Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

UAW, Ford’un ardından Stellantis ile geçici anlaşmaya vardı

UAW, Ford’un ardından Stellantis ile geçici anlaşmaya vardı

Konuya aşina bir kişinin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Birleşik Otomotiv İşçileri sendikası Cumartesi günü Chrysler, Jeep ve Ram’ın ana şirketi Stellantis ile yeni bir iş sözleşmesi üzerinde geçici bir anlaşmaya vardı.

Anlaşma, sendika ve Ford Motor Company’nin yeni bir sözleşmeye ilişkin ön anlaşmayı duyurmasından üç gün sonra geldi. İki anlaşmada, UAW üyeleri için yüzde 25’lik genel ücret artışının yanı sıra enflasyonun patlaması durumunda yaşam maliyeti ücretlerinde ayarlamalar yapılması da dahil olmak üzere birçok aynı veya benzer şartlar yer alıyor.

Stellantis ile yapılan geçici anlaşmanın, şirketle yapılan müzakereleri denetleyen sendika konseyinin onayını ve ardından UAW üyelerinin onayını gerektireceği belirtiliyor.

Stellantis ile yapılan anlaşma, yalnızca GM’nin UAW ile henüz bir anlaşmaya varmadığı anlamına geliyor

Sendikanın üç otomobil üreticisiyle olan sözleşmeleri 15 Eylül’de sona erdi. O tarihten bu yana sendika, üç şirketteki 45.000’den fazla işçiye fabrikalardaki ve ülke çapındaki 38 yedek parça deposundaki işlerini bırakma çağrısında bulundu.

Stellantis’teki grevin en son tırmanışı, Pazartesi günü UAW’nin işçilerden popüler 1500 kamyoneti üreten Sterling Heights, Michigan’daki Ram fabrikasında grev yapmalarını istemesiyle gerçekleşti. Grev, Toledo, Ohio’daki bir fabrikada ve 20 Stellantis parça deposunda Jeep Wrangler ve Jeep Gladiator araçlarının üretimini durdurdu.

Onlarca yıldır sendika, modüler pazarlık olarak bilinen bir yöntemle üç otomobil üreticisiyle benzer sözleşmeler müzakere ediyor. Ford’la imzaladığı sözleşme gibi, Stellantis’in geçici anlaşması da UAW’nin en yüksek ücretini dört buçuk yıl içinde saat başına 32 dolardan 40 doların üzerine çıkaracak. Bu, haftada 40 saat çalışan çalışanların yılda yaklaşık 84.000 dolar kazanmasına olanak tanıyacak.

Stellantis, GM ve Ford, Temmuz ayında UAW ile görüşmelere başladı. Şirketler, ABD’de sendikasız fabrikalar işleten Tesla, Toyota ve Honda gibi otomobil üreticilerine göre zaten daha yüksek işçilik maliyetlerine sahip oldukları için işçilik maliyetlerindeki artışları sınırlamaya çalıştılar.

READ  Biden yönetimi patates cipsi için 50 milyar dolarlık yatırım planı başlattı

ABD’nin Üç Büyük otomobil üreticisi aynı zamanda yeni elektrikli araçlar geliştirmek, akü fabrikaları inşa etmek ve fabrikaları yenilemek için on milyarlarca dolar yatırım yaparken maliyetleri de kontrol etmeye çalışıyor.

Merkezi Amsterdam’da bulunan Stellantis, 2021 yılında Fiat Chrysler ile Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun birleşmesiyle kuruldu. Şirketin merkezi Detroit yakınlarında bulunan Kuzey Amerika işi en karlı olanıdır.

Stellantis kısa süre önce satış açısından ABD’nin en büyük otomobil üreticisi General Motors’tan çok daha güçlü kazanç elde ederek analistleri şaşırttı. Stellantis yılın ilk yarısında 11 milyar avro (11,6 milyar dolar) gelir elde ederken, GM yaklaşık 5 milyar dolar gelir elde etti.

Noam Şibber Raporlara katkıda bulunuldu.