Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

UAW Başkanı Fain federal mahkeme gözlemcisi tarafından soruşturma altında

UAW Başkanı Fain federal mahkeme gözlemcisi tarafından soruşturma altında

Detroit — Birleşik Otomotiv İşçileri Başkanı Sean Fine, skandalla boğuşan sendikanın üst düzey liderlerini hedef alan bir dizi soruşturmadan biri olan federal mahkeme dosyasına göre, yolsuzluğun kökünü kazımakla görevli, mahkeme tarafından atanan bir gözlemci tarafından soruşturma altında.

Gözlemci kurum Müfettiş Neil Barofsky Pazartesi günü soruşturmayı açıklarken, sendika liderlerini bilgiye erişim girişimlerini engellemek ve bunlara müdahale etmekle suçladı; bu eylemler, UAW’nin UAW tarafından geniş çapta ele geçirilmesini engelleyen 2020 rıza kararnamesinin açık bir ihlali anlamına gelebilecek eylemlerdi. . Adalet Bakanlığı.

Bir federal mahkeme dosyasında Barofsky, Fine, Sayman Margaret Mock ve sendikanın isimsiz bölge yöneticilerinden biri de dahil olmak üzere UAW’nin iktidardaki uluslararası yönetim kurulu üyelerini hedef alan soruşturmaları ortaya çıkardıktan sonra Şubat ayında sendika liderleri arasındaki işbirliğinin erozyona uğradığını anlattı. Belgelerde.

Başvuruya göre Barofsky, Fine’ın ofisine para harcanmasına izin vermeyi reddetmesi ya da isteksizliğine misilleme olarak sendika başkanını yetkisini elinden almakla suçlayan Fine ile Mock arasındaki kavgayı araştırdığını söyledi.

Gözlemci ayrıca Fine’ın bir UAW başkan yardımcısına misilleme yapıp yapmadığını araştırdığını da ortaya çıkardı. Ayrı bir gelişmede Barofsky, olası zimmete para geçirme iddiaları aldıktan sonra Nisan ayında bir bölge müdürü hakkında ilgisiz bir soruşturma başlattığını söyledi.

“Kontrolör soruşturmasının başlamasının üzerinden üç aydan fazla zaman geçmesine ve talep edilen belgelerin yalnızca küçük bir kısmının teslim edilmesine rağmen, kontrolörün değerlendirmesi, sendikanın ilgili belgeleri teslim etmekte gecikmesinin bilgiye erişimini engellediği ve engellediği yönündedir. Barofsky, “Bu, işi için gerekliydi” diye yazdı. “İlgisiz bırakılırsa bu, rıza kararının açık bir ihlalidir.”

Soruşturmanın cezai suçlamaları içermediği görülüyor. Ancak Barofsky, UAW görevlilerini ve üyelerini disiplin altına almak, görevden almak, uzaklaştırmak, ihraç etmek ve para cezasına çarptırmak amacıyla suçlamalarda bulunma yetkisine sahip.

Barofsky, “Bu noktada bu iddiaların sadece iddia olduğunu vurgulamak önemli” diye yazdı. “Bu, kendi başına hiçbir şeyi kanıtlamaz ve bu rapordaki hiçbir şey, eğer varsa, şüpheli suiistimal nedeniyle olası suçlamalar hakkında herhangi bir sonuca varıldığı şeklinde yorumlanmamalıdır.”

Mahkeme dosyası, UAW’nin 2020’de yıllarca süren federal denetime tabi olmasıyla sona eren ve bir düzineden fazla insanı hapse gönderen yüksek profilli bir skandalın devam eden sonuçlarını temsil ediyor. Buna Fiat Chrysler Automobiles yöneticileri ve iki eski UAW başkanı Gary Jones ve Dennis Williams da dahildir. UAW işçi liderleri, federal çalışma yasalarını çiğnemek, sendika fonlarını çalmak, müteahhitlerden ve otomotiv sektörü yöneticilerinden rüşvet, komisyon ve yasadışı menfaat almak gibi bir yolsuzluk modelinden suçlu bulundu.

READ  Spotify, son teknoloji saç modellerinde işgücünün %6'sını azaltacak

Fine, yaptığı açıklamada, “Sendikamızı yeni bir yöne götürmek bazen işleri tersine çevirmeniz gerektiği anlamına geliyor ve bu, statükoyu korumak isteyen bazı insanları üzüyor, ancak üyelerimiz her zamanki gibi eski işlerden daha iyisini bekliyor ve daha iyisini hak ediyor.” dedi. . ifade.

