Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos’ta tatilde yapılacak en iyi şeyler

Turks ve Caicos’ta tatilde yapılacak en iyi şeyler

Uçağınız Turks & Caicos Adaları’na iner inmez, ilk dikkat etmeniz gereken şey manzarayı çevreleyen parlak, mavi katot renkli sudur. Türk suyu gibi deniz suyu yoktur. Adaların çoğu beyaz kireçtaşından yapılmıştır ve volkanlardan, dağlardan veya nehirlerden gelen karanlık akıntılar yoktur, bu nedenle okyanuslar maviliğini korur. Bu yüzden dünyanın en büyük üçüncü kayası burada bulunabilir.

Karmaşık ve renkli sualtı manzarası, çarpıcı şnorkelle yüzme ve dalış fırsatları yaratır. Turks & Caicos’un dokuz adasından, en az gelişmiş ve en az nüfuslu adayı deneyimlemek istiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken Orta Caicos’tur. Sizin için bütün bir plaja sahip olmak istiyorsanız, kumlu ayak izleriniz sadece görüş alanınızda, sizin yeriniz Middle Caicos. Adanın biraz sessiz ve uykulu, bazı gizli plajlarına ve bataklık sulak alanlarına gidin.

Ana ada Providenciales’te (Provo), yüksek büyüme, üst düzey alışveriş ve lüks mülkler bulabilirsiniz. Modernliğe rağmen, yeni çatlamış boynuz, şnorkel ile antik kayaları keşfedebileceğiniz veya küçük bir kulübede dalış yapabileceğiniz ve yerel halkla tekne veya kano yaparken sohbet edebileceğiniz yerel yaşam tarzına girmek hala kolaydır.

Turks ve Caicos Adaları, ince beyaz kumların tadını çıkarmayı seven ve el değmemiş Karayip dünyasında su maceralarına nadiren katılanlar içindir. İşte oradayken yapmanız gerekenler.

Merkez Caicos
Okyanus dalgaları çağırıyor. | Matt Anderson Fotoğrafı / Anı / Getty Images

Denizle çevrili kayaları veya sessiz plajları keşfedin

Orta Caicos’un yavaş hızını hafifletmek için beyaz kumlu plajlara tünemiş çarpıcı kayalıklarla adanın sayısız doğal teklifini keşfedin. Doğal kireçtaşı tünel şekillerini, sessiz mağaraları ve peyzajlı dış mekanları keşfedebilirsiniz. Çamur Limanı. Heyecan arayanlar bu kayaların üzerinde tek başına durabilir ve dalgaların çarpışmasını ve onlarca metreyi havaya fırlatmasını izleyebilir.

Adanın 2.200 feet’in üzerinde beyaz kumlu plajları vardır. Güzel bir yüzme ve kano seçeneği için Middle Caicos’u ziyaret edin. Bambara Plajı, 1700’lerden beri tarihi bir bahçe olan arazide oturuyor. Bu kumlu bölgelere hafta ortasında giderseniz, sizi, balıkçıları veya yerlileri biraz zzz yakalarsa şaşırmayın.

READ  Turk & Company, Dimeos Acquisition, LLC Aracılığıyla Dimeos, Inc.'i Satın Aldığını Duyurdu
kesişen yol
Yarasaların sizi görmek için bir fara ihtiyacı yoktur. | Matt Anderson Fotoğrafı / Moment Open / Getty Images

Yerde yukarı ve aşağı tırmanın

Yürüyüşte mi? Birlikte girişimde bulunun Geçiş Yeri Yolu, Kayalar, kum ve kaldırımlarla dolu tarihi bir yol, kuzey ve orta Caicos Adaları’na (şimdi bir köprü ile bağlı) seyahat eden yerliler için birincil bağlantıydı. Ardıç Deliği, engebeli bir deniz mağarası ve 75 metrelik bir sualtı mağarası, yol boyunca çekilecek çekimlerden bazıları.

Yeraltı eşyalarını al, girişimde bulun Koni Bar Mağaraları Asitli kireçtaşı ortamına giren ve çıkan su havuzlarında muhteşem bir deneyim için binlerce yıllık sarkıt, sarkıt ve sütunlar. 1880’lerde kompost olarak kullanılan yarasa gübresini çıkaran yerleşimcileri mağarada gezerken fotoğraflayabilirsiniz. Mağaranın üst kısımlarına doğrudan asılmaktan hoşlanan uyuyan yarasalara dikkat edin.

