Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Faiz oranları ve ücretler arttıkça daha fazla Amerikalı ‘kalıcı borç’ ile karşı karşıya: yeni çalışma

Faiz oranları ve ücretler arttıkça daha fazla Amerikalı ‘kalıcı borç’ ile karşı karşıya: yeni çalışma

Yeni bir hükümet raporuna göre, ABD’li kart sahipleri 2022’de rekor düzeyde 130 milyar dolar faiz ve ücret ödedi.

the Staj Salı günü Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB) tarafından açıklandı ve hükümetin gözlemcisinin Kongre’ye sunduğu iki yıllık raporun bir parçasıydı. Arıza: Kredi kartı şirketleri geçen yıl tüketicilerden 105 milyar dolardan fazla faiz ve yaklaşık 25 milyar dolardan fazla ücret talep etti. Genel olarak bu, CFPB verileri tarihinde kaydedilen “en yüksek miktar” oldu.

CFPB’nin raporu, ödenmemiş kredi kartı borcunun 1 trilyon doları aştığı ve Fed’in enflasyonla mücadelesinden kaynaklanan baskının faiz oranlarını yükseltmeye devam ettiği bir dönemde geldi.

Birçok Amerikalı için yüksek borç ve faiz oranlarının birleşimini yönetmek zor oldu.

Devamını oku: Kredi kartı faizleri ve ücretleri 130 milyar dolara çıkıyor ancak bunları ödemek zorunda değilsiniz

CFPB Direktörü Rohit Chopra yaptığı açıklamada, “Kredi kartı borcu geçmiş yıllara göre daha pahalı” dedi. “Amerikalıların kartlarını daha düşük faizli kartlara dönüştürmek için daha fazla yola ihtiyaçları olduğu açık.”

Kartları değiştirelim mi? Rohit Chopra, Tüketici Mali Koruma Bürosu Direktörü. (Tom Williams, Getty Images aracılığıyla CQ-Roll Çağrısı)

Sonuç olarak

2022’de faiz oranları ve ücretlerin artmasıyla birlikte, daha fazla Amerikalı kredi kartı borcunu ödemekte zorluk yaşıyor.

Rapora göre, ortalama bir kart sahibinin 2022 yılı sonunda toplam kredi kartı borcu 5.288 dolardı; bu, 2021’deki en düşük seviyelere göre %24 artışla 2019 sonundaki seviyelere geri dönüşü temsil ediyor. Başlıca kredi puanları 660 ile 719 arasında 2022 sonunda ortalama 9.135 dolar bakiyeyle en yüksek borcu taşıdı.

Büyük kredi kartı veren kuruluşlar arasında toplam borcun %82’si döner nitelikteydi; bu da tüketicilerin 2022’nin bir sonraki aya kadar bakiye taşıdığı anlamına geliyor. Ankete katılan tüketicilerin yalnızca %18’i bakiyelerinin tamamını son ödeme tarihine kadar ödeyebildiklerini söyledi. CFPB kaydetti.

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler

2020’de ise tam tersine… %51,3 Tüketicilerin %48’i bakiyelerini bir sonraki aya devretti ve katılımcıların %48’i vade tarihine kadar bakiyenin tamamını ödeyebildiklerini söyledi.

Devamını oku: Kredi kartı ücretleri açıklandı: Bilmeniz gereken 8 tür

CFPB yaptığı açıklamada, “2020 ve 2021’deki salgın yardım programları bazı kart sahiplerinin kredi kartı bakiyelerini ödemesine olanak sağladı, ancak faiz oranları yüksek kalırsa devam eden borçla karşı karşıya olan kişilerin sayısı artabilir” dedi.

2022 yılında Fed’in enflasyonu düşürmeye yönelik hamleleri nedeniyle faiz oranları oldukça yükseldi.

CFPB’ye göre, perakende kartlara benzer şekilde belirli satıcılar için kullanılan özel kartların ortalama APR’si, 2022’nin sonunda %27,7’ye ulaştı; bu, bir önceki yıla göre yüzde 2’den fazla bir artış. Bu arada Visa ve MasterCard gibi geniş ağlarda kullanılan genel amaçlı kartların faiz oranları 2020 ortasındaki %18,8’den 2022’de %22,7’ye yükseldi.

Mart ve Aralık 2022 arasında, çoğu ticari bankanın kart sahiplerinin APR’sini belirlemek için kullandığı ana faiz oranı yüzde 4 puan arttı.

