Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

UF bilim adamları Florida palmiye ağaçlarındaki ölümcül bronzlaşma hastalığını durdurmayı umuyor

UF bilim adamları Florida palmiye ağaçlarındaki ölümcül bronzlaşma hastalığını durdurmayı umuyor

Oynar

Balçık renkli bitki zararlısının, piroptoz adı verilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyonu yayarak Florida'da 20'den fazla palmiye ağacı türünü öldürdüğünün keşfedilmesinden bu yana neredeyse yirmi yıl geçti.

Ancak Florida Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapılan dönüm noktası niteliğindeki bir çalışma, hastalıklı ağaçların yaydığı ve yakındaki avuç içlerinde koruyucu bir tepkiyi tetikleyen bir tür kokulu SOS olan bir uyarı sinyalinin şifresini çözmeyi başardı. Şimdi, melankolik kokuyu laboratuvarda klonluyorlar ve bu kokuyu sağlıklı ağaçlara dağıtmanın, başkaları hastalığa yakalanmadan kendilerini savunmaya teşvik edeceğini umuyorlar.

Çünkü bir ağaca bir kez hastalık bulaştı mı, tedavisi yoktur. Ağaçları bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri için kandırmak, şu anda yalnızca pahalı avuçlarının kurumasını ve hastalık kaptığında ölmesini izleyebilen çiftçiler ve peyzajcılar için anlatılmaz zenginliklerden tasarruf sağlayabilir.

Florida Üniversitesi'nden böcek bilimci Brian Bahder, “Enfekte olmuş avuç içi, doğası gereği yakınlardaki bitkileri uyarmak için bir alarm yayar ve kendilerini kurtarmak için son çare çabası olabilir, ancak diğer bitkiler bunu duyup tepki verir” dedi. ve Florida Üniversitesi'ndeki ekibi. Çalışma Fort Lauderdale'deki Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütüldü. “Bu biraz heyecan verici ve biz bunu fabrikaya fayda sağlamak için kullanmak istiyoruz.”

Ölümcül bronz ilk olarak 2006 yılında Central Florida'da tespit edildi. UF'ye göre o zamandan beri Florida'nın 67 ilçesinin yarısından fazlasına yayıldı. Bahder, bunun özellikle Palm Beach County'de Florida Paralı Yolu ve Interstate 95 boyunca dikilen ağaçlarda, bakır renkli dalların açık işaretlerinin görülebildiğinde fark edilebileceğini söyledi.

READ  SpaceX rekor kıran 20. görevinde Falcon 9 roketini fırlattı

Florida'nın Kanarya Adası'ndaki pahalı palmiye ağaçları ölümcül bronzun favori hedefidir

Haplaxius Crudus böceği tarafından yayılan bu hastalık, çeşitli palmiye türlerine saldırır, ancak genellikle Florida'nın eyalet ağacı olan sabal palmiyesi olarak da bilinen yerli lahana palmiyesini tercih eder. Bir diğer favori ise, ananasa benzeyecek şekilde üst kısmı budandığı için zengin manzaralarda sıklıkla kullanılan Kanarya Adası Kraliyet Hurma Ağacıdır.

Ölümcül bronz rengin belirtileri nelerdir?

Bir ağaca virüs bulaşırsa, bakteriler damar sistemini parçalıyor, kabuğun altındaki eti yiyor ve ağacın su ve besin maddelerini taşımak için kullandığı dokulara yayılıyor. Yapraklar alttan başlayarak kırmızımsı bronz rengine döner ve mızrak yaprağı veya avuç içi “kalbi” ölene kadar yukarı doğru hareket eder.

Bitkisel Kıyamet: Ölümcül viral nekroz Florida'daki St. Augustine otlarını öldürüyor ve bunun çözümü yok

UF'nin Palm Beach County'deki IFAS'ında süs bitkileri üzerine yoğunlaşan ticari bahçıvan John Roberts, “Tüm hastalıklar ismen ölümcül değildir ve bu hastalığın da iyi bir nedeni var” dedi. “Bu kesinlikle bir peyzaj meselesi çünkü bir palmiye ağacı ölürse, onu değiştirmek zorundalar ve güzel palmiye ağaçları pahalı olabilir.”

Lake Worth Beach'teki Smarty Plants Nursery'de, web sitesine göre, üç galonluk bir tencerede 10 inçlik Kanarya Adası hurma ağacının fiyatı 25 dolar. 25 galonluk bir tencerede 6 metrelik bir palmiye ağacının maliyeti 570 dolar.

Ölümcül bronzlaşma hastalığına ilişkin ilk araştırmalar çıkmaza girmişti

Bahadur'un araştırması geçen yıl MDPI'nin hakemli bilimsel dergisi Plants'te yayınlandı.

Başlangıçta, ölümcül bronz rengini yayan böceğin, zaten enfekte olmuş palmiye ağaçlarından gelen yaprak uçucuları adı verilen kokulardan etkilenip etkilenmediğini ve böylece bu bileşikleri böcek yemi olarak kullanıp kullanmadıklarını araştırmakla ilgilendiğini söyledi.

Böcekler kokudan etkilenmediği için bunun bir çıkmaz sokak olduğu ortaya çıktı. Bunun yerine, enfekte olmuş palmiye ağaçlarının çok yüksek konsantrasyonda iki farklı bileşik saldığını ve yakındaki ağaçların antimikrobiyal elementler içeren savunma bileşiği ürettiğini buldu. Enfekte olan gruptan uzaktaki ağaçlar aynı savunma bileşiğini üretmedi.

READ  İşte solmuş Insight Mars iniş aracından son selfie

Ona Rosie diyorlar: West Palm Beach topluluğundaki robotik çim biçme makineleri iklim değişikliğiyle mücadeleye nasıl yardımcı oluyor?

Bu keşif, ölümcül bronzlaşmaya neden olan bakterilerin bulaştığı palmiye ağaçlarında tespit edilen uçucu maddelerin ilk belgelenmiş vakasını temsil ediyor.

Roberts, “Bitkilerin zeki olduğunu düşünmüyoruz ancak bu kimyasallar aracılığıyla iletişim kuruyorlar” dedi. “Genellikle diğer bitkilerin neyle uğraştığını tanıyabiliyorlar.”

Bahadur, doğal bir savunma tepkisini tetikleyebilecek bileşiklerin laboratuvarda ucuz olduğunu söyledi. Sıvı bir ağaca enjekte edilebilir, muhtemelen tedavi edilebilir, buharlaşması için dağıtıcılara yerleştirilebilir veya savunma tepkisini teşvik etmek için hassas bölgelere püskürtülebilir.

Bahadar daha ileri testler yapmak için 500.000 ila 600.000 dolar arasında fon arıyor.

Bahadur, “Yanmış palmiye yığınından kaçınmak için erken teşhis önemlidir” dedi. “Eğer bitki enfeksiyon kaparsa, bu bir ölüm cezasıdır.”

Seninkini çağır İlçe Genişletme Ofisi Ağacınıza bruksizm bulaştığından şüpheleniyorsanız.

Kimberly Miller, Florida'daki USA Today ağının bir parçası olan Palm Beach Post'ta çalışan deneyimli bir gazetecidir. Gayrimenkulü ve büyümenin Güney Florida'nın çevresini nasıl etkilediğini kapsar. katılım Kir Haftalık emlak raporu almak için. Haber ipuçlarınız varsa, lütfen bunları şu adrese gönderin: [email protected]. Yerel gazeteciliğimizi desteklemeye yardımcı olun, bugün abone olun.