Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Estonya-Singapur Teknoloji Koridoru: Estonya’nın Singapur Büyükelçisi Brit Dirk ile Söyleşi

Estonya, 1,3 milyon nüfusa sahip bir Baltık ülkesidir. 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandı ve o zamandan beri kültürel ve ekonomik olarak gelişti. Bugün Estonya, Avrupa’nın gelişen teknoloji merkezi olarak biliniyor. Bu ev 1.291 teknik girişim, Bunlardan yedisi tek boynuzlu attır. Estonya birçok yönden dijital bir topluluk olarak işlev görmektedir.

Ülkedeki tüm insanlar internete bağlı ve çeşitli günlük aktivitelerini çevrimiçi olarak yapabilmektedir. Hükümetin en dikkate değer bilgi teknolojisi programı, sakinlerin vergi beyanı (üç dakika içinde), iş kurma (genellikle üç saat içinde tamamlanır) ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma gibi rutin faaliyetleri yönetmelerine olanak tanıyan e-Estonya’dır. ülkenin sahip olduğu Etkileyici sayılar Dijital benimseme söz konusu olduğunda: İnsanların %94’ü interneti düzenli olarak kullanıyor, %99’u gelirlerini elektronik olarak beyan ediyor ve hastaneler ve aile hekimleri tarafından depolanan verilerin %99’u dijital.

Söylemeliyim ki, Estonya daha geniş bir topluluğa hizmet etmek için hizmetlerini nasıl çevrimiçi hale getireceğini anladı. Güneydoğu Asya’nın 650 milyon nüfusu, Estonya teknoloji şirketleri için potansiyel bir hedef pazar olduğundan, Estonya hükümeti bölgenin yükselen ekonomileriyle ortaklıkları ve ticari bağları güçlendiriyor.

Enterprise Estonya’nın bölgedeki temsilciliğine ek olarak, Estonya Şubat ayında Güneydoğu Asya’daki ilk büyükelçiliğini kurdu ve üst düzey diplomat Britt Turk’u Singapur’a ilk büyükelçisi olarak atadı.

Dijital topluluk olarak otuz yıl

Büyükelçi Durg dedi Hırvatistan Estonya’nın dijital gelişiminin hikayesi, 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasının ardından başlıyor. Yeni kurulan bir ülke olarak Estonya, verimsiz bir ekonomiyi miras aldı ve tüm yeni devlete ait işletmeleri yaratmak zorunda kaldı. Hükümet, bilgi teknolojisi altyapısına yatırım yaparak tam ölçekli reformlar uyguladı. “Politik olarak bazı cesur kararlar alındı. Başından beri, artık ulusal kimlik sistemimizin temeli olan vatandaşlar için dijital adlar olarak kimlik numaralarını oluşturduk. Bu, dijital ekonomiye giden basamaklardan biri” dedi.

READ  Turks ve Caicos Adaları Kamu Hizmeti, Liman Sağlık Görevlisinin kaybı nedeniyle başsağlığı diledi

Üç yıl sonra, hükümet bilgisayar okuryazarlığını ve eğitimini teşvik etmek için Tiger Leap programını başlattı. Okullar ve kütüphaneler internete bağlı bilgisayarlarla donatıldı ve hükümet öğretmenler, öğrenciler ve akademik personel için temel BİT (Bilgi, İletişim ve Teknoloji) kursları verdi. 2000 yılında Estonya, İnternet erişimini temel bir insan hakkı olarak ilan eden yasayı çıkaran ilk ülke oldu. “Ardından 2002 yılında hükümetimiz küresel eID’ler ve dijital imzalar oluşturarak dijital ve kağıtsız hale geldi ve bu da GSYİH’mızın %2’sini kurtardı. Yıllık. Günümüzün canlı teknolojisinin ve başlangıç ​​ekosisteminin temeliydi. Şu anda bireysel start-up sayısında Avrupa’da bir numarayız” dedi.

Skype’ın icadı ve başarısının ülkenin teknoloji sektöründeki girişimcilere ilham verdiğini de sözlerine ekledi. Skype, 2003 yılında Danimarka ve İsveç’ten Janus Fries ve Niklas Genstrom tarafından kuruldu. Ancak yazılımı Estonyalı geliştiriciler Ahdi Heinla, Brit Casselu, John Tallinn ve geçen yılki Toyo Annoos tarafından geliştirildi. Heinla, Kasesalu ve Tallinn hala yerel startup topluluğunda mentor ve yatırımcı olarak yer alıyor.

“Sadece o zaman dikkatimize geldi [involvement] Önemli. Başarılı olduğunuzda, topluluğa katkıda bulunmaya ve yeni yenilikler keşfetmelerine ve yeni başlangıçlar kurmalarına yardımcı olmaya devam edersiniz. Estonya’daki start-up topluluğu, teknoloji sektörünü hızlandırmak için hükümetle birlikte çalışmakla ilgilenen çok birleşik bir grup insan, ”diye açıkladı Büyükelçi Dirk. Estonyalılar tarafından Skype’a ek olarak kurulan diğer önemli teknoloji şirketleri arasında FinTech Wise, sağ selamlama platformu Bolt ve motor sigortası sağlayıcısı Geco yer alıyor.

Hemen hemen tüm Estonyalılar, çeşitli günlük aktiviteleri gerçekleştirdikleri internete bağlı. Leon Roumets’in Estonya başkenti Tallinn’in Unsplash’taki fotoğrafı.