CFPB araştırmacıları, “Genel olarak veriler, daha fazla kart sahibinden gecikme ücreti alındığını, ödemelerde temerrüde düştüğünü ve artan borç nedeniyle daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldığını gösteriyor” dedi.

Daha fazla borçlu ‘kalıcı borçla’ karşı karşıya

CFPB, Amerikalıların büyük bir kısmının, daha yüksek ücretler ve faizlerle karşı karşıya kaldıkları için 180 günden fazla temerrüde düştüğünü ve en düşük kredi puanına sahip olanların bazen hiçbir şey ödeyemediğini tespit etti.

CFPB’nin açıklamasında, kredi kartı kullanıcılarının yaklaşık yüzde 10’unun kendilerini “sürekli borç” içinde buldukları, bunun da her yıl anaparaya ödediklerinden daha fazla faiz ve ücrete maruz kaldıkları anlamına geldiği belirtildi.

Tüketicilerin karşılaştığı engellerden biri daha yüksek asgari ödemelerdi.

READ  New York City, kısmen duvar çökmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski peynir dükkanını barındıran Little Italy binasının yıkılmasını emretti - NBC New York

Döner hesaplar için minimum ödeme, genel amaçlı kartlar için önceki yıl 95 dolardan 102 dolara yükseldi. Bu arada, özel etiketli kartlara sahip kişiler, 2021’de 66 dolardan 69 dolara yükselen bir minimum ödemeyle karşı karşıya kaldı.

CFPB, temerrüde düşme ve asgari ödemeyle karşı karşıya kalma olasılığı en yüksek kişilerin, yüksek riskli kredi puanına sahip (580’den az) veya ham puana sahip (660 ile 719 arasında) borçlular olduğunu tespit etti.

Örneğin, özel etiketli kartlar için, kredi puanı 580 doların altında olan tüketiciler için ödenmesi gereken ortalama minimum ödeme, kredi puanı 660 olanlara göre 43 dolar daha yüksekti. Derin anahtar puanı kategorisindeki kişiler ayrıca kredi puanı olan tüketicilere göre 54 dolar daha fazla ödediler. 720’nin üzerindeki puanlar

CFPB araştırmacıları, bunun “bazı tüketicilerin kaçması zor olabilecek bir kalıp” olduğunu belirtti.

İstenmeyen ücretleri azaltın

Tüketiciler üzerindeki mali yükü azaltmak için CFPB aynı zamanda istenmeyen ücretleri azaltmayı ve daha adil bir piyasayı teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Bu yılın başlarında hükümet gözlemcisi A bir taban Şirketlerin ücretleri enflasyonla artırdıklarında “sömürdüğünü” söyledikleri aşırı kredi kartı gecikme ücretlerini dizginlemek. Bu eylem, CFPB’nin istenmeyen ücretleri ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yönelik kampanyasının bir parçasıdır.

Şirketler şu anda kaçırılan her ödeme için 41 dolara kadar ücret alıyor. Önerilen kurala göre gecikme ücretleri 8 dolara düşürülecek ve otomatik yıllık enflasyon ayarlaması ortadan kaldırılacak. Önerilen kural aynı zamanda tüketiciden istenen ödemenin %25’ini aşan gecikme ücretlerini de yasaklayacak.

CFPB ayrıca bu ay, rekabetçi bir piyasayı teşvik etmek ve insanların işlem verilerini sorunsuz bir şekilde aktarmalarına yardımcı olmak amacıyla tüketicilerin daha kolay banka değiştirmelerine olanak tanıyan başka bir kural da önerdi.

READ  Yeni sohbet robotları dünyayı değiştirebilir. Onlara güvenebilir misin?

Chopra, yaptığı açıklamada, “On yıldan fazla bir süre önce Kongre, kredi kartından aşırı gecikme ücretlerini yasakladı, ancak şirketler, yasadışı, yasa dışı ücretler talep etme incelemesinden kaçmalarına olanak tanıyan düzenleyici bir boşluktan yararlandı” dedi. “[The] Önerilen kural, ailelerin milyarlarca dolar tasarruf etmesini ve kredi kartı pazarının adil ve rekabetçi olmasını sağlamayı amaçlıyor.”

Gabriella Yahoo Finance’in kişisel finans ve konut muhabiridir. Onu Twitter’da takip et @__GabrielaCruz.

Yatırım kararlarınıza yön verecek gayrimenkul ve konut piyasası haberleri, raporları ve analizleri için buraya tıklayın.