Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos Adaları Commonwealth Games ekibi tarih yazdı – Magnet Media

#Kingston, Jamaika, 21 Ağustos 2022 Başkan Richard Biles, Jamaika Bankası’nın (BOJ) son üç Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunda kaydedilen düşüşlerden cesaret aldığını söyledi.

Tüketim malları fiyatlarındaki değişiklikleri (enflasyonist hareketler) ölçen TÜFE, Jamaika İstatistik Enstitüsü (STATIN) tarafından yönetilmektedir.

Nisan 2022’de yüzde 11,8’e yükselen enflasyon, Mayıs ve Haziran’da yüzde 10,9’a, Temmuz’da yüzde 10,2’ye geriledi. Biles not edildi.

Vali, “Düşen uluslararası emtia fiyatları, döviz kurundaki göreli istikrar, BOJ’un sıkı likidite yönetimi ve yüksek faiz oranları bu eğilime izin verdi” dedi.

Bunu, 19 Ağustos Cuma günü bankanın Digital Quarterly basın toplantısında söyledi.

Bay. Biles, bu “iyi eğilime” rağmen, BOJ’nin bu koşulların enflasyonun şirketin yüzde dört ila altı hedef aralığına doğru aşağı yönlü bir yolda kalmasını sağlamak için yeterince sağlam olmadığına inandığını ve “yukarı yönlü bazı önemli riskler” bulunduğunu söyledi. “.

Rusya ve Ukrayna arasındaki zayıflatıcı jeopolitik çatışma ve Avrupa’nın zincirleme emtia fiyat riskleri “göz ardı edilemez” dedi.

Ayrıca, Sn. Biles, ekonominin birçok sektöründeki işgücü kıtlığının ve son yerel enflasyonist deneyimlerden gelen baskıların “gelecekteki ücret değişikliklerinin enflasyon potansiyeli taşıdığını” söyledi.

Vali ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ticaret ortaklarındaki yüksek enflasyonun hızlı bir parasal ayarlama programını başlattığını ve bunun Jamaika’dan ve döviz kurundan sermaye çıkışlarına yol açabileceğini kaydetti. Amortisman, “yerel para politikası uygun şekilde hizalanmadıysa”.

“Banka Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 16 ve 17 Ağustos 2022’de toplandığında ve politika faizinin artırılması yönünde oy kullandığında dikkate aldığı faktörlerden bazıları bunlar. [on deposit-taking institutions’ (DTIs) overnight balances] 19 Ağustos 2022’den itibaren yüzde 6’ya 50 baz puan ”dedi.

Bay. dedi Biles.

MPC, bankanın güçlü uluslararası rezervlerinin döviz piyasasını talep üzerine destekleme yeteneğini güçlendirdiğini kaydetti.

READ  Türk Telekom, 4G / 5G açık vRAN pilotu için Mavenir ve ComPro'yu seçti

Mevcut bu karar, politika faizinde Ekim 2021’den itibaren toplam 550 baz puanlık bir artışa yol açtı ve politika faizini Komite’nin uygun gördüğü bir düzeye getirdi.” Biles işaret etti.

Özellikle ABD’deki parasal değişiklikler beklendiği gibi olursa, enflasyonla ilgili gelen veriler aşağı doğru izlenmeye devam ederse “MPC politika faiz artışlarını duraklatabileceğini” ekledi.

Bay. Piller talimat verdi.

Bu, Temmuz 2021’e kadar olan dönemde satılan miktardan yaklaşık yüzde 30 daha yüksek” dedi.

Aynı dönemde bankanın öncelikle teslim modu yoluyla 1,96 milyar ABD doları elde ettiğini de belirtti.

Bu politika önlemleri, geçen yılın Kasım ayının başından bu yana döviz kurunun istikrar kazanmasına katkıda bulundu. dedi Biles.

Bu önlemler olmasaydı, ithal enflasyon ve dolayısıyla tüketicilerin karşı karşıya kaldığı nihai fiyatlar çok daha yüksek olurdu” dedi.

Bay. Biles, bunun Jamaika dolarındaki tasarrufları döviz varlıklarına kıyasla daha çekici hale getirdiğini söyledi.

Fotoğraf başlığı: Jamaika Bankası (BOJ) Başkanı Richard Biles.

İletişim: Douglas McIntosh