Singapur ile ortaklık

Eylül ayında, Estonya ve Singapur hükümetleri, teknolojileri ve başlangıç ​​ekosistemleri arasında daha güçlü bağlar kurmak için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Birçok önemli işbirliği alanı, her iki ülkedeki şirketler için daha fazla pazar erişimi sağlıyor, yeni teknoloji girişimleri arasında yeni işbirliklerini kolaylaştırıyor ve siber güvenlik politikaları hakkında bilgi paylaşımının yolunu açıyor.

READ  Invest Turks ve Caicos, Girişimcileri ve Küçük İşletmeleri Güçlendirmek İçin İşletme Destek Birimi Kuruyor - Magnet Media

“Estonya başlangıç ​​topluluğu Singapur’a açık bir ilgi görüyorum. Örneğin, geçen Kasım ayında Singapur İnovasyon ve Teknoloji Haftası’nda (SWITCH) düzenlenen kapsamlı bir teknoloji lansman etkinliği olan Slingshot 2021’de 13 Estonyalı girişim katıldı ve yeniliklerini sergiledi ”dedi.

Estonya ve Singapur arasında birçok benzerlik olduğunu da sözlerine ekledi. Her ikisi de küçük ülkelerdir, ancak dijital olarak ilgilenen topluluklara ve güvenilir e-devlet hizmetlerine sahiptir. “Farklı e-devlet çözümleri için en iyi test yatağı olabileceğimizi düşünüyorum” diye devam etti.

Estonya, E-Vatandaşlık programı aracılığıyla ülkede faaliyetlerini genişletmek veya iş kurmak için dünyanın dört bir yanından girişimcileri ağırlıyor. Bu, Singapurlu şirketlerin Estonya üzerinden Avrupa Birliği’ne girmelerinin bir yoludur.

Büyükelçi Dirk, iki ülkeyi yakınlaştırmak için daha fazla işbirliği olacağını söyledi. “Birinin e-kimliğini kabul ettiğimiz sürece, dijital sistemlerimizin mobilitesini artırmak bir fikirdir. Şirketinizi Singapur’da kaydettiyseniz, bazı durumlarda Estonya’da da çalışabilirsiniz. Şirketinizin ürünleri AB genelinde dağıtılabilir ”dedi Büyükelçi Dirk.

Siber güvenlik konusunda uzmanlaşmıştır

Estonya’nın ileri teknoloji ekranı ve yüksek internet benimsemesi, hack’lerin ve siber tehditlerin hedefidir. 2007’de Estonya, bugüne kadar bir ülkeye karşı düzenlenen en büyük organize saldırının kurbanı oldu. Bu, ülkenin dijital altyapısını baltaladı. O zamandan beri hem kamu hem de özel sektör şirketleri siber güvenlik çözümlerine büyük yatırımlar yapıyor.

“Siber güvenliği çok ciddiye alıyoruz. Güvenli dijital topluluğumuzun omurgası, bilgi sistemleri arasındaki veri aktarım katmanını yöneten sistem olan X-Road’dur. Tüm hükümet sistemlerimiz X-Road üzerinden birbirine bağlıdır ve tüm veriler depolanır. farklı lokasyonlardaki farklı sunucularda” dedi.

Estonya, ulusal verilerini yedeklediği bir veri büyükelçiliğine sahip dünyadaki ilk ülkedir. Lüksemburg’da yer almaktadır. Ayrıca Estonya’nın başkent Tallinn’de bulunan bir NATO Kooperatif Siber Güvenlik Merkezi bulunmaktadır. Merkez, siber güvenlik tatbikatlarını yürütmek için bir bilgi merkezi, düşünce kuruluşu ve eğitim tesisidir.

READ  Almanya'nın yeni yasalarında 1,5 milyon Türk'ün oy kullanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'da 'Müslüman karşıtı ırkçılığa karşı durmak' amacıyla 'yabancı kökenli halklar' için bir siyasi parti kuruyor.

“Sadece o zaman dikkatimize geldi [center] Ülkelere büyük ölçekli siber tehditlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda bir rehber kitap sağlar. NATO ve Birleşmiş Milletler’deki (BM) ortaklarımızla birlikte, siber güvenlik için yeni araçlar ve politikalar geliştirmede çok aktifiz. Singapur bu konuda bizim için önemli bir ortak ve siber suçlarla mücadele için çözümler paylaşmaya ve yeni yollar bulmaya devam edeceğiz” dedi.

Singapur ve Estonya’nın, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımını içeren BM Güvenlik Açık Görev Gücü’ne aktif olarak katıldığını da sözlerine ekledi. Görev gücü, siber güvenlik için ilk BM platformu olarak Haziran 2021’de kuruldu ve uluslararası hukuk ve düzenlemelerin siber uzayda uygulanmasının önünü açıyor. Aralık 2021’de sona eren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği sırasında Estonya, uluslararası barışa yönelik siber güvenlik sorunlarının ele alınmasında öncü oldu.

Büyükelçi Dirk, önümüzdeki beş yıl içinde Estonya-Singapur teknoloji ortaklığından istikrarlı gelişmeler görmeyi bekliyor. “Singapur’da en az beş Estonyalı tek boynuzlu at olduğuna inanıyorum ve tam tersi” dedi. Diplomat, başta Endonezya olmak üzere bölgedeki diğer hükümetlerle işbirliği yapmak istiyor.

Büyükelçi Dirk, “Ben de Estonya’nın Endonezya büyükelçisi olacağım, ancak çoğunlukla buradan çalışacağım. Endonezya’daki start-up’ların büyümesini yakından takip ediyorum. Ülkenin çok canlı ve genç bir start-up topluluğu var. Büyükelçi Dirk.