Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uçak Portland Havaalanı yakınındaki başka bir uçuş yoluna doğru gidiyor

Uçak Portland Havaalanı yakınındaki başka bir uçuş yoluna doğru gidiyor

Haberler

Geçtiğimiz hafta Portland Uluslararası Havalimanı’nın üzerindeki fırtınalı gökyüzünde iki uçak birbirine yarım milden daha yakın bir mesafeye yaklaştı ve federal bir soruşturma başlatıldı.

Yakın çağrı, Güney Kaliforniya’dan kalkan bir Alaska Havayolları uçağının, Pazartesi günü saat 16:15 civarında SkyWest uçağının kalktığı yerin yanındaki piste inmeye çalışmasıyla geldi. The Oregonian’a göre.

Kamuya açık bir kayıt ve görsel simülasyona göre, bir Alaska uçağı hava trafik kontrolörünün giderek artan acil direktifleri üzerine yoldan çıktı ve inişini iptal etti. VASAviation tarafından yayınlandı.

Gazete, uçaklar arasındaki mesafenin yatay olarak yaklaşık 1.800 fit, dikey olarak ise 250 fit olduğunu tahmin etti.

Soruşturma yürüten Federal Havacılık İdaresi’ne göre, uçaklar birbirlerinden 500 feet’ten daha az uzakta olduğunda havada çarpışmaya yakın bir durum meydana geliyor.

Alaska Havayolları Uçuş 1299, pilotun hava trafik kontrolöründen aldığı talimatları karıştırıp uçağı düz tutmak yerine sağa dönmesinin ardından SkyWest Havayolları Uçuş 3978’e doğru yön değiştirmeye başladı.
VASAviation/YouTube

Kaza anında bölgenin şiddetli yağmur ve sis nedeniyle sular altında kalması nedeniyle görüş mesafesi 1 milden azdı.

Çıkışa göre, şiddetli rüzgarlar başlangıçta Alaska Flight 1299’un inişini engelledi ve uçak, bir “dönüş” veya başka bir girişim için yükselmeden önce 30 metreye alçaldı.

Bu arada SkyWest Flight 3978 paralel bir pistte havalandı.

Federal Havacılık İdaresi’ne göre, uçaklar birbirlerinden 500 feet’ten daha az uzakta olduğunda havada yakın çarpışma meydana gelir.
Getty Images

Alaska uçuşu bir hava trafik kontrolörü tarafından “pist ilerlemesi” rotasını sürdürmek üzere yönlendirilirken, SkyWest uçağına sağa dönmesi söylendi. Bunun yerine, 1299 sefer sayılı uçuşun kafası karışmış gibi görünen pilotu diğer uçağa talimatları tekrarladı ve sağa doğru ilerlemeye başlarken, 3978 sefer sayılı uçuş düz ilerlemeye devam etti.

Sonraki 40 saniye boyunca, iki uçak olası bir çarpışma rotasına doğru gidiyormuş gibi görünüyordu ve hava trafik kontrolörü giderek çılgınca talimatlar verirken bir noktada Alaska uçuşunu yanlış “1298” olarak tanımlayarak yönünü şaşırmış görünüyordu.

READ  Elon Musk: SpaceX'in kontrolden çıkan uzay aracı kendi kendini yok etmek için mücadele etti

Alaska uçuşunun 150 mil uzaktaki bir havaalanına yeniden yönlendirildiği ve saat 23:45’e kadar Portland’a inemediği bildirildi.

Her iki şirket de gazeteye olayın önemini küçümseyen açıklamalar yaptı.

Alaska sözcüsü, “1299 sefer sayılı uçuş mürettebatı, kokpit talimatlarını takip etti ve diğer uçaklardan artan ayrılığa anında tepki verdi” dedi. “Uçak, tüm etkinlik boyunca güvenli miktarda yanal ayrımı korudu.”

SkyWest’in “Hiçbir zaman uçuş güvenliğinden ödün verilmedi” dediği bildirildi.

İki uçakta kaç kişinin bulunduğu henüz bilinmiyor.


Daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/10/22/plane-steers-toward-path-of-other-flight-near-portland-airport/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın