Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna askeri yardım istedi. Müttefikler şu şekilde yardım eder

Ukrayna askeri yardım istedi.  Müttefikler şu şekilde yardım eder
Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO üyesi ülkeler, Bir dizi elde etmek Zelensky’nin talepleri, belirli önlemlere bağlı olmamakla birlikte, savaşı tırmandırma riskini taşıyabileceğini söylüyorlar.

Ukrayna’ya bugüne kadar sağlanan askeri yardım, taşınabilir insansız hava araçlarından karmaşık uzun menzilli füze sistemlerine kadar uzanan silahları içeriyor.

Sustalı dronlar. Savaş başlıkları taşıyan ve çarpma anında patlayan kamikaze adı verilen küçük taşınabilir dronlar. Drone üreticisi AeroVironment’e göre en küçük model altı millik bir hedefe ulaşabilir. ABD’nin Ukrayna’ya ne büyüklükte göndereceği belli değil.

Stinger uçaksavar füzeleri. Bu termal uçaksavar füzelerinin menzili yaklaşık beş mil ve 11.000 fit. En önemlisi, Stinger füzeleri düşman ve dost uçakları ayırt edebilir.

Mızraklı tanksavar silahları. Bu omuz güdümlü füze sistemi, tek bir asker tarafından fırlatılabilir ve 8200 fit menzile sahiptir.

AT-4 anti-zırh sistemleri. Bu İsveç anti-zırh silahı, onu üreten şirkete göre “hafif, tek atış ve tamamen atılabilir” bir silahtır. Saab Bofors Dinamikleri.

Patriot hava savunma füze sistemi. ABD ayrıca bu ay Polonya’ya Rusya’yı caydırmayı ve Batı’nın Ukrayna ihtilafının NATO müttefik ülkelerine sıçrayabileceğine dair korkuları arasında Polonya’nın güvenliğini artırmayı amaçlayan iki füze savunma sistemi de teslim etti.

Patriot hava savunma füze sistemi – Patriot “Hedef Durdurma için Aşamalı Dizi İzleme RadarıKısa menzilli balistik füzelere, gelişmiş uçaklara ve seyir füzelerine karşı koymak ve onları yok etmek için tasarlandı.

Füze Savunma İttifakına göre batarya, füzeler ve fırlatma istasyonları, hedefleri tespit eden ve izleyen bir radar dizisi ve bir angajman kontrol istasyonu içeriyor.

Diğer fiiller

Ukrayna’ya yapılan askeri yardıma ek olarak, ABD ve NATO müttefikleri Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım yayınladı.

içine koyun. ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Kanada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a yönelik yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

READ  İngiliz sterlini neden düşmeye devam ediyor?

Süratli. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Kanada, bazı Rus bankalarını 200 ülkede 11.000 finans kurumu arasında ödemeleri kolaylaştıran yüksek güvenlikli bir ağ olan SWIFT’den yasakladı.

En çok tercih edilen ulus statüsü. Temsilciler Meclisi yasa tasarısını onayladı Normal ticari ilişkilerin askıya alınması Rusya ile. Nihai oy, daha sonra Senato’ya taşınacak olan mevzuat için güçlü iki partili destekle 8’e karşı 424 oldu.
Enerji ve petrol. Avrupa Birliği yetkilileri blok dedi Rusya’nın doğal gaz ithalatını bu yıl üçte iki oranında azaltacak ve Avrupa Birliği “2030’dan önce” Moskova’dan enerji bağımsızlığı elde etme planını açıkladı. Bu, Avrupa’yı en büyük tek enerji tedarikçisinden ayıracaktır.
ayrı ayrı , Başkan Joe Biden ilan edildi Rus petrol ambargosuABD’ye doğal gaz ve kömür ithalatı. İngiltere hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, 2022 yılı sonuna kadar Rus petrol ithalatını sonlandıracağını ve doğal gaz ithalatını da sona erdirmenin yollarını araştırdığını söyledi.

Nord Stream 2 gaz boru hattı. Almanya, Moskova’nın eylemlerinin ardından Nord Stream 2 gaz boru hattının sertifikasını askıya aldı.

Ukrayna yerine getirilmeyen siparişler

Ölümcül Rus işgali devam ederken, Zelensky, Batılı Müttefiklerin kendilerini Kremlin ile doğrudan çatışmaya sokacağından ve savaşı tırmandıracağından korktukları bazı önlemler istedi.

Uçuşa yasak bölge. Zelensky defalarca Ukrayna’nın müttefiklerini bir dosya oluşturmaya çağırdı uçuşa yasak bölge ülke genelinde. Uçuşa yasak bölge, belirli uçakların herhangi bir nedenle uçamadığı bir alandır. Ukrayna’daki gibi bir çatışma bağlamında, bu muhtemelen Rus uçaklarının Ukrayna’ya karşı hava saldırıları başlatmasını önlemek için uçmalarına izin verilmeyen bir alan anlamına gelir.

Askeri uçuşa yasak bölgelerle ilgili sorun, bunların askeri bir güç tarafından empoze edilmesi gerektiğidir. Bir Rus uçağı NATO’nun uçuşa yasak bölgesine uçarsa, NATO kuvvetleri o uçağa karşı harekete geçmek zorunda kalacak. Bu eylemler, uçağı gökyüzünden çekmeyi içerebilir. Bu, Rusya’nın gözünde NATO’nun bir savaş eylemi olacak ve muhtemelen çatışmayı tırmandıracak.

READ  Çin, sıcaklıklar arttıkça "aşırı sıcak" güne hazırlanıyor | Çin

S-300 füze savunma sistemleri. Bu karadan havaya füze sistemi, tasarlandığı Stinger füzelerinden daha yüksek ve daha uzaktaki hedefleri vurabilir.

Slovakya geçici olarak onaylandı Bilgilendirilmiş üç kaynağa göre, Ukrayna’ya Rus hava saldırılarına karşı savunmaya yardımcı olmak için büyük bir Sovyet dönemi hava savunma sistemi sağlamak. Ancak ABD ve NATO hala bu ülkenin savunma yeteneklerini nasıl köprüleyecekleri konusunda tartışıyorlar ve transfer henüz sağlanmadı.
MiG savaş uçakları. Bu ayın başlarında Amerika Birleşik Devletleri reddetti Polonya’dan öneri MiG-29 savaş uçağını Ukrayna’ya teslim edilmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne nakletmek.

Pentagon basın sekreteri John Kirby yaptığı açıklamada, ABD’nin Polonya’nın önerisinin “kabul edilebilir” olduğuna ve çok riskli olduğuna inanmadığını söyledi.

Kirby, “ABD hükümetinin emrinde savaş uçaklarının Almanya’daki bir ABD/NATO üssünden çıkarak Rusya ile Ukrayna konusunda ihtilafa düşen hava sahasına uçması ihtimali, tüm NATO için ciddi endişeler yaratıyor” dedi.