Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ücretler artmaya devam ediyor, bu işçiler için iyi ama Merkez Bankası için endişe verici

Ücretler artmaya devam ediyor, bu işçiler için iyi ama Merkez Bankası için endişe verici

Ücret artışı 2023’ün başlarında güçlü kaldı – artan yaşam maliyetine ayak uydurmaya çalışan işçiler için iyi bir haber, ancak bir durgunluğa neden olmadan enflasyonu düşürmeye çalışan Federal Rezerv yetkilileri için potansiyel bir endişe.

ABD Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’deki özel sektör çalışanlarının ücret ve maaşlarının Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,1, Aralık ayına göre ise yüzde 1,2 arttığını söyledi. Bu, Aralık ayında kaydedilen büyüme oranının aynısıydı ve tahmincilerin mütevazı bir yavaşlama beklentilerine meydan okudu. Aslında, ücretlere ek olarak yan hakların değerini de içeren daha geniş bir ücret artışı ölçüsü, ilk çeyrekte biraz hızlandı.

Federal Rezerv, ekonomiyi sakinleştirmek ve enflasyonu düşürmek için bir yıldan fazla bir süredir faiz oranlarını yükseltiyor. Ücretler bu yapbozun büyük bir parçası: Politika yapıcılar, mevcut işlerin onları dolduracak işçilerden çok daha fazla olduğu işgücü piyasasının, ücretleri sürdürülemez bir oranda yükselterek enflasyona katkıda bulunduğuna inanıyor. Borçlanma maliyetlerini işe alımları caydırmaya ve ücretler üzerindeki baskıyı hafifletmeye yetecek kadar yükselterek hassas bir denge kurmaya çalışıyorlar, ancak şirketlerin toplu halde işçi çıkarmaya başlayacak kadar değil.

Bu çabaların sonuçları karışıktır. Enflasyon geçen yılın yüksek seviyelerinden düştü ve ekonomik büyüme yavaşladı: Perşembe günü açıklanan veriler, gayri safi yurt içi hasılanın enflasyona göre ayarlanmış olarak ilk çeyrekte yıllıklandırılmış sadece yüzde 1,1 oranında arttığını gösterdi. İşletmeler daha az iş ilanı vermeye başlıyor ve konut ve teknoloji gibi ekonominin önceden aşırı ısınmış sektörleri dramatik bir soğuma gördü.

Ancak enflasyon, birçok tahmincinin beklediğinden daha yavaş düştü ve birçok ekonomist, işgücü piyasasının artık kaynamamasına rağmen, rahatsız edici bir şekilde hala kaynadığını söylüyor. Cuma günü açıklanan ücret rakamları da benzer bir hikaye anlatıyor: Ücretler artık geçen yılın ortasındaki kadar hızlı artmıyor, ancak yine de pandemi öncesine göre çok daha hızlı artıyor.

READ  Dow vadeli işlemleri düşüyor: Piyasalar bunu Fed Başkanı Powell'dan bekliyor; Alım alanlarında 5 hisse

Inflation Insights’ın kurucusu Amir Sharif, Fed yetkililerinin zaten gelecek hafta yapacakları toplantıda faiz oranlarını yeniden artırmalarının beklendiğini ve Cuma günü açıklanan ücret verilerinin kalan şüpheleri giderdiğini söyledi.

“Herhangi bir Fed yetkilisi Mayıs ayında faiz oranlarını yükseltmekte tereddüt ederse,” diye yazdı müşterilere, “ücret verileri muhtemelen onları en az bir zammı daha desteklemeye sevk edecek.”

Ücret artışı, Federal Rezerv için hassas bir konudur. Daha hızlı ücret artışları, işçilerin, özellikle de kazanç merdiveninin en altında bulunanların, fiyatlardaki hızlı artışa ayak uydurmasına yardımcı oldu. Ve Fed’in içindeki ve dışındaki çoğu ekonomist, ücret artışının son zamanlardaki yüksek enflasyon nöbetinin en önemli nedeni olmadığını söylüyor.

Ancak Fed yetkilileri, şirketlerin maaşları artırmaya devam etmeleri gerekiyorsa fiyatları da artırmaları gerekeceğinden endişe ediyor. Bu, enflasyondaki ilk artışa neden olan pandemi dönemi kargaşası yatışsa bile, enflasyonun merkez bankasının yıllık yüzde 2 hedefine dönmesini zorlaştırabilir.