Provo Adası'nda iğneli vatozlar
Balıklar senin kadar büyük. | Stephen Fring / Görüntü Bankası / Getty Images

Provo’nun deniz yaşamını keşfedin

Tekneyle Provo Adası’na (uluslararası havaalanının bulunduğu yer) TCI Rıhtım Kuzey Caicos’ta bir deneyim. Bir teknenin tepesinde oturan bir yerel ile sohbete başlayın: 25 dakikalık yolculuk boyunca adaları seyrederken hafif bir soğuk deniz suyu sıçraması.

Provo’da Bütçe Şnorkelle Dalma Olanağı: Kendi ekipmanınızı alın ve Smiths Reef kıyılarında düzinelerce başka melek balığı ve kelebek türü bulun. Tekne şnorkel gezisini seviyorsanız, bir gruba katılabilirsiniz. Dalış ProvoZararsız hemşire köpekbalığı ziyaretleri için adlandırılan siteleri içeren Grace Pack’in dışında iki saatlik bir tur sürüyor.

Berrak Türklerin sularını öğrenmenin bir başka yolu da tüplü dalış sertifikası almaktır. Profesyonel Dalış Eğitmenleri Derneği (PADI) Tanınmış bir dalış mağazası aracılığıyla Dive Pro da sunar. Sabahları koşullara bağlı olarak eğitmenler sizi adaların etrafındaki en iyi dalış alanına götürecektir. Örneğin, West Caicos “Branha Koyu” dalış alanına park ederseniz, maksimum 40 feet’e inebilir ve yavaş hareket eden Kartallar, hızlı hareket eden şahin kaplumbağalar ve deniz kaplumbağaları gibi inanılmaz deniz yaşamıyla karşılaşabilirsiniz. zor müren yılanları. , Ve Creole Vross okulları. Orfoz, uçurum balığı ve resif köpekbalıklarının sık sık ziyaret ettiği “timsah” dalış alanını keşfetme fırsatınız olabilir.

READ  Türk Telekom'un abonelik tabanı 51,4 milyona ulaştı
Deniz Manzaralı Kafe
Neredeyse elinizi uzatabilir ve öğle yemeğini kendiniz yiyebilirsiniz. | Da Koni Sarsıntısı

Denizden bol bol yiyin

Central Caicos’ta ziyaret edin Deniz Manzaralı Kafe, Geçiş Yeri parkur üzerinde yer almaktadır. Burada lezzetli, kıyılmış körili ıstakoz veya sarımsak gibi patatesle pişirilmiş somon balığı bulacaksınız, bunların hepsini açık havadaki rahat piknik masalarında yiyebilirsiniz.

Provo’da beyaz bir masa örtüsü restoranında üst düzey bir akşam yemeğine gidin, Yedi. Beyaz masa örtüsü restoranı, adını sarımsak, soğan, domates, kereviz, havuç ve patatesi harmanlayan kabuklu lahana turşusundan alıyor.

Yerel bir hava için, limonla işlenmiş koni salatası, tereyağlı ıstakoz ve ince koni köftesi gibi taze yakalanmış deniz ürünlerini alın. Da Koni Sarsıntısı. Buradayken, sahildeki en iyi konik kiremitleri temizleyen balıkçıları görebilirsiniz.

Grace Körfezi Plajı
Bazı oldukça özel erişim. | Ejderha Eşcinsel Tatil Köyü

Turks ve Caicos’ta Nerede Kalınır?

Provo’da konaklama rezervasyonu yapın Batı Körfezi KulübüGrace Bay Plajı’nda bulunan, tüm Karayipler’deki en güzel plajlardan biridir. Konaklamanıza bağlı olarak, bir mutfak veya eksiksiz bir mutfak süiti arasından seçim yapabilirsiniz ve tesis, ücretsiz kanolar ve bağımsız kürek tahtaları ile ücretsiz su oyunlarına erişim sunar. Şnorkel Ekipmanları Bazı Müthiş Mercanları Görmek İstiyor – Dünyanın Üçüncü En Büyük Kayaları – Unutmayın

Romantik bir konaklama için özel bir adada birkaç gün geçirin Çam Q., Provo’nun doğusunda kısa bir tekne turu. Adada kral yataklar, özel kombolar ve kendi golf arabanız ile yumuşak kumlu plaj kulübeleri ve asla yaşamayacağınız lüks vardır.

Geceleri uyumak için inleyen dalgaların ve ağaç kurbağalarının seslerini duymak istiyorsanız, bir yazlık veya villa ayırtın. Ejderha Eşcinsel Tatil Köyü, Central Caicos’ta. Mutfak ve oturma odaları ile donatılmış pansiyonlar, küçük gruplar ve kısıtlı bütçeyle seyahat eden aileler için idealdir. Ayrıca konaklamanız süresince kullanmak üzere ücretsiz kürek, kano ve bisiklet talep edebilirsiniz.

READ  Ranieri Taranta 1952-2023 | Haberler, Spor, İşler