“Denetleyiciyi ofisine getirilen her türlü iddiayı soruşturmaya teşvik ediyoruz, çünkü ne bulacaklarını biliyoruz: UAW liderliği üyelere hizmet etmeye ve demokratik bir sendikayı yürütmeye kararlı. Biz rekor sözleşmeler kazanmaya, sendikamızı büyütmeye ve mücadele etmeye odaklanmaya devam ediyoruz. iş başında ve iş dışında ekonomik ve sosyal adalet.

Mok, denetçinin soruşturması ve sonuçları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Michigan Üniversitesi Ross İşletme Fakültesi’nden profesör Eric Gordon, “Hükümet sendikayı devralırsa, Sean Fine hızla halkın en çok nefret ettiği liderlerden biri haline gelecektir” dedi.

Barofsky, Adalet Bakanlığı’nın desteğine sahip. Savcılar ona, sendikanın pozisyonunun, müfettişin UAW içindeki dolandırıcılığı, yolsuzluğu ve yasadışılığı ortadan kaldırmasını imkansız olmasa da zorlaştırdığını yazdı.

Barofsky, “Sendika saymanının aynı zamanda sendikanın mevcut pozisyonunun işbirlikçi olmadığı ve sendika çalışanlarının tam işbirliği yapmasına yönelik kendi direktifleriyle tutarsız olduğu gerekçesiyle reddetmesi dikkat çekicidir” diye yazdı.

Kontrolör, tam bir soruşturma için aylarca bilgi toplamaya çalıştığını ancak sendikanın, kontrolörün talep edilen belgelere erişimini fiilen yavaşlattığını yazdı.

Barofsky, sendika liderlerinin belgelerin “çok küçük” bir kısmını, yani 116.000’den fazla kayıttan yaklaşık 2.600’ünü ürettiğini yazdı. Bu kayıtların çoğu, geçen hafta mahkemeye sunulan sert bir rapor taslağı alındıktan sonra paylaşıldı.

Barofsky, “Gözlemevi’nin sendikanın bölge yöneticilerinden birine yönelik zimmete para geçirme soruşturmalarıyla ilgili olarak da benzer bir üretim eksikliği vardı” diye yazdı. İddia edilen zimmete para geçirmeyle ilgili ek ayrıntı yok.

Barofsky, UAW liderlerinin işbirliği seviyesindeki değişimi anlatıyor. Geçen Aralık ayında, soruşturma başlamadan önce Fine, astlarından monitörün sorularını “tereddüt etmeden” yanıtlamalarını istedi ve bilgi paylaşma sözü verdi.

Ancak Barofsky, bu tutumun değiştiğini yazdı: “Sendikanın, kontrolörün belgelere erişimini geciktirme ve belki de reddetme yönündeki argümanları, işbirliği konusundaki tutumunda bir değişikliği temsil ediyor.”

READ  Berkshire Hathaway Warren Buffett, Charlie Munger'a övgüde bulundu

Gordon, UAW liderlerinin işbirliği yapmadığı yönündeki iddiaların şaşırtıcı olmadığını söyledi: “Finn, odadaki herkesle kavga edecek adamlardan biri. Bu, Shaun Fine’ın hayata yaklaşımı gibi.”

Gordon şunları ekledi: “İşbirliği yapmamak hükümetin sendikanın kontrolünü ele geçirmesiyle sonuçlanmadığı sürece üyelerin işbirliği yapmama konusunda ne kadar kızgın olacaklarından emin değilim, ancak yolsuzluğun devam edeceğinden bahsediliyorsa Finn de onlardan biri olabilir.” -dönem başkanı.”

Fein, kampanyasında ve yönetiminde doğrudan seçilmiş liderliğin sendikayı nasıl temizleyebileceğini vurguladı. Geçtiğimiz sonbaharda yapılan sözleşme müzakereleri sırasında Detroit Üçlü otomobil üreticilerinin halka açık ihale kararlarında şeffaflığı vurguladı.

Kaliforniya-Berkeley Üniversitesi’nde işgücü ve küresel ekonomi konusunda uzman profesör olan Harley Chaiken, “Fine şu ana kadar olağanüstü derecede şeffaf davrandı” dedi. “Sendikada, üyelerin sendikanın yaptıklarına dahil edilmesi konusunda net bir anlayış var. Kontrolörün açıkça endişeleri var, ancak bu endişeleri ayrıntılı olarak iletmiyor.

Ancak Wayne State Üniversitesi’nden fahri yönetim profesörü Marek Masters, raporun sendikanın iç operasyonlarını yönetme ve bu tür taleplere zamanında yanıt vermesini sağlama konusunda bir soruna işaret ettiğini söyledi.

“Kötü bir görünüm” dedi. “Yetkililerin yeniliği ve onlarla ilgilenme yoğunluğu, denetçi ve politika tavsiyeleri, şeffaflık konusunda verdikleri sözler ve yaptıkları tüm faaliyetler göz önüne alındığında bu, anlaşılabilir bir genel idari soruna işaret ediyor. grevler, Üç Büyükler dışındaki sözleşmeler ve örgütlenme çabaları ile ilgili “Bu onların kaldıramayacağı kadar fazla olabilir.”

Detroit’li üç otomobil üreticisiyle kayıt sözleşmeleri imzaladıktan sonra UAW, sendika dışı otomobil ve akü fabrikalarında 40 milyon dolarlık bir örgütlenme kampanyası duyurdu. Tennessee’deki bir Volkswagen fabrikasındaki işçiler UAW ile örgütlenme yönünde oy kullandı ancak Alabama’daki Mercedes-Benz Grubu çalışanları geçen ay yapılan sendika seçimini reddetti.

Masters, potansiyel UAW üyelerinin durumu nasıl gördüğüyle ilgili olarak “Bunlar tehlike işaretleri olabilir” dedi. “Birlikte hareket etmediklerini söyleyecekler. İşlerini düzgün bir şekilde yürütüp yürütemeyecekleri konusunda endişeler var.”

Barofsky ayrıca Williams ve UAW’nin geçmişiyle bağlantılı birçok üst düzey yetkiliye karşı atılan disiplin adımlarını da ortaya çıkardı. Bunlar arasında Williams’ın eski idari asistanı Amy Loaching de var. Gözlemci, Loasching’in üst düzey UAW yetkililerinin dahil olduğu bir zimmete para geçirme planına katıldığı sonucuna vardı.

READ  Dün gecenin kazandıran numaraları, loto sonuçları

Barofsky, “Gözlemci, UAW yetkililerinin, barınma, golf gezileri, giyim ve yemek de dahil olmak üzere Loasching’in kişisel çıkarları için yaklaşık 25.000 dolarlık UAW fonunun ödenmesine uygunsuz bir şekilde izin verdiğine ve kabul ettiğine dair kanıt buldu” diye yazdı.

Ayrıca Loasching’in, UAW bakım çalışanlarını, sendika zamanlarındayken kendi apartman dairesinde çalışmaya uygunsuz bir şekilde yönlendirdiğini de iddia ediyor. Barofsky, Loaching’i sorgulamaya çalıştı. Bunun yerine istifa etti ve müfettişin onu 6 Haziran’da sendikadan ihraç etmesine yol açtı.

Loasching, FBI ajanlarının Ağustos 2019’da Wisconsin’deki evine baskın düzenlemesinden bu yana inceleme altındaydı. Arama, UAW yetkililerini hedef alan ülke çapındaki bir dizi baskının parçasıydı ve Jones ile Williams’ın evlerinde ve sendikanın kuzey Michigan’daki Black Lake tatil beldesinde yapılan aramaları da içeriyordu.

Loasching herhangi bir suçla itham edilmedi.

Rapor, Fain’in geçen ay UAW Başkan Yardımcısı Rich Boyer’i Stellantis bölümü başkanı olarak görevden almasının ardından geldi. Denetleyicinin raporuna göre Finn, eylemin Boyer’in belirli toplu pazarlık konularıyla ilgili “görevi ihmal etmesinden” kaynaklandığını öne süren bir not yayınladı. Boyer, bunun bir çalışanı işten çıkarmayı reddetmekle ilgili olduğunu söyledi.

Masters, “Boyer ile birlikte Stellantis’te gerçekleştirilen eylemle ilgili olarak sendikanın işçileri etkili bir şekilde temsil edip etmediği konusunda endişeler var” dedi. “Bölge müdürünün zimmete para geçirme iddiasıyla, uygunsuz mali yönetim öne sürüyorlar. Bütün bunlar yalnızca UAW’nin dahil olduğu skandalın kalıntılarını canlandırmaya hizmet ediyor.”

Şubat ayında Uluslararası Yönetim Kurulu, Mok’u, ITU Kadın Bölümü ve Teknik, Ofis ve Profesyonel (TOP) Departmanı da dahil olmak üzere çeşitli departmanların denetiminden uzaklaştırdı.

2023 seçimlerinde Mook’u destekleyen ve UAW’nin uyum direktörü tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulunduğunu söyleyen Demokrasi için Tüm İşçiler Birliği Grubu’na göre, Mook’un geri ödeme, grevle ilgili çaba ve maliyetlerin düzenlenmesi taleplerini “uygunsuz bir şekilde reddettiği” iddia edildi. Ayrıca Mok’un, IEB’nin oylarını kazanmak amacıyla rutin harcamaların onayını vermediğini iddia etti.

Mock, yaptığı açıklamada rolünün politikalarına bağlı olduğunu söyleyerek eylemlerini savundu.

[email protected]

@robertsnellnews

[email protected]

@BreanaCNoble