Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Uçan piyano’ hava kargo sektörünün dönüşümüne yardımcı olabilir mi?

‘Uçan piyano’ hava kargo sektörünün dönüşümüne yardımcı olabilir mi?
Fotoğrafa yorum yapın, “Uçan piyano” olarak bilinen deneysel Aerolane, hava akımları içerisinde seyahat ediyor

  • yazar, Michael Dempsey
  • Rol, Teknoloji muhabiri

Amerikalı girişim Aerolane, hava sörfünün sırrını keşfetmeyi amaçlıyor.

Kazlar bunun nasıl yapılacağını zaten biliyor. V şeklinde bir formasyon içerisinde uçtuklarını gördüğünüzde, formasyon üyelerinin önlerinde ve çevresinde oluşturduğu hava akımları üzerinde yüzüyorlar.

Todd Graetz, Teksas’taki bir havaalanında bu konsepti kullanarak hava kargo pazarını kökten değiştirmeyi umuyor.

Aerolane, başka bir uçak tarafından havaya çekilen modifiye uçakların yardımıyla göçmen kuşların kullandığı hileleri taklit etmeyi başardı.

Öndeki uçaktan yükselen duman, çekilen uçağa monte edilen kameraların, planörün havada kalmak için kullanabileceği havadaki girdapları yakalamasına olanak sağladı.

En son test uçakları, zayıf kayma özellikleri nedeniyle “uçan piyano” olarak biliniyor.

Uçak tamamen aerodinamik amaçlar için dönen pervanelerle birlikte süzülürken, ikiz motorları elektrik gücü için çalışmaya devam ediyor.

Çap çizgisindeki gerilimi ölçmek için başka testler de yapıldı.

Hattın gevşediğini tespit ettiler, bu da planörün önündeki uçağın ürettiği akıntılarda sörf yaptığını gösteriyordu.

Aerolane’in planı, tüm bu verileri, bir kargo drone’unu dalgalar ve türbülans boyunca yönlendirerek, yakıt yakmadan uzun mesafeli süzülme yeteneklerinden yararlanmasını sağlayacak bir yazılıma beslemek.

Bu kargo uçaklarından bir veya birkaçı, yine kargo taşıyan bir jet uçağı tarafından otonom olarak ineceği varış noktasına çekilebilmektedir.

Tek yakıt maliyeti uçağın lokomotif motorlarının sağlanmasından kaynaklanacak.

Teorik olarak bu, ağır yükün çoğunu hava akımlarının üstlendiği bir kamyonun römork çekmesi gibi çalışmalıdır. Graetz’in “kayma ve sörfün birleşimi” dediği şey budur.

Uçaklar bir çekme halatı ile birbirine bağlı olmasa da, denemede bir uçağın, karbondioksit emisyonlarını ve yakıt tüketimini azaltmak için amiral gemisi A350’nin dümen suyundan kaldırma kuvveti kazandığı görüldü.

Fotoğrafa yorum yapın, Airbus, yakıt tasarrufu sağlamak için başka bir uçağı takip eden bir jetle test uçuşu yaptı

12 yıllık deneyime sahip bir pilot olan Bay Gratz, Aerolane’i Amazon’un drone teslimat girişiminde deneyimli bir kişi olan Jur Kimchi ile birlikte “mevcut uçaklardan daha fazlasını elde etmenin daha iyi bir yolu olması gerektiği” fikriyle kurdu.

Proje deneyimli pilotları hayrete düşürdü. Ticari hava sahasında büyük planörlerle uçmak, katı havacılık güvenliği kurallarına bağlı kalmayı gerektirir.

Örneğin, çekme uçağının uçuş sırasında herhangi bir noktada çekme halatını serbest bırakabileceğinden emin olması, otonom planörün yerel sakinlerin üzerine düşmeden piste inebilmesini sağlamalıdır.

Aeroline, pervaneyi döndüren küçük bir elektrik motorunun, kargo planörleri üzerinde bir güvenlik ağı görevi görerek, inişin ters gitmesi durumunda geri dönmeleri veya yakındaki başka bir yere yönlenmeleri için onlara yeterli gücü vereceğini söylüyor.

Fotoğrafa yorum yapın, Aerolane böyle bir planörün bir gün hava kargo taşıyabileceğini umuyor

Bay Gratz, Aerolane’in projenin uygulanabilirliği konusunda rasyonel olan aktif ticari pilotları istihdam ettiğine karşı çıkıyor.

“Şeytanın avukatı olarak hareket etmeleri için dışarıdan danışmanlar tuttuk” diye ekledi.

Büyük nakliye şirketlerinin, sevkiyat başına teslimat maliyetini düşürmelerine olanak tanıyan her şeyle ilgilendiklerini söylüyor.

Yakıt maliyetinin yanı sıra, hava taşımacılığı şirketlerinin jet motoru emisyonlarını ve pilot eksikliğini de dikkate alması gerekiyor.

Eski bir RAF helikopter pilotu ve havacılık danışmanı olan James Earle, Graetz’in bir şeylerin peşinde olabileceğini düşünüyor.

Ancak, yerleşim alanları üzerinden motorsuz kargo uçuşlarının kamuoyu tarafından kabul edilmesinin tamamen farklı bir durum olduğu konusunda uyarıyor.

“Büyük bir çekme uçağı arızası durumunda iniş noktasına ulaşmak için iyi bir süzülme aralığına sahip olması gerekir. Ancak bunun halka etkili bir şekilde iletilebilmesi başka bir konudur.”

Fotoğrafa yorum yapın, Fred Lopez başlangıçta Aerolane’in beklentileri konusunda şüpheciydi

Bay Graetz, ekibinin bugüne kadar her FAA talebine uyduğunu söyledi. “FAA risk konusunda her zaman çok muhafazakar olmuştur. Bu onların işi!”

Fred Lopez, nakliye devi UPS’te uçuş operasyonlarında 36 yıl geçirdi. Kendisinin de söylediği gibi, “tüm yetişkin yaşamını” bir hava taşımacılığı işini yürütmenin en uygun maliyetli yolunu bulmakla geçirdi.

Bay Lopez, Aeroline kendisine ilk yaklaştığında kargo planörleri konusunda oldukça şüpheci olduğunu itiraf ediyor. Ancak önemli miktarda yakıt tasarrufu ihtimali onu bu fikre ikna etti ve şu anda danışma kurulunda yer alıyor.

Yakıt maliyetlerinin düşürülmesi sivil havacılık dünyasında büyük bir endişe kaynağıdır. Uçak kabin pencerelerinden gördüğümüz yukarı dönük kanat uçları standart tasarım özelliği haline geldiğinde havayolları yakıt maliyetlerini yaklaşık %5 oranında azaltmayı başardı.

Ancak planörler yalnızca çekici uçaklarının ihtiyaç duyduğu kadar yakıt tüketir. Eğer bu aynı zamanda bir kargo uçağıysa, tek bir jet tarafından çekilen bir çift planör, büyük bir kargo için yakıt tüketiminde önemli bir azalmayı temsil ediyor.

Aerolane’in ilk tasarımı bir otopilotun yanı sıra Bay Lopez’in insan “güvenlik pilotu” dediği şeye dayanıyor. Bu, FAA sertifikasını almayı kolaylaştıracaktır.

“Aerolane her şeyi bir anda değiştirmeye çalışmıyor” diyor.

Nihai hedefleri yapay zeka kullanarak otonom operasyon yapmak veya Bay Lopez’in dediği gibi “pilotun koltuğundan kalkması”.