Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos’ta alternatif uyuşmazlık çözümü

Turks ve Caicos’ta alternatif uyuşmazlık çözümü

Turks ve Caicos Adaları’ndaki Alternatif Uyuşmazlık Çözümü (‘ADR’) tarihsel olarak gündemin üst sıralarında yer almadı. Bununla birlikte, mahkemelerle bağlantılı olan Tahkim Kuralları 2021’in (“Tahkim Kuralları”) getirilmesiyle, adaların mahkemelerinden gelen anlaşmazlıkları çözme olasılığı artırılmıştır. Burada ADR’nin geleneksel davaya göre bazı avantajlarını ele alacağız ve tahkim kurallarının neler sunduğunu göreceğiz. ADR’nin başka bir formunun adalardaki yayılmasını da ele alacağız – hakem.

Hukuk firması ParrisWhittaker, yerel, ödüllü bir iş pratiğidir. Bahamalar’daki ekibimiz, müşterilere ADR konusunda danışmanlık yapma ve karmaşık hakemler ve hakemlerle çalışma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Ayrıca, resmi mahkeme işlemlerinden önce ADR’yi değerlendirebilecek Turks ve Caicos Adaları’ndaki bireylere ve işletmelere tavsiyede bulunmaya hazırız.. 1-242-352-6110 ve 1-242-352-6112’deyiz ya da siz her zaman Bize çevrimiçi ulaşın.

Turks ve Caicos’ta neden ADR kullanılmalı?

Arabuluculuk, arabuluculuk ve diğer formlar ADR popüler hale geliyor Bütün dünyada. Covid19’un düşüşü, yasal uyuşmazlıkların çözümüne yönelik daha tutarlı bir yaklaşım ortaya çıktığından, yalnızca hakemlere ve hakemlere olan ihtiyacı artırdı. Turks ve Caicos’un dünya çapında tanınan bir ADR merkezi olduğunu söylemek yetersiz kalır. Ancak, ADR’yi daha fazla alma yönündeki küresel eğilimin adalara da yansıdığına dair göstergeler var.

ADR, davaya göre çok daha esnek, daha ucuz ve daha az kamuya açık. Ek olarak, tahkim kararlarının (veya ‘hükümlerin’) ve tahkim anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin endişeler, son yıllarda bir miktar hafifletilerek çeşitli ADR süreçlerine daha fazla güven duyulmuştur. Bunu akılda tutarak, Turks ve Caicos’taki herhangi bir yasal sorunu çözmeye çalışırken ADR’yi dikkate almaya değer.

Turks ve Caicos tarafından aracılık

bu 2021 Tahkim Kuralları Yukarıda belirtilen adaların yargı yetkisini temsil eder ve mahkemelerin mümkün olduğunca anlaşmayı veya uzlaşmayı teşvik etme görevi vardır. Sulh Hukuk Mahkemesi ve Yargıtay işlemlerini kapsayan kurallar (iflas davaları ve bazı denetimli serbestlik davaları hariç) geniş bir uygulama alanına sahiptir.

READ  Napoli Sanat Şovunda modaya meydan okuyan tasarımları görmek için perde arkasına geçin

Taraflar kendileri için tahkim arayabilir. Bunu talep etmezlerse, bir katip, sulh hakimi veya yargıç davayı bir hakeme havale edebilir, ancak şunları dikkate alabilir:

  • Taraflar arasındaki ilişki
  • Taraflar arasında uyuşmazlığı ortak bir süreçle çözme seçeneğinin olup olmadığı
  • Anlaşmazlıktaki taraf sayısı
  • Sorunların karmaşıklığı
  • Taraflar aralarındaki uyuşmazlığı çözmeye çalışırken arabuluculuk onlar için davadan daha etkilidir.

Tahkim sona erdiğinde ve sorunların bir kısmı veya tamamı çözüldüğünde, anlaşmanın şartları mahkemeye sunulur. Mutabık kalınan şartlar, mahkemenin hükmü haline gelecektir.

Anlaşmanın olmaması durumunda, mahkemeler genellikle davanın geleneksel bir dava olarak devam etmesine karar verir.

İhtilaflı tarafın mahkemeden herhangi bir girdi almadan kişisel tahkim ve müzakere başlatma seçeneğinin her zaman olduğunu unutmayın.

Turks ve Caicos’ta Hakem

Turks ve Caicos’taki Tahkim Kararı, tahkimi düzenler ve ulusal ve uluslararası tahkim yargılamaları için geçerlidir. Birçok yorumcu, kararnamenin modası geçmiş ve reforma ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Yasayı mevcut küresel standartlara uygun olarak değiştirmemenin, adaların hakem mahkemesinin merkezi olarak gelişmesini engellediğini savunuyorlar.

Turks ve Caicos Adliyesi bu endişelerin farkında görünüyor ve üst düzey yargıçlar son yıllarda kuralları güncellemek için tahkim mahkemesini benimsemeye hevesli görünüyor.

Askıda olduğu için çoğu konu bir hakeme havale edilebilir ve genel olarak dünya çapındaki tahkim prosedürleriyle, taraflar kendi tahkim prosedürlerini tasarlama veya uluslararası tahkim kurumlarından birinin prosedürlerini takip etme esnekliğine sahiptir. LCIA.

Bir tahkim kararına yalnızca sınırlı durumlarda, örneğin yargılamada suistimal olması durumunda itiraz edilebilir. Bu nedenle, jürideki taraflar, jüri ödülü için büyük bir nihai karar olduğunu anlamalıdır.

Bize Ulaşın

Bazı durumlarda ADR kullanımı uygun olmayabilir. Ancak, Turks ve Caicos arasındaki bir anlaşmazlığı çözmek için tahkim veya tahkim kullanma olasılığını her zaman göz önünde bulundurmalısınız. ADR uygulamasında uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz.

READ  Bruce Willis'in Ex-Turks & Caicos Mülkü 37.5 Milyon Dolar İstiyor