Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin yüzde 70’i demokratik, laik bir ülkede yaşamak istiyor – anket

Türkiye’nin önde gelen anket şirketi MetroPOLL tarafından yapılan bir ankete göre, Türkiye nüfusunun yüzde 70’inden fazlası demokratik ve laik bir ülkede yaşamak istediklerini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 72,9’u “laik-demokratik” bir ülkede yaşamak istediğini belirtirken, yüzde 18,5’i “muhafazakar-otoriter” bir ülkeyi tercih ederek “Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz? MetroPOLL’un “Türkiye Nabzı” Mayıs 2022 anketine göre, şirket başkanı Özer Sencar Twitter’da paylaştı.

Türkiye artış için ateş altına alındı demokratik gerileme Son on yılda, uluslararası medya ülkeyi giderek daha fazla tanımladı diktatörlükÖzellikle sürekli Başarısız bir darbe girişimi 2016 yılında.

2018’de ülke, ülke çapında bir referandumun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a daha fazla yürütme yetkisi veren bir başkanlık sistemi getirdi.

Bir Metropol araştırması, Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) destekçilerinin yüzde 57’sinden fazlasının ve müttefiki Dış Hareket Partisi’nin (MHP) yüzde 74’ünden fazlasının demokratik ve laik bir devlette yaşamak istediğini ortaya koydu. Türkiye.

Ankete göre, ana muhalefetteki laik Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) destekçileri arasında bu rakam yüzde 90’ın üzerine çıkarken, onu merkez sağ milliyetçi İyi Parti’nin (İP) yüzde 78’i takip ediyor.

Muhafazakar ve otoriter bir hükümet altında yaşamayı tercih eden seçmenlerin en yüksek oranını yüzde 31,3 ile AKP’liler oluştururken, CHP’liler arasında bu oran yüzde 5,7 ile daha düşüktü.

Metropol, ankete katılanların yüzde 8’inin soruya cevap vermediğini bildirdi.

Freedom House, ülkeleri siyasi çoğulculuk ve hukukun üstünlüğü de dahil olmak üzere çeşitli ölçütlere göre sıralayan “Dünyada Özgürlük 2021” raporunda Türkiye’yi “özgür değil” olarak nitelendirdi.

Ülke, Almanya’nın Bertelsmann Stiftung düşünce kuruluşundaki 137 ülke arasında son on yılda demokrasi ve hukukun üstünlüğünde en büyük düşüşü gösterdi. 2022 için Dönüşüm Endeksi (BTI).

READ  ASU bahisçisi Michael Turk, Ray Watch listesinde yer aldı