Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yumuşak tasarruf trendleri Y kuşağının kişisel finans hedeflerini yeniden şekillendiriyor

Yumuşak tasarruf trendleri Y kuşağının kişisel finans hedeflerini yeniden şekillendiriyor

Intuit tarafından hazırlanan bir rapor, Z Kuşağı’ndaki 4 kişiden 3’ünün, bankalarında fazladan paraya sahip olmaktansa daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayı tercih ettiğini gösterdi.

Athima Tonglum | an | Getty Images

Çoğu insanın hedefi çok çalışmak, para biriktirmek ve erken emekli olmaktır. Ancak genç işçiler arasında geleneksel düşünceye meydan okuyan “yumuşak tasarruf” eğilimi ortaya çıkıyor.

Yumuşak tasarruf, geleceğe daha az para koymak ve şimdiki zamanda daha fazlasını kullanmak anlamına gelir.

tarafından yürütülen Refah Endeksi araştırmasına göre, deneyimleri paranın önüne koyan Z kuşağı, sözde yumuşak tasarruf dalgasına liderlik ediyor. Sezgi. Raporda, “Yumuşak tasarruf, yumuşak finansal yaşamın çözümüdür” denildi.

“Yumuşak yaşam”, kişisel gelişim ve zihinsel sağlığa öncelik veren, konforu ve düşük stresi benimseyen bir yaşam tarzıdır.

“Genç nesiller, her kuruştan tasarruf etme ve ekstra gelirlerinin bir kısmını şimdi hayatın tadını çıkarmak için kullanma şeklindeki geleneksel ‘faaliyet’ arasındaki dengeyi takdir ediyor.”

Ryan Victorin

Fidelity Investments Başkan Yardımcısı, Mali Müşavir

Rapor, 1997’den sonra doğan Z kuşağının yatırım ve kişisel finansa yaklaşımının önceki yıllara göre “daha yumuşak” olduğunu ortaya çıkardı.

Bu ne anlama geliyor? Bu, genç yatırımcıların paralarını kişisel görüşlerini yansıtan konulara yatırma eğiliminde oldukları anlamına geliyor.

BlackRock’un ABD varlık danışmanlığı biriminin danışmanlık sorumlusu Liz Koehler, CNBC’ye yaptığı açıklamada, aynı zamanda etkileşime geçmeyi seçtikleri markalar ve profesyonellerle duygusal bir bağ aradıklarını söyledi.

Genç işçilerin kısıtlayıcı mali kısıtlamalardan kurtulma arzusu var.

Bir Intuit raporu, Z kuşağının dörtte üçünün, bankalarında fazladan para kazanmaktansa daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayı tercih ettiğini gösterdi.

Aslında bugün Amerikalılar arasındaki kişisel tasarruf oranları yumuşak tasarruf eğilimini yansıtıyor gibi görünüyor.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’na göre Amerikalılar 2023’te daha az tasarruf edecek Kişisel tasarruf oranı Harcanabilir gelirin tasarruf için ayrılan kısmı, son on yıldaki ortalama %8,51’e kıyasla Ağustos’ta %3,9’a önemli ölçüde düştü. Veri 1959 yılına dayanan ticaret ekonomisinden.

READ  Carrefour, yüksek fiyatlar nedeniyle Fransa'daki PepsiCo ürünlerini terk ediyor

Finansal hizmetler şirketi Fidelity Investments’ın mali müşavir başkan yardımcısı Ryan Victorin, kişisel tasarruflardaki düşüşün bir nedeninin COVID-19 salgınından sonraki toparlanma olduğunu söyledi.

beğenmek CNBC’ye, Amerikalıların son iki veya üç yılda salgın sırasında çok daha az harcadığını ve insanların kaybedilen zamanı telafi etmek için muhtemelen çok daha fazla harcayacağını söyledi.

Ayrıca Koehler, enflasyonun insanların geçinmesini veya tasarruf etmesini zorlaştırdığını söyledi.

Kişisel tasarruf oranlarındaki düşüş aynı zamanda günümüz çalışanlarının finansal hedeflerindeki değişimi de yansıtıyor.

Victorin, gençlerin işgücüne girdikçe yeni finansal öncelikler getirdiğini ve “her kuruşunu biriktirmek ile ekstra gelirlerinin bir kısmını şimdi hayatın tadını çıkarmak için kullanmak şeklindeki geleneksel ‘koşuşturma’ arasındaki dengeyi” benimseme olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Emeklilik çoğu işçi için büyük finaldir. Ancak pek çok kişi emekli olamayacaklarından endişe ediyor.

Bir BlackRock raporu bunu yalnızca 2023’te gösteriyor Çalışanların yüzde 53’ü emeklilik yolunda olduğuna inanıyor İstedikleri yaşam tarzıyla. Emeklilik gelirinin olmayışı, piyasadaki oynaklığa ilişkin endişeler ve yüksek enflasyon, işçiler arasında emekliliğe olan güven eksikliğinin nedenleri arasında gösterildi.

