Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turkovac aşısı yapılan Türklerin Almanya’ya girişi yasaklandı

Yerli olarak geliştirilen COVID-19 aşısı Turkovac ile aşılanan Türk vatandaşları, Alman makamlarının güncellenmiş giriş kuralları, Schengen Vize bilgilendirme sitesi uyarınca Almanya’ya giremeyecek rapor edildi Pazartesi gününde.

İnternet sitesinde, Turkovac ile aşılanan Türklerin Almanya tarafından aşılanmamış olarak kabul edileceği, çünkü ülkenin yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşıları aldıklarında tam olarak aşılanmış kişileri kabul ettiği belirtildi.

Türkiye, 22 Aralık’ta acil kullanım izni verdikten sonra geçen ayın sonunda Turkovac’ı piyasaya sürmeye başladı. Güvenliğinin ve etkinliğinin kamuya açık bir şekilde doğrulanmasını sağlamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin tıbbi bilgi birikiminin bir yansıması olarak lanse ettiği Turkovac’ın tanıtımı, hükümetin COVID-19’un Delta varyantına karşı diğer aktif olmayan aşılardan daha etkili olduğunu iddia etmesine rağmen, bazı Türk sağlık çalışanları arasında endişe uyandırıyor. Turkovac, EMA veya Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kullanım için onaylanmamıştır. EMA, Turkovac aşısının onaylanması için Türkiye’den başvuru almadı, Sözcü gazetesi rapor edildi Salı günü.

İnternet sitesinde, Turkovac aşısı olanların Almanya’ya ancak mahkemede tanık olarak hizmet etmek gibi “kesinlikle gerekli amaçlarla” seyahat etmeleri halinde girişlerine izin verileceği belirtildi. Bu durumda girişte on gün karantinaya almaları gerekecek. Alman makamları ayrıca Turkovac aşısı olanların Almanya vizesine başvurmamasını da talep etti.

Türkiye, Ağustos ayından bu yana Almanya tarafından yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılıyor.

Türk hükümeti, ilk salgının ardından milyonlarca insana Çin CoronaVac aşısını aşıladı. CoronaVac’ın virüsle mücadelede diğerlerinden daha az etkili olduğu tespit edildikten sonra diğer aşıları uygulamaya geçti.

Türkiye’de 23,6 milyon kişi Alınan sağlık bakanlığı verilerine göre, COVID-19’a karşı üçüncü doz aşı. Yetkililer yaklaşık 52,2 milyon yetişkine iki doz aşı yaptı. Türkiye’nin yaklaşık 85 milyonluk bir nüfusu var, yani iki doz alanlar vatandaşların yaklaşık yüzde 61,4’üne denk geliyor. AB’de tüm yaş grupları arasında tam aşılama oranı standlar ourworldindata.org’a göre yüzde 70,3’te.

READ  Türk Eximbank, BAE İhracatı Destekleme Şirketi ECI Mürekkep İşbirliği Anlaşması