise sedan 3.482 kilometre (2.164 mil) gibi çok düşük bir kilometreye sahip. Kilometreyi artırmamaya dikkat ediyor ve gerekirse bir garaja götürmek için bir çekici kullanarak arabayı haftada sadece bir kez kullanıyor.

Denis’e göre, Türk şirketi Topaz tarafından Avrupalı ​​bir otomobil üreticisinin lisansı altında üretilen Fiat 131’in yerli versiyonunda herhangi bir değiştirilmiş parça veya hasar yoktu. Araba yepyeni görünüyor ve koltuklarda hala naylon örtüler var. Sahibi arabanın halısını lekelememeye dikkat ediyor ve içeri girdiğinde eldiven takıyor. Ekstra önlem olarak kapalı bir otoparkta saklar.


200.000 TL fiyat etiketine sahip 1993 Doğan SLX’in iç tasarımı 11 Kasım 2021’de İstanbul, Türkiye’de satışa çıkıyor. (IHA fotoğrafı)

Denise arabayı beş yıl önce gördü, ancak yaşlanan sahibini ancak geçen yıl satabildi. “Belge eksikliğinden dolayı araç yola uygun değil. Resmi olarak inceledim. Nadiren çalıştırılıyor ve tamamen orijinal bileşenlere sahip ”dedi.

Potansiyel alıcılar kendisine 140.000 TL’ye kadar teklifte bulundu, ancak istenen fiyatı ve “arabanın değerini bilen birini” beklediğini söylüyor.

READ  Türkiye'nin Almanya'da Erdoğan'a verdiği destek entegrasyon tartışmasını ateşledi

Ülkenin en pahalı tokeni SLX, geçtiğimiz günlerde Tophaz’ın otomobil fabrikasının bulunduğu kuzeybatı Bursa ilinde 14.000 dolara (180.000 TL) satıldı. Ancak otomobil, 560 beygir gücüne ulaşabilen yeni bir motor ve çeşitli BMW ve Mercedes modellerinden yeni parçalar ile yoğun bir şekilde modifiye edildi. Geçen ay, 1994 jetonu SLX, güneydeki Antalya ilinde orijinal hali için 13.000 dolara (130.000 TL) satıldı.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgede ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.