“Sizi gerçekten mutlu eden şeylere para harcamak harika bir şey… [but] İnsanların özgürce harcamadan önce kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılaması ve uzun vadeli hedeflerine doğru ilerlemesi gerekiyor.”

Andy Reid

Vanguard Yatırımcı Davranışı Başkanı

Genç işçiler de aynı duyguları paylaşıyor; üç Z kuşağının ikisi emeklilik için yeterli paraya sahip olup olmayacaklarını bilmiyor.

Ancak Intuit’in raporuna göre bu korku genç nesil için büyük bir endişe kaynağı olmayabilir, çünkü gençlerin çoğu zaten erken emekli olmayı ya da hiç emekli olmayı düşünüyor.

Ek olarak, Trans-Amerikan Emeklilik Araştırmaları Merkezi şunları tespit etti: Nüfusun neredeyse yarısı çalışıyor Ya 65 yaşından sonra çalışmayı düşünüyorsunuz ya da emekli olmayı planlamıyorsunuz.

READ  Milyoner iş adamı, yapay zeka çağındaki ilk yeteneği ortaya çıkarıyor. Kodlama değil

Geleneksel olarak emeklilik, işgücünü kalıcı olarak bırakmak anlamına gelir. Ancak uzmanlar, emeklilik tanımının da nesiller arasında değiştiğini tespit etti.

Z kuşağının yaklaşık %41’i ve Y kuşağının %44’ü (şu anda bu yaş aralığında olanlar) 27 ve 42 yaş arası – bu dönemde bir tür ücretli iş yapmak isteme olasılıkları daha yüksektir emeklilik.

Trans-Amerikan Emeklilik Çalışmaları Merkezi’nin raporu, bunun %31’lik Kuşak’tan daha yüksek olduğunu gösterdi.

Yaşam boyu gelire yönelik bu artan tercih, “emeklilik” eylemini geçersiz kılabilir.

Her ne kadar genç işçiler çalışmayı bırakma niyetinde olmasalar da emeklilik birikimlerini artırmaya yönelik çabalar sürüyor.

İkinci çeyrekte sadakat Emeklilik analizi, Y kuşağının ve Z kuşağının 401(k) tasarruf planlarından, yani 401(k) tasarruf planlarından ana faydalanıcılar olmaya devam ettiğini ortaya çıkardı. Emeklilik tasarruf planı Tasarruf sahiplerine vergi avantajı sağlayan ABD’li işverenler tarafından sağlanmaktadır.

Raporda, geçen yılın ikinci çeyreğinde Ortalama 401(k) Bakiyeler. Z kuşağı ve Y kuşağı için sayıları çift haneli arttı; Z kuşağı %66, Y kuşağı ise %24,5 artış gördü.

Ancak geriye bir soru kalıyor: İnsanlar daha çok harcayıp daha az tasarruf ederken paralarını nereye yönlendiriyorlar?

Intuit araştırması, Y kuşağının ve Z kuşağının, X kuşağına ve Boomers kuşağına kıyasla hobilere para harcamaya ve zorunlu olmayan satın almalar yapmaya daha istekli olduğunu ortaya çıkardı.

Y kuşağının yaklaşık %47’si ve Z kuşağının %40’ı tutkularının veya hobilerinin peşinden gitmek için paraya ihtiyaç duyduklarını ifade ederken, X kuşağının yalnızca %32’si ve Boomers kuşağının ise %20’si.

Uzmanlar, seyahat ve eğlencenin genç neslin öncelik verdiği, zorunlu olmayan deneyimler olduğunu vurguladı.

Andy Reid, yatırım yönetimi firmasında yatırımcı davranışları başkanı Vanguard, Z kuşağının eğlenceye yaptığı harcamanın 2019’daki %3,3’e kıyasla 2022’de %4,4’e yükseldiğini söyledi.

Ayrıca Fidelity’den Victorin, Amerikalıların pandemiden sonra seyahate “yeniden odaklandığını”, bunun da kişisel tasarruf oranlarındaki düşüşün olası bir nedeni olduğunu söyledi.

READ  American Airlines pilotları yüksek maaşlı bir iş anlaşmasını kabul etti

“Kolay tasarruf, kolay finansal yaşam için mükemmel çözümdür.”

Sezgi

Refah endeksinin incelenmesi

Her ne kadar genç nesil daha az tasarruf yapsa da bu onların maaştan maaşa geçindikleri anlamına gelmiyor.

Aslında Reed, “Z Kuşağı kendi olanakları dahilinde yaşıyor gibi görünüyor ve artan harcamaları, artan lüks tutkularından çok temel ihtiyaçlardaki artan maliyetleri yansıtıyor gibi görünüyor” dedi.

“Sizi gerçekten mutlu eden şeylere para harcamak harika bir şey… [but] İnsanların özgürce harcamadan önce kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılamaları ve uzun vadeli hedeflerine ulaşma yolunda ilerlemeleri gerektiğini ekledi.