Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos Adaları Kabine Toplantı Tutanakları – 20 Temmuz 2022 – Magnet Media

#Kingston, Jamaika, 21 Ağustos 2022 – Geçen yıl ada genelinde yüzlerce özel ihtiyaçları olan çocuk Erken Uyarım Programı (ESP) aracılığıyla destek aldı.

Bu müdahale, gelişimsel destek, stimülasyon ve terapi, destek yardımları ve eğitim desteğini içerir.

Jamaika Ekonomik ve Sosyal Araştırması 2021’e göre, geçen yıl ESP’ye 888 sevk vardı ve Kingston ve St Andrew en yüksek sayıyı 400 ile kaydederken, onu 84 ile Portland; Aziz Catherine, 77; ve Aziz James, 70.

Yıl sonunda 458’i erkek, 243’ü kız olmak üzere 701 çocuk kayıt altına alındı.

Toplam kayıttan Kingston ve St. Andrew 315, yüzde 44,9’unu temsil ederken, Portland ve St. Catherine’in her biri 66 çocuk kaydetti, St. James ise 46 çocuğa sahipti.

Cemaatlerde, erkekler ESP yararlanıcıları olarak kızlardan daha fazla.

“Ebeveynleri ve diğerlerini desteklemek için ebeveyn atölyeleri, eğitim ve danışmanlık oturumları düzenli olarak sunuldu. Bakıcılar, bir mobil müdahale biriminin kullanımı yoluyla programın erişimini ulusal olarak genişletti ”dedi.

Belge, Pandemic’in ESP işlevlerini uzun bir süre boyunca sürdürmek için fiziksel temas ve sanal bağlantıları içeren hibrit bir yaklaşım kullandığını da sözlerine ekledi.

Milli Eğitim ve Gençlik Bakanlığı Özel Eğitim Birimi’ni desteklemek ve özel gereksinimli çocuklara öğrenme ortamında gölge bakıcı desteği sağlamak.

Anket ayrıca, özel tekerlekli sandalyeler, yürüteçler, ayakta duranlar, özel koltuklar ve diğer stimülasyon ekipmanı gibi uyarlanabilir ekipmanların satın alınması yoluyla motor bozukluğun yönlerinin ele alınmaya devam ettiğini kaydetti.

Yerel kalkınma ortakları, erken müdahale çabalarını desteklemek için finansman kaynakları olarak ayrılmaz bir rol oynamış ve böylece hizmet sunumunun kalitesini iyileştirmiştir.

Raporda, “Serebral palsi ve dil gecikmeleri için müşteri teşhisleri, uyarlamalı yardımlara erişimden yararlandı” dedi.

Yıl içinde toplam 102 çocuk ESP’den kaynaştırma eğitim sisteminde özel eğitim birimlerine veya kaynaştırma sınıflarına geçiş yapmıştır.

READ  Turks ve Caicos Adaları en güçlü MRI güvenli - manyetik ortama ulaşır

Sanal toplantılar ve fiziksel temas süresinden oluşan birleşik bir yaklaşım kullanılarak toplum temelli bir rehabilitasyon programı aracılığıyla yaklaşık 2.514 müdahale oturumu gerçekleştirildi.

ESP, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde, çeşitli gelişimsel engelleri olan küçük çocuklara (0-6 yaş) yönelik bir erken müdahale programıdır.

Bu program tarafından yönetilen engeller arasında serebral palsi ve diğer fiziksel engeller, duyusal bozukluk, otizm, Down sendromu, gelişimsel gecikme, ikincil zeka geriliği ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yer alır.

İletişim: Ladonia Linton

Yayın: JIS