Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin onaylanan sığınma başvurularının oranı istikrarlı bir şekilde düşüyor: AB verileri

Türklerin onaylanan sığınma başvurularının oranı istikrarlı bir şekilde düşüyor: AB verileri

Kaynak: EUAA

Avrupa Birliği İltica Ajansı (EUAA) Salı günü raporunu yayınladı İstatistik 2023’ün ilk yarısında AB’ye sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının başvurularının onaylanma oranındaki düşüş eğiliminin devam ettiği görülüyor.

Kuruluşun açıklamasında, “Dört yıl boyunca sürekli olarak daha az koruma alan Türk başvuru sahipleri de dahil olmak üzere bazı onay oranlarında önemli değişiklikler yaşandı (2019’da yüzde 54’ten yüzde 28’e düştü)” dedi.

Türk vatandaşları toplam 34.025 iltica başvurusunda bulundu, bu da toplamın yüzde 7’sine tekabül ediyor. Milliyet grupları açısından Türkler, Suriyeliler, Afganlar ve Venezuelalılardan sonra dördüncü sırada yer alıyor.

AB’nin Türkiye’den aldığı sığınma başvurularının sayısı, Temmuz 2016’daki başarısız askeri darbenin ardından arttı. Türk hükümeti buna, özgürlükleri kısıtlayan ve yargı bağımsızlığını aşındıran bir dizi orantısız önlemle karşılık verdi.

Sonuç olarak, 2016’dan sonra Avrupa’ya sığınma talebinde bulunan Türklerin önemli bir kısmı, Türk hükümetinin devrilen rejimin arkasındaki suçlu olarak suçladığı inanç temelli Gülen hareketinin gerçek veya algılanan takipçileriydi. Hareket herhangi bir müdahaleyi reddediyor.

BM Yetkililer, uzmanların suçladığı grubun üyeleri olduğu iddia edilenlere karşı amansız bir kitlesel caydırıcılık kampanyası yürütüyor. Yorum İnsanlığa karşı suç olabilir.

Pasaportların toplu iptali nedeniyle grubun pek çok üyesi yasa dışı yollardan Türkiye’yi terk etti.

Dünya Adalet Projesi’nin yayınladığı Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nin 2022 edisyonunda Türkiye 116. sırada yer aldı.Bu 140 ülke arasında Rusya ve Belarus’tan daha kötü puan aldı.

Patreon’da Stockholm Özgürlük Merkezi’ni desteklemek için bir dakikanızı ayırın!

Patreon'da Patron Olun!

READ  Türk lirasının çöküşü: Erdoğan panikliyor ve Türklere paranızı bankalara yatırmamalarını söylüyor | Dünya | Haberler