Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Üçlü yıldızın” keşfi yıldız evrimi anlayışında devrim yaratabilir

“Üçlü yıldızın” keşfi yıldız evrimi anlayışında devrim yaratabilir

Bu makale Science dergisine göre gözden geçirilmiştir. Düzenleme işlemi
Ve Politikalar.
Editörler İçeriğin güvenilirliği sağlanırken aşağıdaki özellikler ön plana çıkarıldı:

Doğruluk kontrolü

Hakemli yayın

güvenilir kaynak

Düzeltme

Diskle çevrelenmiş bir yıldızın (“vampir” yıldızı; ön planda) ve dış kısımlarından (arka planda) sıyrılmış bir eşlik eden yıldızın sanatçının izlenimi. Resim kredisi: ESO/L. Kalada

× Kapalı

Diskle çevrelenmiş bir yıldızın (“vampir” yıldızı; ön planda) ve dış kısımlarından (arka planda) sıyrılmış bir eşlik eden yıldızın sanatçının izlenimi. Resim kredisi: ESO/L. Kalada

Leeds Üniversitesi bilim adamlarının çığır açan yeni bir keşfi, gökbilimcilerin evrendeki en büyük ve en yaygın yıldızlardan bazılarını anlama biçimini değiştirebilir. “Gaia, B ve Be yıldızlarının ikilisindeki küçük ölçeklerdeki farklılığı ortaya koyuyor: Be fenomenine neden olan kütle aktarımının kanıtı” başlıklı makale dergide yayınlandı. Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.

Doktora araştırması. Üniversitenin Fizik ve Astronomi Okulu’ndan öğrenci Jonathan Dodd ve Profesör Rene Odemeyer, şimdiye kadar çift yıldızların içinde yer aldığı düşünülen devasa Be yıldızlarının aslında “üçlü” olabileceğine dair ilgi çekici yeni kanıtlara işaret ediyor.

Bu dikkate değer keşif, yıldızların genel olarak nasıl evrimleştiğine dair teoriler geliştirmek için önemli bir “test yatağı” olan nesnelere (B yıldızlarının bir alt kümesi) ilişkin anlayışımızda devrim yaratabilir.

Bu Be yıldızları, güneş sistemimizdeki Satürn’ün halkalarına benzer, gazdan yapılmış kendine özgü bir diskle çevrelenmiştir. Be yıldızları yaklaşık 150 yıldır bilinmesine ve ilk kez 1866 yılında ünlü İtalyan gökbilimci Angelo Cecchi tarafından tanımlanmasına rağmen bugüne kadar nasıl oluştuklarını kimse bilmiyordu.

Gökbilimciler arasında şimdiye kadarki fikir birliği, disklerin Be yıldızlarının hızlı dönüşü nedeniyle oluştuğu ve bunun da ikili sistemdeki yıldızların başka bir yıldızla etkileşiminden kaynaklanabileceği yönünde.

Üçlü sistemler

Gazetenin yazarı Bay Dodd, “Bunun için en iyi referans noktası, eğer Star Wars’u izlediyseniz, iki güneşi olan gezegenlerin olmasıdır” dedi.

READ  NASA, Mars'ta bir "ayı yüzünün" fotoğrafını çekiyor
ESO’nun Çok Büyük Teleskobu ve Çok Büyük Girişimölçerinden elde edilen verileri kullanan yeni araştırma, daha önce kara delik içeren üçlü bir sistem olduğu düşünülen HR 6819’un aslında kara delik içermeyen iki yıldızlı bir sistem olduğunu ortaya çıkardı. KU Leuven-ESO ekibinden oluşan bilim insanları, yıldızlardan birinin yoldaşının atmosferini absorbe etmesinden kısa bir süre sonra bu ikili sistemi gözlemlediklerine inanıyor; bu olaya genellikle “yıldız vampirizmi” adı veriliyor. Bu sanatçının animasyonu sistemin nasıl görünebileceğini gösteriyor; Etrafında bir disk bulunan yassı bir yıldızdan (bir Be “vampir” yıldızı; ön planda) ve atmosferinden arındırılmış bir B tipi yıldızdan (arka planda) oluşur. Kredi: ISO/L. Calada.

Ama şimdi, verileri analiz ederek… Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia uydusuBilim adamları, bu yıldızların aslında iki yerine üç nesnenin etkileşime girdiği üçlü sistemlerde var olduğuna dair kanıtlar bulduklarını söylüyorlar.

Bay Dodd şunları ekledi: “Yıldızların gece gökyüzünde 10 yıl gibi daha uzun periyotlarda ve yaklaşık altı ay gibi daha kısa periyotlarda hareket etme şeklini gözlemledik. Bir yıldız düz bir çizgide hareket ediyorsa, yalnızca bir yıldızın olduğunu biliyoruz. ama birden fazla varsa hafif bir yalpalama ya da en iyi ihtimalle bir girdap göreceğiz.

