Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya Merkez Bankası, politika incelemesini duyururken negatif faiz oranlarını koruyor

  • Japonya Merkez Bankası, 27-28 Nisan tarihlerinde iki günlük para politikası toplantısını gerçekleştirdi.
  • Reuters tarafından geniş çapta anket yapılan ekonomistler, merkez bankasının negatif faiz oranlarını -%0,1’de tutmasını ve getiri eğrisi kontrol rejiminde herhangi bir değişiklik yapmamasını bekliyorlardı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) genel merkezi, 20 Mart 2023’te Tokyo’da kiraz çiçeklerinin arkasında görülüyor.

Kazuhiro Nogi | AFP | Getty Resimleri

Japonya Bankası Faiz oranları değişmedi Yeni atanan Vali Kazuo Ueda’nın ilk siyasi toplantısında.

Karar, ekonomistlerin, merkez bankasının 2016’da faiz oranlarını sıfırın altına çekmesinden bu yana -%0,1’de sabitlenen gösterge faiz oranında değişiklik olmayacağı yönündeki beklentileriyle uyumlu geldi.

Merkez bankası ayrıca 10 yıllık Japon devlet tahvilleri için tolerans aralığını değiştirmeyerek %0 hedefinin 50 baz puan üstünde ve altında tuttu.

Aralık ayında merkez bankası, 10 yıllık Japon devlet tahvilleri için tolerans aralığını beklenmedik bir şekilde %0’ın üzerinde ve altında 25 baz puandan 50 baz puana genişleterek küresel tahvil piyasalarını şok etti.

Açıklamanın ardından Japon yeni ABD doları karşısında yaklaşık %0,8 düşerek 134,75 oldu. 10 yıllık Japon devlet tahvilinin getirisi hafifçe düşerek %0,425’e geldi.

Japonya Merkez Bankası, mevcut politikalarını sürdürürken, gevşetme önlemlerini “kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye karar verdiğini” söyledi.

Merkez bankası, inceleme için planlanan sürenin bir yıl ile bir buçuk yıl arasında değiştiğini söyledi.

Merkez bankası, “Fiyat istikrarını sağlamak 25 yıl gibi uzun bir süredir zorlu bir mücadele oldu” dedi ve parasal gevşeme politikalarının “Japon ekonomik faaliyetinin, fiyatların ve finans sektörünün geniş alanlarıyla etkileşime girdiğini ve etkilediğini” sözlerine ekledi.

CNBC Pro’dan hisse senedi tahminleri ve yatırım trendleri:

ayrı bir görünümdeMerkez bankası, taze gıda ve enerji dışındaki tüm kalemler için enflasyonun 2023 mali yılı için %2,5 civarında ve 2024 ile 2025 yılları için %1,5 ile %2 arasında olmasını bekliyordu.

READ  Wall Street yükselişle açılmaya hazırlanıyor, petrol fiyatları kaybetmeye devam ediyor

Ueda daha önce, verim eğrisi kontrolüne yönelik herhangi bir politika ayarlaması yapılmadan önce enflasyonun “çok güçlü ve merkez bankasının hedefi olan %2’ye yakın” olması gerektiğini vurgulamıştı.

Merkez bankasının getiri eğrisi kontrol toleransını daha da genişletmesi veya sistemi tamamen ortadan kaldırması yönündeki piyasa beklentilerine rağmen, merkez bankası mevcut politikalarına bağlı kaldı.

Banka QQE’ye devam edecek (Niteliksel ve niceliksel parasal gevşeme) fiyat istikrarı hedefine, bu hedefi istikrarlı bir şekilde sürdürmek için gerekli olduğu sürece ulaşmak amacıyla getiri eğrisi kontrolü ile.”

Merkez bankasının “gerekirse ek gevşetici önlemler almaktan çekinmeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Pendall Asset Management gelir stratejileri başkanı Amy Zee-Patrick, merkez bankasının toleransı genişletmek yerine YCC’den vazgeçeceğini tahmin ediyor.

“Bence YCC açısından atacakları bir sonraki adım pes etmek olacaktır. Ancak buna giden yol, piyasaların enflasyonun gidişatından değil, piyasaların işleyişinden endişe duymaları gerektiğini anlamalarını sağlamaktan geçmelidir.” onlardan uzak.” Sheh Patrick, CNBC’nin “Street Signs Asia” programına söyledi.

Japonya Merkez Bankası’nın kararından önce Cuma günü yayınlanan hükümet verilerine göre, Japon başkentinde enflasyon Nisan ayında yükseldi.

Japon sermayesinin tüketici fiyat endeksi Nisan ayında %3,5 artarak Reuters anketindeki %3,2’lik artış beklentilerini aştı. Bu rakam aynı zamanda Mart ayındaki %3,2’lik okumanın biraz üzerinde.

Taze gıda ve enerjiyi hariç tutan Tokyo TÜFE Nisan ayında %2,3 artarak merkez bankasının yaklaşık %2’lik enflasyon hedefinin biraz üzerinde kaldı. Tokyo enflasyonu, ülke çapındaki eğilimin önde gelen göstergesidir. Japonya için çekirdek TÜFE Mart ayında %3,1 idi.

Eski bir Japonya Bankası yetkilisi ve Gelecek Araştırma Enstitüsü’nün şu anki başkanı Hiromi Yamaoka, Cuma günü CNBC Asya’ya verdiği demeçte, “Japon reel ekonomisinde hala bazı belirsizlikler var, ancak aynı zamanda enflasyonist baskılar çok yakın” dedi. , duyurudan önce.

Yamaoka, “Bu zor bir durum ancak BoJ, merkez bankasının birincil hedefi olarak fiyat istikrarına dikkat etmeli” dedi, ancak merkez bankasının reel ekonomiden ziyade artan enflasyon baskılarına odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yamaoka, ikisini uzlaştırmak için “JGB pazarındaki mevcut olağanüstü müdahaleye devam edemeyeceklerini” söyledi.