Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis olmak üzere üç otomobil tesisine saldırması planlanıyor

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis olmak üzere üç otomobil tesisine saldırması planlanıyor
  • UAW Başkanı Sean Fine Perşembe gecesi yaptığı açıklamada, Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının ABD’deki General Motors, Ford Motor Company ve Stellantis’e ait üç montaj fabrikasında grev yapmayı planladığını duyurdu.
  • Tesisler GM’nin Wentzville, Missouri’deki orta hizmet kamyonu ve tam boyutlu kamyon fabrikasıdır. Ford Ranger orta boy ve Bronco SUV’lar Wayne, Michigan’da üretiliyor; ve Toledo, Ohio’daki Jeep Stellantis fabrikası.
  • Hedefli bir greve yönelik planlar, sendikanın ve otomobil üreticilerinin saat 23:59’a kadar anlaşmaya varamamasına bağlı.

Birleşik Otomotiv İşçileri sendikası üyeleri, 23 Ağustos 2023’te Detroit’teki Stellantis fabrikası yakınında bir miting ve eğitim oturma eylemi düzenledi.

Michael Wayland/CNBC

DETROIT – UAW Başkanı Sean Fine Perşembe gecesi geç saatlerde yaptığı açıklamada, Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının ABD’deki General Motors, Ford Motor Co. ve Stellantis’e ait üç montaj fabrikasında grev yapmayı planladığını duyurdu.

Grevler, sendikanın ve otomobil üreticilerinin saat 23:59’a (ET) kadar anlaşmaya varamaması koşuluna bağlı. Tartışmalara katılan kişiler CNBC’ye perşembe gecesi iki tarafın birbirinden uzak kaldığını ve grevlerin “büyük olasılıkla” olduğunu söyledi. Finn ayrıca Çarşamba günü grevlerin “muhtemel” olduğunu söyledi.

Tesisler GM’nin Wentzville, Missouri’deki orta hizmet kamyonu ve tam boyutlu kamyon fabrikasıdır. Ford Ranger orta boy ve Bronco SUV’lar Wayne, Michigan’da üretiliyor; ve Stellantis’in Toledo, Ohio’daki Jeep Wrangler ve Gladiator fabrikası. Ford’a gelince Fine, yalnızca boya ve son montaj işçilerinin grev yapacağını söyledi.

Seçilen tesisler, talebin büyük ölçüde yüksek olduğu otomobil üreticileri için oldukça kârlı araçlar üretiyor. Sendika, 5.800’ü Stellantis’te, 3.600’ü General Motors’ta ve 3.300’ü Ford’da olmak üzere toplam 12.700 işçinin fabrikalarda grev yapacağını söyledi. UAW, Ford, GM ve Stellantis’teki yaklaşık 146.000 işçiyi temsil ediyor.

Fabrikalar, sendika tarafından, ilk olarak üç otomobil üreticisiyle aynı anda alışılmadık bir şekilde pazarlık yapan ve sendikanın taleplerinin çoğunu kabul etmekte isteksiz olan Fine tarafından Çarşamba gecesi açıklanan hedefli grev planlarının bir parçası olarak seçildi.

READ  Yatırımcılar merkez bankası için yoğun bir haftaya hazırlanırken Asya hisse senetleri tökezledi

UAW Başkanı Shawn Fain, grev planlarını 14 Eylül 2023’te Facebook Live adresinde duyurdu.

Facebook Live’in ekran görüntüsü

Fine, Perşembe akşamı saat 22.00’den hemen sonra canlı yayınlanan konuşmasında, “Tarihimizde ilk defa, Üç Büyük’e aynı anda ulaşacağız” dedi. Facebook Ve YouTube’u. “Yeni bir strateji kullanıyoruz: ‘yedek grev’. Seçilen tesisleri, yerel halkı veya birimleri ayağa kalkıp grev yapmaya çağıracağız.”

Fine, sendikanın planlarından, UAW’nin 1930’larda düzenlediği tarihi “oturma” grevlerine atıfta bulunarak “duruş grevi” olarak bahsetti.

Sendika tarafından sunulan temel öneriler arasında diğer maddelerin yanı sıra saatlik ücrette %40 artış, haftada 32 saatlik çalışma süresinin azaltılması, geleneksel emekli maaşlarına geri dönüş, tazminat seviyelerinin kaldırılması ve yaşam maliyeti düzenlemelerinin (COLA) eski haline getirilmesi yer alıyordu. Masada artırılmış emeklilik yardımları ve geliştirilmiş tatil ve aile izni yardımları yer alıyor.

kale, Mevcut durumda Perşembe gecesi UAW, şirketin tekliflerinden dördüne “ilk esaslı karşı teklifini” sunduğunu ancak “sendikanın ilk taleplerinde çok az hareket gösterdiğini” söyledi.

“Eğer uygulanırsa, teklif Ford’un halihazırda Tesla, Toyota ve ABD’deki sendikalarda temsil edilmeyen işgücünü kullanan diğer yabancı sermayeli otomobil üreticilerinin işgücü maliyetlerinden çok daha yüksek olan UAW ile ilgili mevcut işgücü maliyetlerini iki katından fazla artıracaktır.” ” Ford söz konusu. “Sendika, sürdürülemez koşullarını kabul etmediğimiz sürece, saat 23:59’da (ET) çalışmayı durdurmayı planladığını açıkça belirtti.”

Otomobil üreticileri UAW’nin iddialı taleplerinin bazılarını karşılayan standart teklifler sundular, ancak bunların hepsini değil. Özellikle, şirketler yaklaşık %20’lik ücret artışları ve değiştirilmiş kar paylaşımı ikramiyeleri teklif etti; ve sendikanın yetersiz bulduğu tatil ve aile izinlerinin artırılması.

Hedefli grevler genellikle kilit fabrikalara odaklanır ve bu da diğer fabrikaların parça kıtlığı nedeniyle üretimi durdurmasına neden olabilir. Bunlar benzeri görülmemiş olaylar değil, ancak Finn’in işten çıkarmaları yönetme şekli tipik değil. Bunlar, seçilen fabrikalara yönelik hedefli grevlerin başlatılmasını ve ardından müzakerelerin durumuna bağlı olarak potansiyel olarak grev sayısının artırılmasını içeriyor. Bu tür grevler için montaj tesislerinin seçimi de benzersizdir.

READ  Okta ihlali: LAPSUS $'dan gelen bilgisayar korsanlığı iddiasını araştıran kimlik doğrulama şirketi

Bu gelişmekte olan bir hikaye. Ek ayrıntılar için lütfen tekrar kontrol edin.