Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşik Otomotiv İşçileri Ford, GM ve Stellantis’e karşı greve gidiyor

Birleşik Otomotiv İşçileri Ford, GM ve Stellantis’e karşı greve gidiyor


UAW Başkanı Shawn Fain gece yarısı üç bölgeye saldırı çağrısında bulundu

Detroit’in Üç Büyük otomobil üreticisi gelemedi Yeni iş sözleşmesi Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası tarafından temsil edilen çalışanların sözleşmeleri sona ermeden Perşembe günü gece yarısı sona erdi ve bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde son yıllarda yaşanan en büyük grevlerden birinin kıvılcımını ateşledi.

UAW Başkanı Sean Fine Perşembe günü geç saatlerde Facebook Live adresinde yaptığı açıklamada, üç Ford, GM ve Stellantis fabrikasındaki çalışanların işten derhal ayrılacağını söyledi: Wentzville, Missouri’deki GM Montaj Fabrikası, Wayne, Michigan’daki Ford Montaj Fabrikası ve Ford Montajı. Wayne, Michigan’daki Fabrika. Toledo, Ohio’daki Stellantis Montaj Kompleksi.

“Bu gece tarihimizde ilk kez 3 büyükleri aynı anda vuracağız” dedi.

Reuters Haber Servisi, bu tesislerde yaklaşık 12.700 çalışanın işçi hareketlerine katılacağını bildirdi. Associated Press’e göre çalışanlara UAW’nin 825 milyon dolarlık grev fonundan haftalık yaklaşık 500 dolar ödenecek.

Fine, “Henüz greve davet edilmeyen yerel halk, süresi dolan anlaşma kapsamında çalışmaya devam edecek” dedi.

CNN’e Cuma günü herhangi bir pazarlık beklemediğini ancak iki tarafın Cumartesi günü masaya dönebileceğini söyledi.


Bir uzman, UAW grevinin ekonomiyi nasıl etkileyeceğine ağırlık veriyor

Gece yarısı son teslim tarihi yaklaşırken düzinelerce işçi Wayne’deki Ford fabrikasının önünde toplanırken, Cuma öğleden sonra Detroit şehir merkezinde büyük bir miting planlandı.

Fine, “Bu tarihi eylemin ilk gününde gücümüzü ve birliğimizi göstereceğiz” dedi. “Bütün seçenekler masada”

İş bırakma, GM işçilerinin 2019’daki grevinden bu yana Detroit otomobil üreticilerindeki ilk grevi işaret ediyor.

Otomotiv işçileri ne istiyor

UAW’nin talepleri arasında dört yıllık sözleşme kapsamında %36 oranında ücret artışı; Tüm çalışanlara yönelik emeklilik hakları; Geçici işçilerin sınırlı kullanımı; Daha fazla ücretli izin dahil Dört günlük çalışma haftası; ve fabrikaların kapatılmasına karşı grev hakkı da dahil olmak üzere daha fazla iş koruması.

Perşembe günü müzakereler çıkmaza girerken, Ford, General Motors ve Stellantis’in (eski adıyla Fiat Chrysler) liderleri, sendikanın 145.000 işçisi için yeni bir anlaşma imzalama umuduyla son haftalarda UAW’ye çok sayıda teklifte bulunduklarını söyledi.

Ford CEO’su Jim Farley Perşembe günü erken saatlerde CBS News’e verdiği demeçte, “Sanırım üç şirketle de tarihi bir greve hazırlanıyorlar” dedi.


Otomobil işçileri ne istiyor ve otomobil üreticileri ne gibi avantajlar sunuyor?

Ford daha sonra yaptığı bir açıklamada, “Bu akşam saat 20.00’de Detroit’teki Dayanışma Evi’nde UAW, Ford’a ilk esaslı karşı teklifini mevcut dört yıllık toplu iş sözleşmesinin sona ermesinden sadece birkaç saat sonra sundu” dedi.

Grev başladıktan sonra Stellantis, “UAW liderliğinin çalışanlarımızın, onların ailelerinin ve müşterilerimizin çıkarına en uygun olan adil bir anlaşmaya varmak için sorumlu bir şekilde hareket etmeyi reddetmesinin derin bir hayal kırıklığı yarattığını” söyledi. Şirket olağanüstü hal durumundadır.” Kuzey Amerika operasyonlarımızı ve şirketimizi korumak için gerekli tüm yapısal kararları alacağız.”

GM, “Tarihi ücret artışları ve üretim taahhütleri de dahil olmak üzere GM’nin masaya koyduğu benzeri görülmemiş ekonomik pakete rağmen, UAW liderliğinin eylemlerinden dolayı hayal kırıklığına uğradık” diye ekledi. “Bir anlaşmaya varmak için sendikayla iyi niyetle pazarlık yapmaya devam edeceğiz.” Mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varın.” “ABD genelindeki ekip üyelerimizin, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve topluluklarımızın yararına olabilir. Bu arada önceliğimiz iş gücümüzün güvenliğidir.”

Sıcak konuşma

Üç Büyükler, UAW’nin tüm taleplerini karşılamaya istekli olmasalar da, makul karşı tekliflerde bulunduklarını ve daha fazla müzakere yapmaya istekli olduklarını savunuyorlar. Otomobil üreticisi yetkilileri, konumlarını özetlerken, özellikle şirketlerin büyüyen elektrikli araç pazarından pay almak için rekabet ettiği bir dönemde, Tesla ve yabancı otomobil üreticileriyle rekabet edebilmek için maliyetleri ve otomobil fiyatlarını düşük tutma konusunda büyük bir baskı altında olduklarını söylüyor.

Farley Perşembe günü UAW’nin talepleri hakkında şunları söyledi: “İlk teklifleri her işçiye saat başına yaklaşık 300.000 dolar ödemek ve dört gün çalışmaktı.” “Bu, şirketimizi iflasa sürükler.”

“Grev üç ila dört haftadan uzun sürerse, bu GM ve Ford’un 2024’teki EV stratejisine biraz zarar verecek. … Detroit destekçileri UAW ile savaşırken, Tesla genel merkezinde bir şişe şampanya donduruluyor” dedi. Wedbush Securities analisti Dan Ives bir raporda şunları söyledi.

Fine, otomobil üreticilerinin ücret tekliflerini artırdığını kabul etmesine rağmen tekliflerin hâlâ yetersiz olduğunu söyledi. Ford 4,5 yıl boyunca %20 faiz teklif ederken, GM ve Stellantis dört yıl boyunca sırasıyla %18 ve %17,5 teklif etti.

Analistler, bir grevin yerli otomotiv endüstrisini aksatabileceği, araç fiyatlarının yükselmesine neden olabileceği, ücretlerde ve karlarda yaklaşık 6 milyar dolara varan kayıplara yol açabileceği ve ABD’nin genel ekonomik büyümesini %0,3’e kadar azaltabileceği konusunda uyarıyor.

READ  Evergrande: Krizden etkilenen Çinli geliştiricinin hisseleri %80 düştü