Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nykaa’nın gişe rekorları kıran listesinin ardından kadın profesyoneller cinsiyet farklılıklarını ve girişimciliği tartışıyor

Güzellik start-up Nykaa’nın kurucusu Falconi Nair, şirketin gişe rekorları kıran listesinin ardından Hindistan’ın en zengin kadın milyarderi oldu, sadece kuralları çiğnemekle kalmadı, aynı zamanda birçok cam çatıyı da kırdı. Nykaa, Hindistan’ın kamu pazarına giren ilk kadın liderliğindeki tek boynuzlu atı. Bu, Talal Caddesi’nin su seviyelerini test etmek için milyarlarca dolar harcayan tek kazançlı girişim. Falconi şirketi 50 yaşında kurdu.

Hindistan’ın 72 milyar dolarlık start-up’ında bir avuç kadın kurucusu ve kurucu ortağı var. Tek boynuzlu atların listesi uzadıkça, kadınlar nadiren kendilerini bu seçkin kulübün nadir ortaklarından daha fazla görürler.

Uzun vadeli sosyal bağlantılar bir yana, kadın kurucu CEO’lara karşı finansal bir önyargı var. Makers India’ya göre, Ocak 2018’den Haziran 2020’ye kadar, kadın liderliğindeki start-up’lar toplam finansmanın sadece yüzde 1,43’ünü oluşturdu. Yukarıdaki bu dengesizlik, kadın girişimciler için oyun alanının ne kadar rastgele olduğunun bir yansımasıdır.

Bugün Hindistan’da çok fazla kadın girişimci yok, olamayacak kadar da değil. Aslında, ülke dünyadaki girişimciler arasında en büyük üçüncü cinsiyet farkına sahiptir. Hükümet verilerine göre, kadınlar Hindistan nüfusunun neredeyse yüzde 49’unu oluşturmasına rağmen, toplam girişimcilerin sadece yüzde 14’ünü oluşturuyor.

CNBC-TV18 Good Glam Group’un kurucu ortağı Priyanka Gill, Hindistan’daki yeni nesil kadın CEO’ları konumlandırmak ve başarılı olmak için ne yapılması gerektiğini tartışmak üzere konuştu; LetsVenture’ın Kurucusu Shanti Mohan ve Indian Angel Network’ün Kurucu Ortağı Padmaja Ruparel.

Nykaa listesinin kendileri için ne anlama geldiği sorulduğunda, Ruparel, Zomato’nun bir start-up listeleyerek bir emsal oluşturduğunu, ancak Nykaa’nın bunu bir sonraki seviyeye taşıdığını söyledi. Falconi Nair’in 50 yaşında bir girişime başladığı sadece kadın liderlik değil, aynı zamanda en önemli andı.

“Bence o sadece kadınlara ilham vermekle kalmadı, aynı zamanda tüm cinsiyeti de etkiledi. Bu, Hindistan’daki başlangıç ​​​​ortamının büyümesine işaret ediyor – başlangıçtan dokuz yıl içinde halka arza kadar, çevrede gördüğümüz şey daha hızlı, daha hızlı büyüyor ve Yani belirleyici an, onun kadın olması. Sadece yeni kurulan şirketler için değil, aynı zamanda kadın liderliğindeki şirketler için de bir hedef belirledi, bu yüzden bu benim için büyük bir ilham kaynağı ”diye ekledi.

Gill, “Bu, ülkedeki tüm start-up ortamı olarak bizim için önemli bir an. Kârlı başlangıç ​​​​tek boynuzlu atlarının yaşını listelemenin zamanı geldi ve kadın liderliği söz konusu olduğunda, en iyi sonucu verir. Bu, reşit olduğumuzu gösteriyor, bu benim için kişisel olarak harika bir an, Falconi’de büyük bir kızdım ve onun Nike’a bağladığı şey. Bir D2C Beauty and Personal Care start-up’ı yönettiğimi biliyorsun. Kurucu ortağı olarak ben çok heyecanlıyım ve Nike gelişmeye devam edene kadar bekleyemeyiz ve yaklaşan tüm halka arzların tonunu belirlemeye devam edeceğiz.

Bu, Hint start-up ekosistemi için önemli bir an olsa da, kadın girişimcilere de bir mesaj gönderiyor. Kadın girişimciler arasında yapılan bir ankete göre, yüzde 66’sı finansal fırsatların eksikliğinin bir gerçek olduğuna inanırken, yüzde 49’u hükümet programları, yüzde 48’i pazarlama ve yüzde 28 cinsiyet tarafsızlığı konusunda farkındalık eksikliği olduğuna inanıyor. . Bu anket, 2019 yılında Finans Komisyonunda Kadın Girişimcilik Ödüllerini kazanan ilk 30 kadın girişimcinin görüşlerini içermektedir. Bunlar başarı merdivenini çoktan tırmanmış kadınlar.

READ  Hollandalı Kız, Türk Rejimi ICTSI Kiteboard Pisti

Buraya Tıkla

Ne kadar değiştiği, ne kadar değiştiği ve daha ne yapılması gerektiği sorulduğunda Mohan, “Platformda veri olarak gördüğümüz şey, birçok kadının ekosisteme girmesi, inşaat şirketlerinin oranı. , kadın liderliğindeki şirketlerde fonlama oranının çok düşük olduğunu düşünüyorum.

“Burada ortaya çıkarılması gereken en önemli husus, yeni kurulan şirketlere yatırım yapmanın daha fazla kadın yatırımcıyı nasıl çekebileceğine odaklanma ihtiyacıdır. LetsVenture’a bakmaya başladığımız şeylerden biri de bu, çünkü kadın girişimciler için birçok proje yaratabilirsiniz. Mohan, yatırım ortamını nasıl gördüğümüzü ve daha kaç kadının yatırım yaptığını ön plana çıkarmayı umuyoruz. Kadın tarafında yatırımcı ve kurucu arasında bir ortaklık kuracak ve daha fazla kadın girişimciyi teşvik edecek ”dedi.

Tartışmanın tamamı için ekteki videoyu izleyin

(Tarafından düzenlendi: Thomas İbrahim)