“Bunu, baktığımız iki yıldız grubuna (B yıldızları ve Be yıldızları) uyguladık ve kafa karıştırıcı bir şekilde bulduğumuz şey, başlangıçta Be yıldızlarının B yıldızlarından daha düşük bir eşlik oranına sahip olduğu görünüyor. Bu ilginç çünkü biz daha yüksek bir orana sahip olmalarını bekliyoruz.”

Ancak baş araştırmacı Profesör Odemeyer şunları söyledi: “Onları göremiyor olmamızın nedeni, artık tespit edilemeyecek kadar zayıf olmaları olabilir.”

Kütle Transferi

Araştırmacılar daha sonra uzaktaki yoldaş yıldızları arayarak farklı bir veri kümesine baktılar ve bu daha büyük ayrılma mesafelerinde, yoldaş yıldız oranının B ve Be yıldızları arasında çok benzer olduğunu buldular.

Bundan, birçok durumda üçüncü bir yıldızın ortaya çıktığı ve yoldaşı Be yıldızına yaklaşmaya zorladığı, kütlenin bir yıldızdan diğerine aktarılabileceği ve karakteristik Be yıldız diskini oluşturabileceği kadar yakın olduğu sonucunu çıkarmayı başardılar. Bu aynı zamanda bu yoldaşları neden artık görmediğimizi de açıklayabilir; Be’nin “vampir” yıldızı kütlesinin çoğunu emdikten sonra tespit edilemeyecek kadar küçük ve sönük hale geldi.

Bir vampir yıldızının (solda) kurbanından materyal çaldığına dair bir sanatçının izlenimi: Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobu’ndan elde edilen verileri kullanan yeni araştırma, O yıldızları olarak bilinen en sıcak ve en parlak yıldızların sıklıkla yakın çiftler halinde bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu ikililerin çoğu, bir noktada, bir yıldızdan diğerine kütle aktaracak, bu sanatçının izleniminde de görüldüğü gibi, bir tür yıldız vampiri gibi. Resim kredisi: ESO/M. Kornmesser/SE de Vizon

× Kapalı

Bir vampir yıldızının (solda) kurbanından materyal çaldığına dair bir sanatçının izlenimi: Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobu’ndan elde edilen verileri kullanan yeni araştırma, O yıldızları olarak bilinen en sıcak ve en parlak yıldızların genellikle yakın çiftler halinde bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu ikililerin çoğu, bir noktada, bir yıldızdan diğerine kütle aktaracak, bu sanatçının izleniminde de görüldüğü gibi, bir tür yıldız vampiri gibi. Resim kredisi: ESO/M. Kornmesser/SE de Vizon

READ  Güneşin parıltısında gizlenen bir 'Gezegen Katili' asteroit - Dünya'ya gidiyor

Bu keşfin, kara delikler, nötron yıldızları ve yerçekimsel dalga kaynaklarına ilişkin anlayışımız da dahil olmak üzere astronominin diğer alanları için büyük etkileri olabilir.

Profesör Odemeijer şunları söyledi: “Şu anda fizikte kütleçekim dalgaları konusunda bir devrim yaşanıyor. Bu kütleçekim dalgalarını yalnızca birkaç yıldır gözlemliyoruz ve bunların kara deliklerin birleşmesinden kaynaklandığı tespit edildi.”

“Bu gizemli nesnelerin (kara delikler ve nötron yıldızları) var olduğunu biliyoruz, ancak bunların dönüşeceği yıldızlar hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Bulgularımız bu kütleçekim dalgalarının kaynaklarının anlaşılmasına yönelik bir ipucu sağlıyor.”

Şunları ekledi: “Geçtiğimiz on yıl boyunca gökbilimciler, ikili yıldızların yıldız evriminde çok önemli bir unsur olduğunu keşfettiler. Artık bunların bundan daha karmaşık olduğu ve üçlü yıldızların dikkate alınması gerektiği fikrine doğru ilerliyoruz. ”

Odemeijer, “Aslında üçlüler yeni ikililer haline geldi” dedi.

daha fazla bilgi:
Jonathan M. Dodd ve diğerleri, Gaia, B ve Be yıldızlarının ikilisindeki küçük ölçeklerdeki farklılığı ortaya koyuyor: Be fenomenine neden olan kütle transferinin kanıtı, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri (2023). doi: 10.1093/mnras/stad3105. üzerine arXiv: arxiv.org/pdf/2310.05653.pdf

Dergi bilgisi:
Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri


arXiv