Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna-Rus Savaşı: Canlı Haber ve Son Güncellemeler

Ukrayna-Rus Savaşı: Canlı Haber ve Son Güncellemeler

kredi…Jade Gao/AFP – Getty Images

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana, Çin Çoğunlukla kendini savaşın katliamından uzak tutmaya çalıştı. Liderini eleştirmeden Başkan Vladimir Putin. Bu büyük ölçüde doğru olsa da, Çin anakarasındaki gözlemciler son günlerde ülkelerinin devlet haber medyasının – Hükümetin kendisi gibi – Savaş konusundaki tavrını ustaca değiştiriyor gibi görünüyor.

Gözlemciler, Rusya’nın askeri gücüne biraz daha az, barış görüşmelerine ve Rus saldırılarından kaynaklanan sivil kayıplara biraz daha fazla vurgu yapıldığını söylüyorlar. Ağır sansürlü bir Çin sosyal medya ağı olan Weibo’da Rus hükümetinin propagandasının popülaritesi de azaldı. Perşembe günü, Weibo’da savaşla ilgili en popüler tek şey Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin ABD Kongresi’ndeki konuşmasıydı.

Shi YinhongPekin’deki Renmin Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü, Cuma günü verdiği bir röportajda, son günlerde Çin’in Ukrayna hakkındaki resmi söyleminde hafif değişiklikler fark ettiğini söyledi.

Profesör Shi, “Bu, Çin anakarasındaki kamuoyundaki bir değişime bağlı” dedi.

Savaşın ilk günlerinde, devlet tarafından işletilen CCTV istasyonunun akşam haber programı “Xinwenlianbo”nun kapsamı, esas olarak Rus ordusunun hakimiyetini ve Ukrayna’daki operasyonlarını vurguladı. Ancak bu hafta, Bay Zelensky’nin daha fazla görüntüsü ve Rus saldırılarına daha doğrudan atıfta bulunuldu.

Benzer bir değişim, Çin’in devlet yayıncısının küresel kolu olan CGTN America’nın yayınında da ortaya çıktı.

CGTN America, “Rus bombalamasında ölenlerin cesetleri Ukrayna’nın çoğunda örtülüydü” Twitter’da söyledi Cuma gününde. “Çatışmadan kaçan insan sayısı milyonlara ulaşırken ve Rus bombalamaları devam ederken, çoğu insani felaketin bitmekten çok uzak olduğundan korkuyor.”

READ  Daha yavaş telesiyejler, daha az suni kar: Fransız tatil köyleri enerji kriziyle mücadele ediyor | Fransa

Bu tür yayınlar, Çin dış politikasında bir değişime işaret etmeyebilir.

Profesör Shi, “Çin’in sempati duyduğu egemen bir ülke olarak Ukrayna değil, Ukrayna halkıdır” dedi.

Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal ettiğinden ve hatta Rus güçleri kasabaları ve şehirleri bombalamaya başladığında bile – Çinli yetkililer savaş için ABD’yi suçladılar ve Bay Putin’in NATO eleştirisini yinelediler. Çinli diplomatlar ve devlet medya kuruluşları da Kremlin’in propagandasını ve propagandasını abarttı. Pentagon tarafından finanse edilen biyolojik silah laboratuvarları hakkında komplo teorisi Ukrayna’da.

Cuma günü, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki medya bu haftaki Rus bombalama olayını ele aldı Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol’da bir tiyatrobir Çin devlet radyo istasyonu, Ukrayna’nın Rus destekli ayrılıkçı bir bölgesi olan Donetsk’te Ukrayna’nın füze saldırısı olduğunu söylediği bir rapor yayınladı.

Çin lideri Xi Jinping’in gelişine saatler kala Ukrayna’daki savaş Başkan Joe Biden ile görüşülecek Cuma gününde, Zhao LijianÇin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin “medya tarafından bildirilen artan sayıda sivil kayıp ve mülteciden derin üzüntü duyduğunu” söyledi.

Bay Zhao, Pekin’de düzenlediği düzenli basın toplantısında, “Tüm tarafların en büyük önceliği, savaşı durdurmak, kısıtlama uygulamak, sivillerin güvenliğini ve temel insani ihtiyaçlarını sağlamak ve daha geniş bir insani krizi önlemektir.” Dedi.

Bu yorumlar daha geniş bir modelle büyük ölçüde tutarlıdır. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Çin hükümeti, sivil kayıplardan duyduğu üzüntüyü ifade ederek ve savaşın sona ermesi için çağrıda bulunarak – ancak Rusya’yı suçlamadan veya NATO’ya desteğini ifade etmeden – savaş konusundaki tonunu biraz yumuşatmaya çalıştı.